Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mehanički problem

[es] :: Fizika :: Mehanički problem

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33181 | Odgovora: 267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 17:52 - pre 155 meseci
To je tvoj nivo i tvoj "kvalitet" poruka zbog čega ti ih brišu. Trolovao si toliko stranica da bi ovo rekao. Svaka ti čast!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 19:37 - pre 155 meseci
@Kandorus

A brzina onog tijela u podne?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 20:00 - pre 155 meseci
Ja se izvinjavam sto upadam, nije mi mesto ovde jer se ne bavim Fizikom a i nisam ni Matematicar iako veoma postujem i jedno i drugo, zato i po malo pratim ovu temu (pa koliko razumem, razumem ali mi je nacin razmisljanja jako interesantan, ono sto mogu da skontam!).

@Nedeljko

Ja sam dao neko objasnjenje za problem koji si zadao misleci da se odnosi na sve a ne samo da moze da odgovori samo jedna osoba, odnosno, da je problem namenjen samo jednoj osobi. Inace je moje licno razmisljanje, znaci potpuno laicko, da je za ono sto ti pitas apsolutno jedino moguc odgovor 5m/s jer je tolika brzina u trenutku kad je 12h. Nema veze sto se nekom silom deluje od 12h do 12h i deset sekundi (ili i dalje, sve je to nebitno) u trenutku kad je 12h je brzina 5/ms (ili koja god da je) i nemoguce je da u identicnom momentu sila kojom delujes (kolika god je) poveca brzinu kretanja. To je moguce samo u delicu vremena posle 12h, koliko god minimalno bio taj delic vremena. :)

Tako ja laicki razmisljam, a priznajem da sam pitao ortaka Fizicara pa sam njegov odgovor koristio u mom predhodnom postu, da se napravim vazan, kao ja baratam izrazima! :) Nemojte mi zameriti malo sale na ovom ozbiljnom mestu!

I sad me interesuje da li ima smisla moje laicko razmisljanje ali, bogami, i da li je moj ortak u pravu! Ako nije u pravu dusu cu da mu izvadim. :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 20:39 - pre 155 meseci
Tvoje je razmišljanje jasno i sa "sve četiri na zemlji". Kao što reče Sprečo (ako ne znaš formule) koristi intuiciju. A elementarni osećaj ti govori da telo neće "instantno" krenuti pod dejstvom sile već mora da protekne neko (ma kako malo) vreme. Uostalo, masa je mera inercije tela (što znaju svi koji su došli do 6-og osnovne). Matematičku formulu sam ispisao ranije.

A ortaku daj da proveri onaj primer sa brzinom toka fluida i primer sa padobrancem da li sam tačno izračunao.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 20:55 - pre 155 meseci
Citat:
kandorus: Tvoje je razmišljanje jasno i sa "sve četiri na zemlji". Kao što reče Sprečo (ako ne znaš formule) koristi intuiciju. A elementarni osećaj ti govori da telo neće "instantno" krenuti pod dejstvom sile već mora da protekne neko (ma kako malo) vreme. Uostalo, masa je mera inercije tela (što znaju svi koji su došli do 6-og osnovne). Matematičku formulu sam ispisao ranije.

A ortaku daj da proveri onaj primer sa brzinom toka fluida i primer sa padobrancem da li sam tačno izračunao.



Ja se izvinjavam, necu vise! Ali moram da odgovorim, ako se na mene misli. Voleo bih da te razumem sta si rekao ali ne razumem. Razumem samo da si opisao ono kako ja razmisljam svojim recima sto meni nista ne pomaze jer sam jaa to rekao i valjda znam sta sam rekao?! Malo si me zbunio a narocito linkovima koje ne razumem jer ne baratam svim tim slovima u nekakvom odnosu koji prati neke teorije i pravila. Vise bi mi znacilo kad bi mi rekao tvoj rezultat pa da uporedim sa mojim i objasnjenje da mogu da kazem ortaku svojim recima. Hvala, i jos jednom izvinjavam se sto upadam nepozvan na teren koji ne poznajem.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 21:05 - pre 155 meseci
Rekao sam da ispravno razmišljaš i da ti je zaključak tačan.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 21:16 - pre 155 meseci
@Sceka

Pitanje je postavljeno članu kandorus, koji je tvrdio da pod pretpostavkama iz prve poruke

Citat:
Nedeljko: Neka se telo mase kreće slobodno u inercijalnom sistemu brzinom . Delujmo na njega konstantnom silom tokom vremena .


ne mora biti . Evo:

Citat:
kandorus: ^Nedeljko

U prvom postu si napisao

Citat:
telo mase m kreće slobodno u inercijalnom sistemu brzinom v0. Delujmo na njega konstantnom silom F tokom vremena ∆t = t1 - t0.


Dakle, ono v0 nije isto ono v(t0) iz već opisanih razloga i osobina (odredjenog) integrala.


Onda sam mu postavio to pitanje. No, celo vreme je zavlačio i izbegavao da odgovori dok nije napisao sledeći krunski neoborivi argument:

Citat:
kandorus: ^Nedeljko

Idi negde bacaj mačiće sa mansarde.


Pritom je tip ponosan na formulu:

Citat:
kandorus

f(t)=v(t) je bilo koja funkcija koja daje zavisnost brzine od vremena.

Evo opšte poznate formule za izračunavanje brzine:



Takodje važi



Dakle, ladno mu je podintegralna funkcija "f(t)=v(t) je bilo koja funkcija koja daje zavisnost brzine od vremena", pa čak i ako se tu podmetne ubrzanje, dobija se ekvivalentna formula



koja je očigledna besmislica. Štaviše, desna strana uopšte ne zavisi od t. Osim toga, ako se progleda da je f(t) ubrzanje (što njemu očigledno nije jasno), tvrdi da se ubrzanje može menjati isključivo po polinomnom zakonu stepena ne većeg od 2.

U istoj temi je zabriljirao sa argumentacijom svojstvenoj samo njegovoj oštroumnosti:

Citat:
kandorus: E, hm, da. Nedeljko, primećujem da si zašljaštio fotoface u profilu. Pa, kad te čovek ovako pogleda, reako bi da ti ni basket ne bi mogao da odigraš do 11 a da se ne pošibaš s ljudima oko nekog auta.


Edit: "Sonec" promenjeno u "Sceka".

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 23.08.2011. u 23:35 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 21:16 - pre 155 meseci
Citat:
kandorus: Rekao sam da ispravno razmišljaš i da ti je zaključak tačan.


Aha! Pa onda hvala, znaci i tvoj rezultat je 5m/s? To me raduje jer se stvarno ne razumem u nauku, odnosno ne baratam esencijalnim pravilima pa me obradije kad mogu logicnim razmisljanjem da nesto skontam. Naravno, potrebno je i da problem bude toliko banalan da ja kao laik mogu uopste da se uhvatim u kostac sa njim. Izbinjavam se Nedeljku na mom tretiranju problema, odnosno kako sam se izrazio povodom problema!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 22:09 - pre 155 meseci
Nedeljko, šta pokušavaš? Izvlačiš iz bunara pitanja koja smo davno (pre više od mesec dana) razjasnili i zatim ponovo na ovoj temi razjasnili. Koja svrha više? O tome neću.

Ti (i Odin) si očigledno omanu po pitanju integracione konstante. Dao sam primer (padobranca) pa malo to proradi da bi video kako se računaju takve stvari. Primer sa tokom fluida je primer kretanja u čijoj formuli za izračunavanje brzine nije potrebno znati ubrzanje.

Gde sam tvrdio "da se ubrzanje može menjati isključivo po polinomnom zakonu stepena ne većeg od 2"?

A tu primedbu u vezi basketa (što je moje lično mišljenje) trebao si dati na forumu gde je mišljenje izneto. I šta dokazuje to što sam tamo napisao u vezi problema ove teme.


I još hvala Sonec-u što nas je podsetio na teoremu o primitivnoj funkciji.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 22:22 - pre 155 meseci
Pusti ti padobrance, kad te za njih niko nije pitao.
Pitali smo te za brzinu onog tijela tacno u podne.

Kolika je brzina onog tijela u podne?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 22:28 - pre 155 meseci
Citat:
kandorus: Nedeljko, šta pokušavaš? Izvlačiš iz bunara pitanja koja smo davno (pre više od mesec dana) razjasnili i zatim ponovo na ovoj temi razjasnili. Koja svrha više? O tome neću.


Pokušavam da objasnim Sceki s kim ima posla. To si ti sam sa sobom razjasnio. Nemoj meni da pripisuješ svoja lupetanja. Svrhe naravno da nema, jer pre svega ne poštuješ pravila argumentovane rasprave. Takođe, bezobrazan si, nesposoban da shvatiš najelementarnije stvari, tako da se nisam ni obratio tebi, već Sceki.

Citat:
kandorus: Ti (i Odin) si očigledno omanu po pitanju integracione konstante. Dao sam primer (padobranca) pa malo to proradi da bi video kako se računaju takve stvari. Primer sa tokom fluida je primer kretanja u čijoj formuli za izračunavanje brzine nije potrebno znati ubrzanje.


Baš ti hvala na primerima, vrlo si ljubazan, ali ne nalazim da od tebe mogu išta da naučim. Evo:

Citat:
kandorus: Dobro, Nedeljko, koristim tvoju formulu odavde

http://www.elitesecurity.org/t435114-1#2930105

Imaš čoveka mase 100 kg koji se kreće napred brzinom 2 m/s. I poguraš ga s ledja konstantnom silom 100 N u trajanju od 1 sekunde. Tada je njegova brzina nakon dejstva sile (po tvojoj formuli)

v0 + ∫a(t)dt = v0 + v1 - v0 = v1

∫a(t)dt = ∫(F/m)dt = ∫(100/100)dt = v1 - v0 = (granice [0,1]) = 1 - 0 = 1 = v1

Dakle, čovek bi se kretao sporije nakog što ga poguraš s ledja. I onda me pitaš što se kikoćem.


Eto, ni najprostiju formulu nisi u stanju da primeniš kako treba. Treba



.

Obzirom da je , sledi da je

.

I šta onda sa tobom ima da se raspravlja, kad ne znaš da rešiš jednačinu , gde su i konstante?

Citat:
kandorus: Gde sam tvrdio "da se ubrzanje može menjati isključivo po polinomnom zakonu stepena ne većeg od 2"?


Nađi svoj samocitat u kome si napisao

Citat:
Takođe važi

.


Citat:
kandorus: A tu primedbu u vezi basketa (što je moje lično mišljenje) trebao si dati na forumu gde je mišljenje izneto. I šta dokazuje to što sam tamo napisao u vezi problema ove teme.


To nije mišljenje, već postoje sasvim drugi izrazi za to, a primedba nije bila upućena tebi, već Sceki.

Edit: "Sonec" je promenjeno u "Sceka".

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 23.08.2011. u 23:39 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 22:42 - pre 155 meseci
Citat:
Odin D.: Pusti ti padobrance, kad te za njih niko nije pitao.
Pitali smo te za brzinu onog tijela tacno u podne.

Kolika je brzina onog tijela u podne?


Odgovorio je. Evo:

Citat:
kandorus: Rekao sam da ispravno razmišljaš i da ti je zaključak tačan.


Prihvatio je Scekin odgovor od 5m/s.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Mehanički problem23.08.2011. u 23:16 - pre 155 meseci
A - a, Nedeljko malo varaš. Na pomenutom linku

http://www.elitesecurity.org/t435114-1#2930105

stoji

v0 + ∫a(t)dt = v0 + v1 - v0 = v1

što bi značilo 2 + 1 - 2 = 1 = v1

Madjutim, sada primenjuješ formulu u skladu kako sam ti objasnio kod problema padobranca i sad si dobio tačan rezultat v1 = 1 + 2 = 3. Bravo! Moram da te pohvalim. Svaka čast! A ovaj pokušaj (malog) varanja čemo da zaboravimo.


Dalje, za "samocitat" f(t) = k0 + k1t + k2t^2 ja znam. Ali tu nisam napisao "isključivo" tako da nemoj da mi pripisuješ svoje proizvoljnosti.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.broadband.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 01:13 - pre 155 meseci
Citat:
Nedeljko: Prihvatio je Scekin odgovor od 5m/s.


Genijalno,čestitam svima koji se slažu!Divota od rasprave oko vo.0doh spavati.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-499.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 05:25 - pre 155 meseci
Pored intuicije u razmišljanja mi se često upliću i emocije (koje remete normalne spoznajne procese):
Da sam moderator na ovom forumu poslao bih "mog bivšeg druga" na prinudni odmor u Banoviće!
Nedeljko, "kandorus" je za cijelo koplje ispred! Koliko li si dobrih diskutanata "otjerao" sa foruma?!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 07:25 - pre 155 meseci
Citat:
Sprečo: Pored intuicije u razmišljanja mi se često upliću i emocije

Pored to dvoje, uplice li ti kojim slucajem nekad i razum?

Citat:
Sprečo: Da sam moderator na ovom forumu poslao bih "mog bivšeg druga" na prinudni odmor u Banoviće!
Nedeljko, "kandorus" je za cijelo koplje ispred!

Slazem se. Kad je cilj trke u Banovicima, malo ko se sa vama dvojicom moze takmiciti.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-4548.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 08:21 - pre 155 meseci
Citat:
Pored to dvoje, uplice li ti kojim slucajem nekad i razum?

"Razum" - ša je pa sad to? Ima li toga na pijaci?!
Uvijek insistiram na vlastitom ( a ne tuđem) umu i razumu! Ne odričite se vlastite pameti niti vlastitih znanja i spoznaja ( o prostoru i vremenu) stečenih na prirodan način - INTUICIJOM!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 09:00 - pre 155 meseci
Citat:
kandorus: A - a, Nedeljko malo varaš. Na pomenutom linku

http://www.elitesecurity.org/t435114-1#2930105

stoji

v0 + ∫a(t)dt = v0 + v1 - v0 = v1

što bi značilo 2 + 1 - 2 = 1 = v1.


Ne, nego bi značilo 2+(3-2)=3.

Citat:
kandorus: Dalje, za "samocitat" f(t) = k0 + k1t + k2t^2 ja znam. Ali tu nisam napisao "isključivo" tako da nemoj da mi pripisuješ svoje proizvoljnosti.


Kada se napiše da nešto važi, a ne navedu nikakvi uslovi, onda to znači da to važi bez ikakvih ograničenja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 09:08 - pre 155 meseci
Hajmo korak po korak po formuli .

.

Dakle, u pitanju je samo tvoja nesposobnost da sabereš dva i dva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Mehanički problem24.08.2011. u 09:30 - pre 155 meseci
Citat:
Sprečo:Koliko li si dobrih diskutanata "otjerao" sa foruma?!


Ne znam. Možemo da pitamo kvalitetne diskutante petarm-a i NicholasMetropolis-a zašto se nisu javljali na ovoj temi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Mehanički problem

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33181 | Odgovora: 267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.