Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)

[es] :: Matematika :: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16209 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 11:32 - pre 151 meseci
Pozdrav pre svega :)


Treba mi pomoc oko jednog zadatka sa matematiranja, rec je o trigonometrijskom obliku kompleksnog broja... Na slici sam uokvirio sta mi nije jasno, a to je kako se gubi ovo "minus" ispred kod kosinusa i sinusa. Mozda su izvukli minus, ali ne razumem kako. :/
Evo slike:
http://i39.tinypic.com/adbuz8.png


I, ako bi neko mogao da mi objasni neku "caku" kako da gledam ove uglove kod ovakvih tipova zadataka. Ili moram onaj trigonometrijski krug da ucim napamet (to mi bas i nije po volji) :p



Hvala unapred! :)
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3455

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 11:43 - pre 151 meseci
Kosinus je parna funkcija, a sinus je neparna funkcija. To znači da je cos(-x)=cos(x), a da je sin(-x)=-sin(x). Tako su "nestali" minusi.

Što se tiče ugla, nije mi jasno šta pitaš. U zadatku koji si dao kao primer, ugao se računa kao atan od imaginarnog dela podeljenog sa realnim delom. E sada ako su oba broja (i realni i imaginarni) pozitivni, znači da je ugao u prvom kvadrantu (između nula i pi pola), za imaginarni deo pozitivan a realni negativan drugi kvadrant, oba negativna treći kvadrant i imaginarni negativan a realni pozitivan četvrti kvadrant.
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 11:53 - pre 151 meseci
Hvala na ovom prvom, sad mi je jasno. :)

A sto se tice ovog drugog pitanja, na primer kada dobijem ugao , kako da ja znam da je taj ugao jednak uglu .
Ili ovde , po kom pravilu se doslo do ? I posle kako da znam koliko je i u kom je kvadrantu to ? Valjda sam sada bio jasniji...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3455

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 12:05 - pre 151 meseci
Sinus i kosinus su periodične funkcije sa periodom od .
To znači da je i da je .

Ugao od možeš da napišeš kao .
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 12:10 - pre 151 meseci
.

Koristi činjenicu da su trigonometrijske funkcije -periodične. Dakle, , gde je bilo koja trigonometrijska funkcija.

Osim toga, ugao uvek možeš svesti na interval . Naime, osim što je sinus neparna a kosinus parna funkcija, pa ugao možeš svesti na opseg , važi još i i .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 16:55 - pre 151 meseci
Znam da moze tako da se napise, ali kako da znam posle taj ugao, na primer, od koliko je? On je , to vidim iz zadatka, i minus je zato sto je kosinus u drugom kvadrantu negativan, ali kako da znam da je isti ugao kao i u prvom kvadrantu... Nadam se da je sada jasnije sta mi nije jasno..


I sta tacno znaci to da je periodicna 2kpi? Zasto se to 2kpi "gubi"?
 
Odgovor na temu

cikin
ucenik

Član broj: 293755
Poruke: 99
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 17:03 - pre 151 meseci
jednostavno kad obrnes krug dodjes na istu vrednost!!
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 17:14 - pre 151 meseci
Ok, to sam razumeo. Hvala!
A sto se tice ovoga?

Citat:
Znam da moze tako da se napise, ali kako da znam posle taj ugao, na primer, od koliko je? On je , to vidim iz zadatka, i minus je zato sto je kosinus u drugom kvadrantu negativan, ali kako da znam da je isti ugao kao i u prvom kvadrantu... Nadam se da je sada jasnije sta mi nije jasno..
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 17:18 - pre 151 meseci
To ti je Nedeljko vec odgovorio:
Citat:
Nedeljko: Naime, osim što je sinus neparna a kosinus parna funkcija, pa ugao možeš svesti na opseg , važi još i i .

Ako je ugao u prvom kvadrantu, onda ce ugao biti u drugom (jer je u prvom).
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 17:22 - pre 151 meseci
Znaci bice: ?
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 17:28 - pre 151 meseci
I je l isto vazi i za kada je taj neki ugao u trecem ili cetvrtom kvadrantu? Isto ?
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 17:33 - pre 151 meseci
Citat:
patkan92: Znaci bice: ?

Ako mislis na vrednost tih uglova, onda, da, bice isti.
Citat:
patkan92: I je l isto vazi i za kada je taj neki ugao u trecem ili cetvrtom kvadrantu? Isto ?

, gde je ako zelis da ostanes u trecem, odnosno cetvrtom kvadrantu.
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:19 - pre 151 meseci
Sad tek nista ne razumem...

Koje formule vaze za sinus, a koje za kosinus? Meni treba znaci samo kako da gledam ove uglove kod trigonometrijskog oblika kompleksnog broja. Znaci kako da svodim na prvi kvadrat (ili kako se vec to zove), na one tablicne vrednosti uglova...

Kako da, na primer, sledece uglove svedem na tablicne vrednosti (prvi kvadrant)?




1. Kako da gledam u kom se oni kvadrantu uopste i nalaze?
2. Kako da ih svedem na poznate vrednosti (od 0 do 90 stepeni)?
3. Zanima me i za sinus i za kosinus, jer kod trigonometrijskog oblika kompleksnog broja, mi trebaju i sinus i kosinus.
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:29 - pre 151 meseci
Pošto si u pričio o kompleksnim brojevima, izložiću ti kako ja to računam.

Ne znam napamet sve one formule tipa:



Tebi se uvek traži .

Primer 1.



Znači ne uradiš ovako


Zapamti ovo.



Mada ovo uvek možeš izračunati preko Ojlerove formule

A ako se radi baš o npr. ovome , imaš trigonometrijski krug, adicione formule ili šta god hoćeš.

Ali ako je , uvek možeš da u eksponentu rastaviš taj ugao.


[Ovu poruku je menjao SrdjanR271 dana 02.12.2011. u 19:51 GMT+1]
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:39 - pre 151 meseci
Citat:
SrdjanR271

Ne zanm napamet sve one formule tipa:



Pa naravno da te formule ne treba da se uce napamet, to se lako izvede za 30 sekundi sa trigonometrijskog kruga il na neki drugi nacin.
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:45 - pre 151 meseci
Citat:
Sonec: Pa naravno da te formule ne treba da se uce napamet, to se lako izvede za 30 sekundi sa trigonometrijskog kruga il na neki drugi nacin.


Naravno.

Ja sam hteo samo da kažem, da ne mora ni da ih zna ni izvodi, jer je lakše raditi u exp obliku.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:45 - pre 151 meseci
Ja mislim da necu smeti na kolokviju da radim preko Ojlerove formule, ali to ne znaci da na ovaj nacin necu moci da dodjem do ugla samo :) Ovako mi je mnogo jasnije. Hvala Srdjane! I imam jos pitanje sada, posto si dobio . A ovde kod kosinusa nema minus jer je funckija parna, a ispred sinusa ide minus zato sto je funkcija neparna. Je l sam u pravu?




Sonec, mozes li mi detaljno objasniti kako se izvode te formule, kako se gledaju uglovi, kako da znam u kom je kvadrantu na primer , kako da posle to svedem na prvi kvadrant? (posto mi gledaju i postupak, pa cu morati i to morati da pisem sve detaljno...kako sam dosao do tog ugla...)
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:48 - pre 151 meseci
Citat:
patkan92
Sonec, mozes li mi detaljno objasniti kako se izvode te formule, kako se gledaju uglovi, kako da znam u kom je kvadrantu na primer , kako da posle to svedem na prvi kvadrant? (posto mi gledaju i postupak, pa cu morati i to morati da pisem sve detaljno...kako sam dosao do tog ugla...)

Posto si mi se direktno obratio sa molbom, onda moram da odgovorim. Ne mogu sad da ti to objasnjavam, imam sutra kolokvijum iz Analize 2a pa moram da posvetim tome paznju. Objasnicu ti sutra posle kolokvijuma ako to ne uradi neko pre.
A verujem da ces i na googlu/matematiranje/... naci nesto.
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 18:50 - pre 151 meseci
Mislim da smeš da koristiš Ojlerovu formulu.

Vidi u svesci ili skripti, zbirci, pominju li eksponencijalni oblik kompleksnog broja?

A to što si pitao jeste zbog neparnosti sinusa.


A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

patkan92
Milos Milosanovic
Majdanpek

Član broj: 85349
Poruke: 21
*.amres.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)02.12.2011. u 19:00 - pre 151 meseci
Sonec, nije problem. Sacekacu do sutra, nije mi bas hitno. Kolokvijum mi je 10. Dec, tako da imam vremena. :)

Srdjane, nismo radili to ni na vezbama, ni na predavanju. Mislim da bi mi pravili problem oko toga. Samo nesto da te pitam, je l je ispravno ovako za :
?
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Trigonometrijski oblik kompleksnog broja - (pomoc)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16209 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.