Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4170 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 11:12 - pre 158 meseci
Ovako, kupio sam slusalice SoundBlaster Arena Surrond na buvljaku u Zr. Priključuju se preko usb priključka, koji je bio otvoren, ali sve žice su bile na svom mestu. Kada ga ubacim u usb port računar mi izbacuje USB MALFUCTIONED ITD ITD. Pregledao sam pločicu usb-a i ustanovio da na jednom mestu fali .... hm, pa iskreno ne znam šta je to, možda kondenzator, pošto odmah do njega ima jedan identičan (ima tamno sivu boju kao grafitna olovka i piše na njemu 220, postavicu sliku ako treba). Sve u svemu, izgubio sam nadu da je to uopšte ispravno pa sam sve zalemio (povezao nedostajući element sa postojećim) i probao.


Radi, usb je prepoznat, drajveri instalirani, zvuk se čuje perfektno, samo ima jedna stvar. Na usb priključku ima jedan čip, verovatno muzičke karte pošto se headset ponaša kao posebna muzička, koji se jako greje odmah nakon što se usb ubaci. Ja to nisam primetio, koristio sam ih 3 sata i ništa. Ali prilikom izvlačenja vidim da je jako vreo taj čip. Ne znam možda je to radna temperatura nisam nikad imao ovako nešto.

Ja sam totalni laik što se tiče ovih stvari pa me interesuje može li ovo da mi ošteti računar i da li da odnesem u neki servis pa da mi to lepo ubace?

Pozdrav
Dragan


EDIT: Ovo je neka slika sa neta, kod mene je nedostajao onaj levi pa sam prelemio i povezao sa desnim sve.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 11:20 - pre 158 meseci
Mislim da nebi trebalo da se greje. U principu sve dok mozes da drzis ruku na tom zagrejanom delu njegova temperatura je sasvim prihvatljiva za uredjaj.

Ja sam jednom u pakomu kupio hladnjak za ram memoriju i uz nju dobio dva mala hladnjaka koji se lepe za cip. Probaj to da nadjes sad. Kostalo je 200din. Zalepis taj mali hladnjak na to i nema da se greje vise.

pregledaj kad si to lemio da nisi nesto drugo zeznuo!

Pozdrav!

Ackopk.
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 12:05 - pre 158 meseci
Uh, pa to mi je problem što nakon nekoliko minuta toliko peče da ne mogu da držim prst na njemu. Ali interesantno je da radi bez problema. Prebacio sam izolir traku preko njega i proveravam ga povremeno, posle nekog vremena smanji se temp i ostaje na tom nivou. Šta misliš, koliko bi koštalo da se odnese kod nekog majstora da se to sredi? Ja sam iskreno mislio (prilikom kupovine) da ih povežem na običan 3.5mm jack ali sad kad sam čuo koliko lepo rade sa tim usb ne bih da ih sečem
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 12:18 - pre 158 meseci
Ako temperatura ne raste vise nemoj nista da diras.


Mislim da sve komponente i cipovi izdrzavaju min. 75C stepena a neke do 125C dok neke rade i na 150C.


Sve dok mozes da drzis ruku to je 50-60C stepena.




Pozdrav!

Ackopk.



 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 15:16 - pre 158 meseci
Samo ti slusaj ovakve savete, pa ces da ostanes i bez USB porta. To sto se nesto preterano greje znaci da vuce vise struje nego sto treba i opterecuje strujni izlaz na portu. Baci to u djubre, ili ga odnesi na buvljak (gde i pripada) i pokusaj da vratis pare.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 18:11 - pre 158 meseci
Ma u pravu si. Najbolje da ga baci u djubre!

Pozdrav!

Ackopk
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 18:49 - pre 158 meseci
Naravno, pre nego sto ga ostavi ukljucenog i izadje iz sobe, a ono se zapali. Ali nema veze, vazno je da radi na 150 stepeni. Pa to nije elektronika nego grejalica ili ringla. Kada budes koristio neki uredjaj koji je vruc (kao sto covek kaze da jeste), to ti odmah govori da nesto nije u redu. Ne pravi se nista da bude vruce u normalnom radu, a da nije grejno telo. Ovo su slusalice, Acko.

Prema tome, Krle, nemoj da pravis nesrecu za 1000 dinara. Kupi lepo ispravne slusalice.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 19:12 - pre 158 meseci
Ja sam lepo objasnio kako i zasto. Covek je rekao da se greje do neke mere i onda vise temp ne raste. Rekao je i da se na njemu moze drzati prst sto znaci da temp nije toliko velika.
Naravno da se stvari ne zagrevaju toliko ali kada sam video da moj flash posle prebacivanja bude vruc sta vise da pricamo.
Neka isprati kako se ponasa, ako postane bas vreo onda definitivno nije u redu.

Pozdrav!

Ackopk.
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 19:50 - pre 158 meseci
Prvo da zahvalim na odgovorima i trudu. Kupio sam ih na pijaci za 200 dinara i nije mi frka, ali sam primetio da daju jako lep zvuk tako da cu pokusati da ih spasim.

Probao sam sada opet. Cim ih ubacim u USB nakon 30 sekundi cip se zagreje da se ne moze drzati prst na njemu, znaci definitifno nesto nije dobro, samo sto sam ja lik ih juce njakao 3 sata pa sam mislio da je to normalno. Na mestima gde se nalaze komponente stoji L1 i L2. Gledam na netu, to oznacava induktivnost odnosno induktivni kalem. Da li je ovo moguce posto mi fali jedan?

Evo slike:



EDIT: Znam da je ovo malo neozbiljno ali iskreno nisam ni ocekivao da ce raditi pa sam zato tako (see what happends) nespretno zalemio. Da ih odnesem kod majstora ili pokusam sam nesto?

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 20:35 - pre 158 meseci
Da možda ne fali i C11 i C4?

Ovako sa slike mi deluje tako, kao da su bili pa razlemljeni.

U suštini može to da se sredi ali treba da znaš da zalemiš, imaj u vidu da trebaš da zalemiš takve delove kao na ploči...
Aca 93
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 20:49 - pre 158 meseci
U pravu si, stvarno fali... cudo i da uopste radi. Evo sad sam pogledao sa druge strane i tamo fali c50, tp13, r12, sad mi nista nije jasno

EDIT: Da li je moguce da su oni namerno izostavljeni prilikom izrade?
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 20:55 - pre 158 meseci
Mislim da delovi sa razlogom nisu stavljeni.
U 90% uredjaja koje sam video ima oznacenih praznih mesta.

Pozdrav!

Ackopk.
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 21:04 - pre 158 meseci
Hm ali šta bi moglo da prozrokuje toliko zagrevanje, već je rečeno da vuče previše struje, zbog kondezatora ili kalema, i što je još čudnije kako je toliko izdržao? Inače se ne bih toliko cimao ali u pitanju su gejmerske slušalice koje jako lepo rade pa zato hoću da rešim.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje05.06.2011. u 22:17 - pre 158 meseci
U pravu je Acko, na mnogim uredjajima je plocica za vise verzija. Proveri da li su delovi lemljeni nekada. Ako nisu onda nisu ni bili. Pre bih rekao da je tu nesto pred crkavanje cim se toliko greje.
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje06.06.2011. u 06:09 - pre 158 meseci
Slažem se, evo baš gledam i ima još mesta na kojima fale komponente i ne deluje mi kao da je neko radio.

Pokušaću da ih odnesem u servis pa nek' oni reše ako mogu. Može biti bilo šta, pa čak i neispravan USB (factory fault), ko zna.

Hvala svima puno na odgovorima
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje06.06.2011. u 09:26 - pre 158 meseci
Verovatno je pločica za više verzija i da neki delovi uopšte ne treba da se zaleme ali zašto ima tinola na tom mestu?

C28, C14, R37... ih nema ali se ne poznaje da su tu nekad bili zalemljeni.

Kod takvih uređaja treba šema i onda je sve jasno...
Aca 93
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje06.06.2011. u 10:17 - pre 158 meseci
Update...

Nosio sam u jedan servis medjutim serviser kaže da neće da se igra sa tim najbolje da odsečem sve i vežem ga na 3.5 mm Kaže da je funkcija tog kalema da pegla napon i verovatno uređaj dobija više struje (pikove) pa zato se greje.

Ništa, odneću popodne u drugi pa javljam šta sam uradio.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
109.92.110.*



+638 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje06.06.2011. u 19:01 - pre 158 meseci
da pegla napon iz usb porta? tih 5V je vec stabilisano u napajanju, ta induktivnost prece sluzi kao neki dodatni izvor, ili eventualno filter,

probaj da smanjis jacinu (volume) zvuka na winampu, ili gde vec pustas, smanji skroz, pa pojacavaj polako da vidis da li se temperatura menja, da li pojacavacki element stvara tu toplotu ili nesto drugo,

eventualno bih mogo da dodas na pocetku neki elektrolit, na zicama preko kojih ide napajanje
 
Odgovor na temu

krle_zr

Član broj: 96307
Poruke: 258
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje06.06.2011. u 21:02 - pre 158 meseci
Bio sam i u drugi servis...ista prica, nece da se zezaju sa slusalicama

@guslac

Ubacio sam u usb i bez prethodnog puštanja muzike odmah se greje znači posle 15-30 sek peče.

Može malo više detalja, kakav elektrolit i da li isti mogu da skinem sa pokvarene stare matične ploče (imam ih nekoliko).

Ja sam razmišljao da čak na tom mestu (gde je stajao L element) ubacim nešto što bi mu oduzimalo struju kao neki potrošač ili sl.

Meni nikako ne ulazi u glavu kako je mogao prvi dan toliko da izdrži (oko 3 sata) ako se pregrevao, možda bi neko hlađenje pomoglo -- sad već nagađam.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje07.06.2011. u 21:49 - pre 158 meseci
nista ne ubacuj napamet, moras videti tacno sta se greje...

na koji nacin mislis "da mu oduzima struju"? pa nece izvor sam slati vise nego sto treba potrosacu, bas suprotno, potrosac vuce kolko mu treba iz izvora (ako je dovoljno jak),

mislim...sta bi tu moglo na 5v da se greje toliko, jedino da je nesto u kratak spoj, na 5v bi morao da imas prilicno mali otpor da bi dobio toliko struje, jos tolika disipacija, neverovatno... usb ionako ima limit na 500mA, odakle li ta toplota dolazi :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Slusalice preko USB-a, prikljucak se jako greje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4170 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.