Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li nove ili polovne (protektirane) gume?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 19889 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 16:50 - pre 139 meseci
Zarko Silic:
Kad se kaže na motorna vozila, mislim da je to isključuje automobile koji se vode kao putnička vozila, ili nisam u pravu?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 16:58 - pre 139 meseci
Putnicko vozilo jeste motorno vozilo, ali motorno vozilo nije samo putnicko vozilo.

Ovaj clan vezan za pneumatike se spominj 2009. godine, ali ne vidim da je do danas bilo sta menjano.

Ja nikada ne bih nikom preporucio protektirani pneumatik, ali ko je mogao pretpostaviti da na trzistu nema zimskih pneumatika u odredjenim dimenzijama pa ljudi moraju da se snalaze i na ovakav nacin.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 17:01 - pre 139 meseci
Pitam zato što sam skoro na zidu tehničkog pregleda video neki plakat koji kaža tipa "spisak opreme za putnička vozila", tipa prva pomoć, trougao, sijalice itd. i pored njega "spisak opreme za motorna vozila" koji je bio dosta duži...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 18:27 - pre 139 meseci
Najbolje da se odrekne covek jednog rucka i kupi pristojne gume.

Bez obzira sto je raubovan auto u pitanju, stavka ipak nije velika. Bolje je ne voziti nego voziti kao kamikaza.

Neko ko "predje" 10-15kkm, potrosi bar hiljadu evra za gorivo(makar ga vozio "na lozaka"), nesto manje ako je benzinac sa plinom, stotinak za ulje i filtere, dvestotinak za registraciju...

Pa moze se odvojiti bar 80-100 evra za dobre polovne gume, ili 160 evra za sve cetiri, a s obzirom na predjenu kilometrazu, i tigrice ce da traju bar 4 godine.. sto iznosi 40 evra godisnje za INVESTICIJU..

Pa zar je usteda DRZANJE glave u torbi, sa vozilom nedefinisanih amortizera, trapa, za zadnjom letvom kao osovinom, i na sve to dodati NEPOUZDANE gume..

Sta jos treba, da olabavis sraf na volanu i da zaseces kociona creva?

Obuj lepo taj limeni sanduk..

Poz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 18:43 - pre 139 meseci
http://www.kurir-info.rs/nestasica-zimskih-guma-clanak-561031

http://www.rts.rs/page/stories...42/Zimskih+guma+ni+za+lek.html

...

kazu da nema manjih dimenzija u prodaji.

svakako da je bolje kupiti novu gumu.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 19:31 - pre 139 meseci
Lupaju, novinari samo da pisu nesto. Evo oglasi puni novih guma svih dimenzija, znate koji su najposeceniji online oglasi.
Mene drugo interesuje, ove firme koje rade protektiranje, da li po zakonu moraju da obeleze takvu gumu posle procesa i kako to izgleda. Ima li neka slika primer? Kako ih na oko prepoznati?
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 19:54 - pre 139 meseci
Ajmo opet

Citat:
Na motornim vozilima mogu se, osim na upravljajućim točkovima, koristiti obnovljeni pneumatici. Obnovljene gume moraju na bočnoj strani gume imati oznaku „RETREAD“, pored toga moraju imati i četvorocifarnu oznaku nedelje i godine kada je izvršeno obnavljanje.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 20:05 - pre 139 meseci
Tigar radi narednih mesec dana za izvoz.Ima NOKIAN koja mi se svidja a pod rukom je kao rukavica.
I njih nema bas.Protektiranih ima na buvljaku*bubanj potok*i kostaju za dimenziju 195/65/15 45€.
Nisu za brzine preko 160,ali sam cuo da se odvajaju sa unutrasnje strane posle ? vremena.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 20:45 - pre 139 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Tigar radi narednih mesec dana za izvoz.Ima NOKIAN koja mi se svidja a pod rukom je kao rukavica.
I njih nema bas.Protektiranih ima na buvljaku*bubanj potok*i kostaju za dimenziju 195/65/15 45€.
Nisu za brzine preko 160,ali sam cuo da se odvajaju sa unutrasnje strane posle ? vremena.

Ja lično nemam iskustva sa njim, ali Rusi, pogotovo ovi iz sibirskih krajeva se kunu u Nokian... Doduše oni koriste uglavnom Nokian sa ekserima, ali verovatno su i ove obične dobre...
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 20:56 - pre 139 meseci
meni se tigrica 155/80r15 mislim da je TG620+ ili tako nešto, stara 2 godine odvojila (od metalnog kostura i platna) pri brzini od 80km/h, 90-tih dok sam bubu, vozio, kako sam na mestu rezervnog točka držao "balast", kući sam došao, nakon mukotrpnog guljenja celokupnog gazećeg sloja pneumatika, na "tkanini" i metalnom kosturu gume, koja nije pustila vazduh....


kako sam pitanje postavio u dve teme, da napišem i ovde.
naime imam tigrice Tg621(ili tako nešto M+S), koje su vožene samo zimi 4-5 sezona, nisu loše oko 5,5mm je šara na njima, ali....osećam da nisu kao što su bile, na pr kao prošle godine u februaru.
polovne nikada nisam uzimao niti imam nameru, mislim da su krajnje precenjene, pre bih te protektirane, nešto rada i sredstava je uloženo u njih, za uslove u kojima koristim automobil.

to za pravilnik sam i ja video, ali pošto je pravilnik "star", možda se nešto promenilo.

šta znam niti ih prodajem niti sam ih ikada video, ali smatram da bi odgovale za moj auto od 750kg i moj "stil" i potrebe za vožnjom sa max 35km/h kada sneg napada, ne mislim ih voziti kada snega i leda nema na putevima, za to imam 4 nova pneumatika kupljena s proleća, garažu i vreme za izmenu. Inače retko vozim relacije duže od 4km...posao, vrtić, kuća, vrtić, posao....


naravno da sa visokoim potrebama u kilometraži, performansama vozila i samoj veličini vozila, takođe i žustrijim (nestrpljivim) vozačem, sigurno ovakav pneumatik nije odgovarajući (auto put, velike brzine, masivno, kvalitetno vozilo visokih performansi)
sa mojih skormnih do max 1000km zimske vožnje brzinama ispod 40km/h mislim da će i reparirana odraditi posao i to više sezona, bitno mi je samo da ima velike i lepljive krampone za ovakve snežne uslove kao protekle nedelje.


[Ovu poruku je menjao Mbit dana 15.12.2012. u 22:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 21:11 - pre 139 meseci
Tigar TG621 nije zimski pneumatik. To je obicna letnja guma. Zasto si te gume vozio samo zimi to samo ti znas. To su gume prakticno neupotrebljive na snegu bez obzira sta na njima pise.
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 21:30 - pre 139 meseci
imaju na sebi M+S oznaku, i ne ulazim u to da li me je proizvođač obmanuo, još i o tome da brinem kada su u pitanju gume.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 21:32 - pre 139 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Tigar radi narednih mesec dana za izvoz.Ima NOKIAN koja mi se svidja a pod rukom je kao rukavica.
I njih nema bas.Protektiranih ima na buvljaku*bubanj potok*i kostaju za dimenziju 195/65/15 45€.
Nisu za brzine preko 160,ali sam cuo da se odvajaju sa unutrasnje strane posle ? vremena.





Ove sare u boji po gazecem sloju imaju samo protektirane gume?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?15.12.2012. u 21:52 - pre 139 meseci
Ne,

sare u boji po gumama su markeri kod magacinskog lagerovanja i nemaju nikakve veze sa protektiranjem.







Citat:
Mbit: imaju na sebi M+S oznaku, i ne ulazim u to da li me je proizvođač obmanuo, još i o tome da brinem kada su u pitanju gume.


Moras prvo odluciti, da li pre svega, zelis sebi bezbednost ili samo zelis ispuniti nekakvu zakonsku formu. Ako je ovo drugo onda nije jasno zasto bi uopste zeleo protektirati pneumatik i zasto si uopste postavio pitanje jer je zakonska forma i sa ovim sto imas, ispunjena.

TG621 nema ni jednu osobinu koju poseduju zimski M+S pneumatici. Otkud ta oznaka na njima, pitanje treba postaviti onima koji su to napisali, ali pneumatik je najobicniji letnji pneumatik sa sarom koja je slicna starom MX Michelinovom pneumatiku iz osamdesetih godina.

Samo Winter1 i Wintera su zimski pneumatici.
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?16.12.2012. u 01:29 - pre 139 meseci
u vreme kada sam kupovao pre 5 godina, ne znam da li je bilo winter modela, nisam baš upoznat sa svim i svačim što kupujem do detalja, tu je valjda trgovac, vulkanizer..

a za prvo, sve mi je jasno, nije mi cilj zakonska norma zato sam i pitao, ulice posle snega nisu bile uopšte čišćene, tražeći po netu vidim da "protekta" ima sa vrlo "jakim" kramponima, koji se sreću tek u extremno skupoj klasi pneumatika, a potpuno mi je suludo za 4 pneumatika stranog renomiranog proizvođača, dam 1/4 vrednosti vozila, svakako ima mnogo lepših stvari na koje volim da potrošim novac, i to da bih ih vozio samo po snegu max 40km/h, ne čitave zime...pogotovo kada se u obzir uzme kilometraža koju prelazim i uslovi vožnje, mislim da će one ipak naći svoje mesto u garaži.

off:
a što se bezbednosti tiče imam staža za volanom 20g, +4 motor, 24g u saobraćaju i dosta odreagovanih kritičnih situacija, koje se dešavaju mimo vaše pažljive vožnje (otkači se traktorska prikolica i prelazi u vašu traku na pr.)
Uvek se trudim da brzinu pre svega prilagodim vozilu koje vozim i uslovima puta (vozio sam VW1200 67g nekih 8 godina, srednja škola i studije, taj automobil me je naučio jednoj jednostavnoj stvari, ne treba nikada žuriti dok se vozi, razlike su mizerne na kraćim urbanim relacijama do 50km, može se jako lepo uživati u sporoj vožnji, i gledati kako se drugi bezrazložno nerviraju).
Na točkovima, u saobraćaju, je najlakše i najuzaludnije izgubiti život, i svako ko seda za volan mora toga uvek biti svestan i potruditi se da u sebi uvek gaji strah, ili drži slike strahovitih sudara u glavi, kako bi opreznost bila na visokom nivou.


u svakom slučaju hvala vam na informacijama

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 16.12.2012. u 02:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?16.12.2012. u 02:01 - pre 139 meseci
tg621 je kolko znam radijalna guma i ima m+s oznaku.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?16.12.2012. u 08:12 - pre 139 meseci
Mbit.niko ovde ne zalazi u tvoju strucnost za volanom.Ovde su svi sa nekim stazom,ali u ovom svom slucaju

gresis jer ukrstas svoju finansijsku konstrukciju sa bezbedonosnom,a posebno relacijom vrtic.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?16.12.2012. u 08:19 - pre 139 meseci
Citat:
Zarko Silic: Tigar TG621 nije zimski pneumatik. To je obicna letnja guma.

Citat:
Mbit: imaju na sebi M+S oznaku,...

Citat:
Zarko Silic: TG621 nema ni jednu osobinu koju poseduju zimski M+S pneumatici. Otkud ta oznaka na njima, pitanje treba postaviti onima koji su to napisali, ali pneumatik je najobicniji letnji pneumatik sa sarom koja je slicna starom MX Michelinovom pneumatiku iz osamdesetih godina.

Samo Winter1 i Wintera su zimski pneumatici.

@Mbit je ovde u pravu. TG621 je bila ALL SEASON guma i imala je oznaku M+S na sebi. Na laganim automobilima se jako dobro ponašala na snegu i bljuzgavici.

Inače:
Citat:
Član 86
Uređaji za kretanje vozila kao što su točkovi i gusenice moraju biti konstruisani i izvedeni od takvog materijala da ne oštećuju kolovozni zastor.
Pneumatici na vozilima moraju biti deklarisanih dimenzija od strane proizvođača vozila, zavisno od najveće konstruktivne brzine kretanja vozila i najveće dozvoljene mase vozila na kome su pneumatici postavljeni.
Pneumatici moraju biti homologovani prema jednoobraznim tehničkim uslovima.
Pneumatici na istoj osovini vozila moraju biti jednaki prema proizvođaču, tipu, vrsti (letnji, zimski), konstrukciji (radijalni, dijagonalni i sa ukrštenim pojasevima), nosivosti i dimenzijama.
Dubina gazećeg sloja pneumatika mora biti viša od fabrički dozvoljene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dozvoljena dubina je 1,6 mm za vrste L i M1 i 2 mm za ostale vrste vozila.
Na motornim vozilima mogu se koristiti obnovljeni pneumatici, osim na upravljajućim točkovima.
Obnovljeni pneumatici koji se koriste na turističkim i međugradskim autobusima moraju biti deklarisani da se mogu koristiti do brzina 100 km/h.
Obnovljeni pneumatici moraju na bočnoj strani pneumatika imati oznaku "RETREAD", pored toga moraju imati i četvorocifrenu oznaku nedelje i godine kada je izvršeno obnavljanje, i moraju biti homologovani prema jednoobraznim tehničkim uslovima.

Odredbe ovog člana ne odnose se na vojna vozila.

@Mbit - Ako možeš, uzmi nove gume.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?16.12.2012. u 09:26 - pre 139 meseci
Ako je opsta panika sto u Metrou NEMA Winter1 guma, pojavile su se, u istom tom Metrou, Kleber Krisalp..

Inace , manjih guma nema ni u Beogumi, ali mislim da je trenutno, posto su se prodale zalihe 2010 i 2011.

Tigar gume su poskupele za skoro 10% od kada je pocelo hladno vreme, tako da su "stedljivi" koji cekaju poslednji trenutak da kupe "najjeftiniju" gumu, platili ceh.
Sa 4080 ili 4130, na 4500-4600..

Poz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?16.12.2012. u 10:00 - pre 139 meseci
Citat:
kalimero 011:Na laganim automobilima se jako dobro ponašala na snegu i bljuzgavici.


A gde si to video? Na kom je to testu dokazano? Ajde, molim te postavi link ili test ili nekakav ozbiljniji review za ovaj pneumatik.

TG621 je obicna letnja guma. Od ove gume postoje isto tako LETNJE gume koje se bolje ponasaju na snegu a koje zajedno sa tim Tigrom nisu zimske gume ma sta pisalo na njima. Svaka olsezon guma je bolja i primerenija od ove TG621.

Vecina prodavaca pravilno definisu ovaj pneumatik jer ga prodaju kao iskljucivo letnji:

http://www.adam.co.rs/index.php?productID=8

http://www.internet-prodaja-gu...r-135-80-r13-tg621-70t/545287/

http://www.eponuda.com/auto-gu...9565-r14-89t-tg621-cena-190456

http://www.coningdoo.co.rs/putnicki-program/Tigar/TG+621/

http://130.com.ua/en/product/s...621-185-60-r14-for-bmw-france/

http://www.rezulteo-tyres.co.u...re/compare-135-80-R13-70T-8518

http://www.ralsianvelope.ro/tire-tigar-tg-621-202

...

Pojedini prodavci (ne Tigar, jer ga oni ne nude na svojoj e-ponudi; ne znam iz kojih razloga) ovaj pneumatik nude kao ALL-SEASON, ali niko ne spominje da je rec o zimskom pneumatiku mada nosi na sebi oznaku M+S.


http://www.gumamarket.com.ua/model/TG621&lang=en

P.S. U jednoj od svojih verzija ZOBS (pravilnika) bila je naznaka da zimski pneumati mora biti sa oznakom "pahulje". Ovaj poslednjin to ne sadrzi i zakonsku formu ispunjava i ovaj TG621, kao sto sam rekao ovde:

Citat:
Zarko Silic:


Moras prvo odluciti, da li pre svega, zelis sebi bezbednost ili samo zelis ispuniti nekakvu zakonsku formu. Ako je ovo drugo onda nije jasno zasto bi uopste zeleo protektirati pneumatik i zasto si uopste postavio pitanje jer je zakonska forma i sa ovim sto imas, ispunjena.

TG621 nema ni jednu osobinu koju poseduju zimski M+S pneumatici. Otkud ta oznaka na njima, pitanje treba postaviti onima koji su to napisali, ali pneumatik je najobicniji letnji pneumatik sa sarom koja je slicna starom MX Michelinovom pneumatiku iz osamdesetih godina.

Samo Winter1 i Wintera su zimski pneumatici.


Ali ova guma NIJE zimski pneumatik i svako ko je kao takvu kupi, cini sebi medvedju uslugu. Ovaj pneumatik jednako je opasno voziti u zimskim uslovima kao sto je opasno voziti i bilo koji drugi letnji pneumatik. TG621 se ni na manjim ni na vecim automobilima ne ponasa kao zimski pneumatik jer to i nije i jednako je opasan i za manja i za veca vozila.

Da ne bude zimski njemu to ne dozvoljavaju ni tipicno letnji dezen (sara), ni materijal od kojeg je sacinjen. Tvrd je vec na +10C. Nakon samo jedne sezone, gazeci sloj ovog pneumatika je tvrd nevezano od spoljne temperature. (Deformacije po obodima pneumatika, na vozilima tezim od 1t, necu komentarisati.)






[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 16.12.2012. u 11:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Da li nove ili polovne (protektirane) gume?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 19889 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.