Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 625920 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 17:46 - pre 130 meseci
Pa nisi, to ja onako inzenjerski zakljucujem posto se on olesio od alkohola pa pokusao da folira da je bolestan. Ako saberemo 2 i 2 (ili logicki tacno i tacno) dobijemo da je on bas lik kome je to potrebno reci.
 
Odgovor na temu

mare-82
nezaposlen

Član broj: 307762
Poruke: 3
109.121.2.*



+2 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 19:13 - pre 130 meseci
Inace, danas je dan mladih.. Politicari cestitali, NVO se zalile ...Na birou 220.000 mlađih od 30 godina.... a, podaci su sledeci : http://www.media1.rs/ekonomija...u_220_000_mladjih_od_30_godina .... strasno!
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 19:18 - pre 130 meseci
@ivan.mojsilovic
(Ako ces vec tako inzenjerski...) K'o sto rekoh, tehnicki on jeste bio boletan :) kakve veze ima koji je uzrok te bolesti? :) Msm, ako vec teramo mak na konac, on nije fizicki bio u mogucnosti da dodje na posao jer se lose osecao, sto ce reci, bio bolestan. Opusteno je mogao da ode do lekara i pokupi opravdanje ili je mogao da ode do obliznje srednje skole i trazi da mu neki klinac odstampa jedno. :D Msm, totalno nebitan detalj u citavoj prici...
Al' on nije otisao do lekara po opravdanje, niti lazirao opravdanje, jer je to bio jedini dan u ta tri meseca da nije dosao (a nijednom nije ni zakasnio cak), i jos je bio tamo jedan od najboljih radnika, poznavao rad na 7 od 9 masina, da je uvlaka mozda bi se probio i do nekog sefica smene, a posto je masinac po faxu ko zna, mozda i dalje...
No, vec rekoh da necu na tu temu (al' ne vredi kad terijeri ne pustaju :) ), posto je prica mnogo sira... niti sam naveo razlog zasto je on uopste i upao da radi tamo (pred svoje zanatske radnje od koje ima blizu dve prosecne plate mesecno), niti sam naveo da je (zasto je) morao svakako da odustene posle ta 3 meseca rada sve i da su mu produzili ugovor,... Znaci, ta "privatna" crta u toj citavoj prici je totalno neibtna, jer cak i da ste u pravu potpuno i da je on neki mufljuz i pijandura i neradnik, to je totalno nebitno u opstoj raspravi o stanju u drzavi i prici o ponasanju novokomponovanih gazda i "preduzetnika".

Uostalom, necu da se nadmudrujem sa vama oko toga, jer POGADJAS, to nije tema! ;)
To sto sam ja opisao ogavno ponasanje "preduzetnika" kroz neku privatnu pricu je moja greska, ali ono sto tebi ne polazi za rukom - je da vidis sustinu. Jos sam namerno to, za sta sam znao da cete se uhvatiti, napisao malim slovima kao sto se vidi tamo, ali vi ste se od citavog onog posta i svih ostalih detalja uhvatili za nesto sto je "naglaseno" da je sporedno! Od svih gadosti koje je sprovodio doticni "poslodavac", vi ste se uhvatili nebitnog "privatnog" detalja - tipicno za one koji pokusavaju da realnost prikazu kako njima odgovara (iz ovog ili onog razloga) ignorisuci kontra-primere u potpunosti.



Znaci, poenta je potpuno druga, ali tebi to ne ide u glavu, ne zelis ili ne mozes da shvatis. Citava prica je ispisana da pokaze ocajan nacin ophodjenja "poslodavca" prema radniku, da pokaze nacine i vrste maltretiranja tih radnika, od "dobrodoslice" do samog kraja (sut karte za one sto podignu glas ili postave pitanje).
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 19:55 - pre 130 meseci
povodom dana mladih :-)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 20:37 - pre 130 meseci
E Chiko pogodio si pravu :)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 20:51 - pre 130 meseci
Citat:
mr. ako:
Znaci, poenta je potpuno druga, ali tebi to ne ide u glavu, ne zelis ili ne mozes da shvatis. Citava prica je ispisana da pokaze ocajan nacin ophodjenja "poslodavca" prema radniku, da pokaze nacine i vrste maltretiranja tih radnika, od "dobrodoslice" do samog kraja (sut karte za one sto podignu glas ili postave pitanje).


U pravu si ne mogu shvatim. Ne mogu da shvatim da verujes nekome zdravo za gotovo ko se napije i sutradan ne dodje na posao pod izgovorom da je bolestan (dakle, laze plus je neodgovoran) i koji zbog toga verovatno ostade bez posla pa onda izmislja tu neke kuku lele price o super zlim poslodavcima.

Sorry, ne mogu, glup sam.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 22:09 - pre 130 meseci
Znači, ako se neko napije, taj laže, a ko laže, taj i... Znate već!
Inače, sretao sam relativno često bahate, neuljudne i drčne poslodavce i šefove/poslovođe (što bio se moderno reklo - menadžere). Nije to tako retka pojava.

I ne, ne postoji razlog da se tako ponašaju. Može zaposleni da kasni na posao, da se napije i javi da je bolestan, da ne radi dobro, za sve to postoji način da se reši. Bezobrazluk, omalovažavanje i šikaniranje nisu načini.
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
87.116.153.*



+159 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.08.2013. u 22:53 - pre 130 meseci
@ivan.mojsilovic
Ivane, aj se ne lažemo više. Pošto je Zrenjanin jedno malo mesto, lepo napiši ko ti iz grada drži ledja? Nije mogao papir jedan da se dobije ako nisi bio blizak Kneževiću, pa se postavlja pitanje kako si dobio u ono vreme start-up i prvi posao u lokalnoj vladi!?
Sa druge strane, pošto kažeš da si iz grada, sugurno znaš kako su tekli pregovori za izvesnu fabriku kablova ili ne!? Aaaaa daaa, ti si uglavnom u svom diznilendu.
U toku pregovora, strani investitor je hteo da radnička plata bude 800 eura na šta su lokalni političari u to vreme sugerisali kako je to mnoogo i kako će im biti dovoljno 35-40k.
O tome ne pričaš, ćutiš ko ..... Zašto ne kažeš pod kojim uslovima i na kojim temperaturama se radi u pojedinim fabrikama!? Zašto nisi spomenuo da stalno dežura hitna i da odnose radnike sa radnih mesta. To kao ne znaš mukice!?
Zašto ne spomeneš šta je zaista bilo sa Jugoremedijom!? Što ne kažeš ko stoji iza firme koja je isekla čitavu šećeranu, čak kada su se povlačili (pored isečenih mašina i konstrukcija) , isekli su i prugu za sobom i odneli. A fabriku su kupili papirološki za milku, isečeno gvoždje je vredelo par milki, a plac im ostao za džabe.
Zašto ne kažeš kako je Zr grad rupa, krateri kao na mesecu!?
Kako može jedan lerdi oružja da ti bude uzor poslovanja, išao čova okolo i prodavao tiganje i šerpe. Isto kao što nam sada Kole Šećerko prodaje priču kako je od krem bananice napravio pare. A mi se ne sećamo kako mu je Djindjic dao kao ortaku šećerane za pola eura sa par miliona robe u magacinima. Sve sami tašna mašna bisnismeni.
Kome radnik može da se žali kad su svi korumpirani po ministarstvima i inspekcijama!?
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 01:10 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Citat:
mr. ako:
Znaci, poenta je potpuno druga, ali tebi to ne ide u glavu, ne zelis ili ne mozes da shvatis. Citava prica je ispisana da pokaze ocajan nacin ophodjenja "poslodavca" prema radniku, da pokaze nacine i vrste maltretiranja tih radnika, od "dobrodoslice" do samog kraja (sut karte za one sto podignu glas ili postave pitanje).


U pravu si ne mogu shvatim.
... ... ...

Sorry, ne mogu, glup sam.

Vidim Mojsilovicu, vidim...

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 07:18 - pre 130 meseci
Citat:
angelos:
@ivan.mojsilovic
Ivane, aj se ne lažemo više. Pošto je Zrenjanin jedno malo mesto, lepo napiši ko ti iz grada drži ledja? Nije mogao papir jedan da se dobije ako nisi bio blizak Kneževiću, pa se postavlja pitanje kako si dobio u ono vreme start-up i prvi posao u lokalnoj vladi!?
Sa druge strane, pošto kažeš da si iz grada, sugurno znaš kako su tekli pregovori za izvesnu fabriku kablova ili ne!? Aaaaa daaa, ti si uglavnom u svom diznilendu.
U toku pregovora, strani investitor je hteo da radnička plata bude 800 eura na šta su lokalni političari u to vreme sugerisali kako je to mnoogo i kako će im biti dovoljno 35-40k.
O tome ne pričaš, ćutiš ko ..... Zašto ne kažeš pod kojim uslovima i na kojim temperaturama se radi u pojedinim fabrikama!? Zašto nisi spomenuo da stalno dežura hitna i da odnose radnike sa radnih mesta. To kao ne znaš mukice!?
Zašto ne spomeneš šta je zaista bilo sa Jugoremedijom!? Što ne kažeš ko stoji iza firme koja je isekla čitavu šećeranu, čak kada su se povlačili (pored isečenih mašina i konstrukcija) , isekli su i prugu za sobom i odneli. A fabriku su kupili papirološki za milku, isečeno gvoždje je vredelo par milki, a plac im ostao za džabe.
Zašto ne kažeš kako je Zr grad rupa, krateri kao na mesecu!?
Kako može jedan lerdi oružja da ti bude uzor poslovanja, išao čova okolo i prodavao tiganje i šerpe. Isto kao što nam sada Kole Šećerko prodaje priču kako je od krem bananice napravio pare. A mi se ne sećamo kako mu je Djindjic dao kao ortaku šećerane za pola eura sa par miliona robe u magacinima. Sve sami tašna mašna bisnismeni.
Kome radnik može da se žali kad su svi korumpirani po ministarstvima i inspekcijama!?


Nemoj tako. Kada to neko napiše, to je za njega samo čaršijska priča...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 08:33 - pre 130 meseci
Citat:
angelos:
@ivan.mojsilovic
Ivane, aj se ne lažemo više. Pošto je Zrenjanin jedno malo mesto, lepo napiši ko ti iz grada drži ledja? Nije mogao papir jedan da se dobije ako nisi bio blizak Kneževiću, pa se postavlja pitanje kako si dobio u ono vreme start-up i prvi posao u lokalnoj vladi!?
Sa druge strane, pošto kažeš da si iz grada, sugurno znaš kako su tekli pregovori za izvesnu fabriku kablova ili ne!? Aaaaa daaa, ti si uglavnom u svom diznilendu.
U toku pregovora, strani investitor je hteo da radnička plata bude 800 eura na šta su lokalni političari u to vreme sugerisali kako je to mnoogo i kako će im biti dovoljno 35-40k.
O tome ne pričaš, ćutiš ko ..... Zašto ne kažeš pod kojim uslovima i na kojim temperaturama se radi u pojedinim fabrikama!? Zašto nisi spomenuo da stalno dežura hitna i da odnose radnike sa radnih mesta. To kao ne znaš mukice!?
Zašto ne spomeneš šta je zaista bilo sa Jugoremedijom!? Što ne kažeš ko stoji iza firme koja je isekla čitavu šećeranu, čak kada su se povlačili (pored isečenih mašina i konstrukcija) , isekli su i prugu za sobom i odneli. A fabriku su kupili papirološki za milku, isečeno gvoždje je vredelo par milki, a plac im ostao za džabe.
Zašto ne kažeš kako je Zr grad rupa, krateri kao na mesecu!?
Kako može jedan lerdi oružja da ti bude uzor poslovanja, išao čova okolo i prodavao tiganje i šerpe. Isto kao što nam sada Kole Šećerko prodaje priču kako je od krem bananice napravio pare. A mi se ne sećamo kako mu je Djindjic dao kao ortaku šećerane za pola eura sa par miliona robe u magacinima. Sve sami tašna mašna bisnismeni.
Kome radnik može da se žali kad su svi korumpirani po ministarstvima i inspekcijama!?


Sefe, moja jedina veza sa ZR je ta sto sam se ozenio :) Nit poznajem Knezevica, nit sam dobio startap kredit, nit radim nesto za sta mi trebaju ledja a firma je u Novom Sadu.

Vec ste pominjali tu pricu oko te fabrike i vec su vam sasvim lepo objasnili zasto je tako nesto besmisleno. Kao da poslodavci ne bi sami shvatili da je 800eur neto duplo veca plata koji se inace dobija za taj posao. No dobro, to je za vas visa matematika. E da, pod uslovom da je to istina :)

Sve ostalo sto si rekao je uglavnom rekla kazala.

A ZR je rupa jer zrenjanince boli patka za grad. Misle da ce Tito da im sredi grad :)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 13:02 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Sefe, moja jedina veza sa ZR je ta sto sam se ozenio :) Nit poznajem Knezevica, nit sam dobio startap kredit, nit radim nesto za sta mi trebaju ledja a firma je u Novom Sadu.
...

Ivane, samo jedno pitanje. Da li ti živiš u ZR ili si se samo oženio iz ZR? Ako živiš, onda ti nije jedina veza to što si se oženio ili ti to doziraš po potrebi ;)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 13:18 - pre 130 meseci
Pardon sto ne objasnih detaljnije. Ozenio se pa trenutno zivim u ZR. Ne vodim nijedan posao u ZR, niti imam klijente u ZR.
 
Odgovor na temu

isakm

Član broj: 316280
Poruke: 1
91.231.158.*



+3 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 13:41 - pre 130 meseci
Citat:
bigkandor:
Sve je relativno. Tako i ponuda i potražnja posla.

Znam čoveka koji je jedva završio 3-godišnju srednju školu, prosek ocena 2.00. Iz matematike je imao 2 jer nastavnici nisu hteli da imaju posla s roditeljima, itd. Neopravdanih na rasipanje. Dakle neradnik.

Po završetetku srednje škole naš "neradnik" nije tražio posao. Uzeo je računar i stao da "tuče" po tastaturi.

Malo po malo počeo je da dobija poslove i da prihoduje. Onda se osamostalio a kad je sakupio poveću klijentelu počeo je da razmišlja kako da proširi biznis.

Danas naš "neradnik" u sred prestonice poseduje sopstveni biro za obradu podataka. Iako ima samo to 2.00 svedočanstvo trogodišnje srednje škola (čitaj: zanat) (prvo podučava a zatim i) zapošljava ljude sa fakultetom i jedan je od vodećih u svojoj oblasti. Oni kečevi iz matematike (koju ne zna ni dan danas) mu služe za anegdotsko opisivanje obrazovnog sistema u koji je narterivan kao dete.

Eto toliko o tome koliko vredi škola. Pa se čudite zašto mladi nemaju posla. Odgovor je jednostavan. Bubanje u školi kakva je danas nema svrhe. Stalnim i besmislenim bubanjem školarci su se ulenjili i stekli pogrešnu predstavu da se sve završava kad se nabuba. Ili što bi rekli mudri ljudi "preučili su se". Nisu mladi krivi već sistem koji im je nametnut. Oni jednostavno nisu usmereni na pravi način i biće im potrebno neko vreme da "udju u kolosek". Ni u školi a ni na fakultetu se ne uči da se radi. 8 godina osnovne + 4 godine srednje + 4 godine fakulteta. Samo se buba. I to u godinama kada je ličnost najpodložnija uticajima. To mora da ostavi traga. A trag je ulenjenost i dezorjentisanost. Zato toliko mladih nezaposlenih. Od bubanjem nema vajde i više vredi ono što je naš "neradnik" sam stekao nego magistratura ili doktorat.

Sve dok se učenje svodi na bubanje nema napretka (a u sistemu u kome su profe došle do diplome bubanjem drukčije ne može biti jer te iste profe i ne znaju ništa korisno osim bubanja). Bubanje mora biti zamenjeno radom i tada će formalno školovanje imati nekog smisla i mladi bi mogli da počnu da rade neposedno nakon završetka školovanja.



Odabno nisam pročitao ništa realnije, svaka čast.
 
Odgovor na temu

Kangrga

Član broj: 316354
Poruke: 19



+106 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 21:44 - pre 130 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Znači, ako se neko napije, taj laže, a ko laže, taj i... Znate već! :)
Inače, sretao sam relativno često bahate, neuljudne i drčne poslodavce i šefove/poslovođe (što bio se moderno reklo - menadžere). Nije to tako retka pojava.

I ne, ne postoji razlog da se tako ponašaju. Može zaposleni da kasni na posao, da se napije i javi da je bolestan, da ne radi dobro, za sve to postoji način da se reši. Bezobrazluk, omalovažavanje i šikaniranje nisu načini.


Postoje neke četiri osnovne uloge u kojima možeš da se nađeš i od kojih zavisi kako ćeš posmatrati ovu stvar: zaposlen si u Srbiji / zaposlen si u inostranstvu / poslodavac si u Srbiji / poslodavac si u inostranstvu. Ima toga što ti pričaš, bahatih i drčnih poslodavaca i menadžera u Srbiji, ali, da se ne lažemo, tek ima bahatih i drčnih i lenjih i elementarno neodgovornih zaposlenih.

Zamisli da si ti poslodavac i da provališ da ti zaposleni nije došao na posao čitav dan, jer se, na primer, sinoć olešio sa drugarima toliko, da danas od mamurluka ne može da stoji na nogama? To bi tebi, svakako, bio jako, jako, jako loš signal. Nije to bilo kakva "sitnica", već se radi o "krupnici", takav zaposleni nije pouzdan, jer pijanstva tog tipa nedeljom/radnim danom nije incident poput pucanja slepog creva, pa se to dogodilo jednom u životu i u pitanju je viša sila, već se radi o svesnom izboru - pojavi koja ima tendenciju da se ponavlja na nedeljnom ili mesečnom nivou. Uopšte ne čudi odluka nadležnog lika da se odmah uhvati u koštac sa ovim problemom dok je još u povoju i stvar reši otkazom i traženjem pouzdanog radnika.

Ili, na primer, zakašnjenje od 15 minuta. Iz ugla radnika to je neviđena sitnica, ali se opet radi o suštinskoj stvari iz ugla menadžera/vlasnika firme. Zamisli sebe kao poslodavca kako kao laf prepun razumevanja tom zaposlenom kažeš "nema veze što si zakasnio/la 15 minuta, važno je da si ti meni živ(a) i zdrav(a)"? Sva je šansa da će taj zaposleni ubrzo svakodnevno kasniti 15 minuta, a onda će i ostali zaposleni ukapirati da su dolasci na vreme na posao "opuštena varijanta" i već narednog meseca možeš da očekuješ da si postao menadžer odeljenja/vlasnik firme u kojoj nema ko da se javi na telefon u 7:00 ili 9:00 ili kad god da počinje radno vreme, što ostavlja krajnje negativan utisak na svakog sa kim posluješ.

Iz ugla kompanije u kojoj radim, totalno je nebitno da li si zakasnio 1 minut ili si "no show, no call" tog dana, reč je svakako o vrlo ozbiljnom incidentu. Ukoliko je reč o prvom zakašnjenju, sva je prilika da nećeš dobiti otkaz, ali ćeš biti kažnjen na više (bolnih) načina + ogroman korak si bliže otkazu, ukoliko ne možeš da dokažeš ozbiljni medicinski slučaj ili smrt nekog bližnjeg.

A ako si zakasnio, jer si se noć pre toga lešio od alkohola sa ortacima, jedini mogući izlaz je da se pokriješ ušima, ćutiš i ne spominješ bilo kakav alkohol ili ortake, da uz sve ostalo ne bi bio još i smatran budaletinom.

Deluje kao surov sistem, ali nije tako. Skoro sam imao ozbiljan problem sa zdravljem, umesto na poslu završio sam u bolnici u kojoj sam morao da budem hitno operisan. Kvalitet podrške dobijene od strane kompanije tokom tih dana ne mogu da opišem, nisam toliko elokventan - bilo je pokriveno sve, od plaćanja u roku od 5 minuta svih skeniranja/testiranja/operacije/jednokrevetne sobe, pa sve do menadžerke koja mi je poslala cveće. Pošto je doktor ocenio da sam spreman za rad - bio sam pitan da li se lično osećam sposobnim za posao ili hoću da odmorim još koji dan kod kuće. Takav mi sistem i treba, da stane iza mene kada je to potrebno, a ne da toleriše pijanstva sa ortacima ili razvlačenje po krevetu 15 minuta svakog jutra.

[Ovu poruku je menjao Kangrga dana 13.08.2013. u 23:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 23:19 - pre 130 meseci
Lepo je to , svi znamo da ima i 'bahatih i drčnih i lenjih i elementarno neodgovornih zaposlenih' , ali reci da je svih 250.000 mladih takvo je kretenizam
 
Odgovor na temu

Kangrga

Član broj: 316354
Poruke: 19



+106 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 23:24 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson: Lepo je to , svi znamo da ima i 'bahatih i drčnih i lenjih i elementarno neodgovornih zaposlenih' , ali reci da je svih 250.000 mladih takvo je kretenizam


Samo još da mi navedeš gde sam ja rekao/implicirao da su svih 250.000 mladih nezaposlenih u Srbiji "bahati, drčni, lenji i elementarno neodgovorni", pa i da pomislim da ovu poruku nisi napisao samo da bi rekao nešto.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao13.08.2013. u 23:27 - pre 130 meseci
Kad im ponestane argumenata onda pocnu da lupetaju ad hoc.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao14.08.2013. u 01:26 - pre 130 meseci
Citat:
Kangrga:

Postoje neke četiri osnovne uloge u kojima možeš da se nađeš i od kojih zavisi kako ćeš posmatrati ovu stvar: zaposlen si u Srbiji / zaposlen si u inostranstvu / poslodavac si u Srbiji / poslodavac si u inostranstvu. Ima toga što ti pričaš, bahatih i drčnih poslodavaca i menadžera u Srbiji, ali, da se ne lažemo, tek ima bahatih i drčnih i lenjih i elementarno neodgovornih zaposlenih.

Zamisli da si ti poslodavac i da provališ da ti zaposleni nije došao na posao čitav dan, jer se, na primer, sinoć olešio sa drugarima toliko, da danas od mamurluka ne može da stoji na nogama? To bi tebi, svakako, bio jako, jako, jako loš signal. Nije to bilo kakva "sitnica", već se radi o "krupnici", takav zaposleni nije pouzdan, jer pijanstva tog tipa nedeljom/radnim danom nije incident poput pucanja slepog creva, pa se to dogodilo jednom u životu i u pitanju je viša sila, već se radi o svesnom izboru - pojavi koja ima tendenciju da se ponavlja na nedeljnom ili mesečnom nivou. Uopšte ne čudi odluka nadležnog lika da se odmah uhvati u koštac sa ovim problemom dok je još u povoju i stvar reši otkazom i traženjem pouzdanog radnika.

Ili, na primer, zakašnjenje od 15 minuta. Iz ugla radnika to je neviđena sitnica, ali se opet radi o suštinskoj stvari iz ugla menadžera/vlasnika firme. Zamisli sebe kao poslodavca kako kao laf prepun razumevanja tom zaposlenom kažeš "nema veze što si zakasnio/la 15 minuta, važno je da si ti meni živ(a) i zdrav(a)"? Sva je šansa da će taj zaposleni ubrzo svakodnevno kasniti 15 minuta, a onda će i ostali zaposleni ukapirati da su dolasci na vreme na posao "opuštena varijanta" i već narednog meseca možeš da očekuješ da si postao menadžer odeljenja/vlasnik firme u kojoj nema ko da se javi na telefon u 7:00 ili 9:00 ili kad god da počinje radno vreme, što ostavlja krajnje negativan utisak na svakog sa kim posluješ.

Iz ugla kompanije u kojoj radim, totalno je nebitno da li si zakasnio 1 minut ili si "no show, no call" tog dana, reč je svakako o vrlo ozbiljnom incidentu. Ukoliko je reč o prvom zakašnjenju, sva je prilika da nećeš dobiti otkaz, ali ćeš biti kažnjen na više (bolnih) načina + ogroman korak si bliže otkazu, ukoliko ne možeš da dokažeš ozbiljni medicinski slučaj ili smrt nekog bližnjeg.

A ako si zakasnio, jer si se noć pre toga lešio od alkohola sa ortacima, jedini mogući izlaz je da se pokriješ ušima, ćutiš i ne spominješ bilo kakav alkohol ili ortake, da uz sve ostalo ne bi bio još i smatran budaletinom.

Deluje kao surov sistem, ali nije tako. Skoro sam imao ozbiljan problem sa zdravljem, umesto na poslu završio sam u bolnici u kojoj sam morao da budem hitno operisan. Kvalitet podrške dobijene od strane kompanije tokom tih dana ne mogu da opišem, nisam toliko elokventan - bilo je pokriveno sve, od plaćanja u roku od 5 minuta svih skeniranja/testiranja/operacije/jednokrevetne sobe, pa sve do menadžerke koja mi je poslala cveće. Pošto je doktor ocenio da sam spreman za rad - bio sam pitan da li se lično osećam sposobnim za posao ili hoću da odmorim još koji dan kod kuće. Takav mi sistem i treba, da stane iza mene kada je to potrebno, a ne da toleriše pijanstva sa ortacima ili razvlačenje po krevetu 15 minuta svakog jutra.

[Ovu poruku je menjao Kangrga dana 13.08.2013. u 23:11 GMT+1]

Nije sve crno belo, al' neki uporno pokusavaju da to tako predstave... Da stvar bude gora, to rade drzeci stranu iskljucivo poslodavcima koji realno nisu trenutno u podcinjenoj poziciji u odnosu na polozaj radnika. Koliko je takav nacin predstavljanja stvari besmislen, pokazuje kontra varijanta od one koje je Kangrga predstavio:



Postoje neke cetiri osnovne uloge u kojima mozes da se nadjes i od kojih zavisi kako ces posmatrati ovu stvar: zaposlen si u Srbiji / zaposlen si u inostranstvu / poslodavac si u Srbiji / poslodavac si u inostranstvu. Ima toga sto Kangrga prica, bahatih i drcnih radnika i zaposlenih u Srbiji, ali, da se ne lazemo, tek ima bahatih i drcnih i zlih i elementarno neodgovornih poslodavaca.

Zamisli da si radnik u novootvorenoj firmi i poslodavac te doceka prvog radnog dana sa sumanutim pretnjama, kasnije sikanira, podcenjuje, a placa mizerno... radis prekovremeno svaki dan, svaku subotu naravno, nedelju kad on odredi da treba (citaj: svaku), nocni rad ne placa po zakonu, ne postuje raspored smena jer nakon trece smene radis drugu i sl... ako postavis pitanje moguceg krsenja svojih prava kao radnika precrta te sa spiska za produzenje ugovora, a iako si dobar radnik sef smene te sikanira jer imas zavrsen fakultet a on nesto manje od toga. Nije to bilo kakva "sitnica", vec se radi o "krupnici", takav poslodavac je poremecen, jer tako tretirati svoje radnike je nehumano a u krajnjem kontra produktivno za firmu, i to nije da se desilo jednom ili slucajno, vec se radi o svesnom izboru - pojavi koja ima tendenciju da se ponavlja na nedeljnom ili mesecnom nivou. Uopste ne cudi odluka potlacenog radnika da se odmah uhvati u kostac sa ovim problemom dok je jos u povoju i stvar resi otkazom i trazenjem pouzdanog poslodavca.

Ili, na primer, smanjenje plate od 20% bez razloga. Iz ugla poslodavca to je nevidjena sitnica, ali se opet radi o sustinskoj stvari iz ugla ranika/zaposlenog u firmi. Zamisli sebe kao tog radnika kako kao laf prepun razumevanja tom poslodavcu kazes "nema veze sto si me zakino 20% od plate, vazno je da ste ti i firma meni ziv(e) i zdrav(e)"? Sva je sansa da ce taj poslodavac ubrzo zakidati 30%, a onda ce i ostali poslodavci ukapirati da su ta bezrazlozna zakidanja sa plate "opustena varijanta" i vec narednog meseca mozes da ocekujes da si postao radnik koji nema gde da se zaposli u normalnoj firmi, sto ostavlja krajnje negativan utisak na svakog ko zeli da radi.

Iz ugla radnika to dalje izgleda ovako: Kaze on sebi, pa nisam ja lud, odoh ja u neku drugu firmu... Kad tamo ne lezi vraze, i tamo isti uslovi i mizerna plata, jer i taj poslodavac, kao i prethodni, zna da ima malo radnih mesta a puno nezaposlenih i da ce radnik pristati da radi i na crno ako treba, a o uplacivanju socijalnog i zdravstvenog ni ne razmislja.
OK, ti odes dalje, al' i tamo slicna situacija... a drzava te ne stiti od takvih kriminalaca i prepusten si slobodnom tumacenju tvojih prava radnika od strane takvih "poslodavaca". Sta ces, ti prihvatis da radis po takvim uslovima, jer moras preziveti nekako, makar i sa minimalcem i bez uplacenog zdravstvenog.

Deluje kao surov sistem, i zapravo i jeste tako. Ako imas ozbiljan problem sa zdravljem, umesto u bolnici zavrsis ipak na poslu na kojem si morao da budes kako ne bi dobio otkaz zbog propustenog dana, iako si morao da budes hitno operisan. Na kraju vidis da ti je zaista lose, i odes sa posla u bolnicu ne hajuci sta ce biti sa radnim mestom - jasno je, ako umres onda radno mesto nece biti bitno... Firma ti naravno nista ne pokriva od troskova, ni skeniranja/testiranja/operacije/jednokrevetne sobe, i ne samo to, nego posto nemas ni zdravstveno, moras da se operises sam jer u bolnici ne mogu da te operisu posto nemas uplaceno zdravstveno. OK, izvadis ti to svoje slepo crevo nekako, cak i prilicno dobro zasijes rez, jer si kod prethodnog gazde pored konstruisanja i komercijale radio i krojacke poslove. Win. Menadzerka te je naravno vec zvala u toku auto-operacije da joj doneses opravdanje, a kada si zatrazio cvece jer je Kangrga tako dobio od svoje menadzerice iz paralelnog univerzuma, ona ti rece da ce ti cvece nabiti al' tamo sunce ne sija, pa da se ne trosite oboje bezveze.
Takav mi sistem ne treba, da stane iza mene samo da bi me silovao, i da tolerise izrabljivanja i ponizavanja najgore vrste za sitne pare od strane krimino-poslodavaca, umesto da napravi zdrav ambijent gde nece biti ostecen niko ko je u tom trenutku u podcinjenom polozaju, bilo da je poslodavac ili radnik naravno.

[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 14.08.2013. u 02:39 GMT+1]
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Kangrga

Član broj: 316354
Poruke: 19



+106 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao14.08.2013. u 03:45 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Kad im ponestane argumenata onda pocnu da lupetaju ad hoc.


To je taj tranzicioni period u Srbiji koji, nažalost, nikako da prođe. Umro je Titov sistem u okviru kog ponašanje radnika i poslovanje firme nisu ni u kakvoj vezi sa visinom zarade i sigurnošću posla, a nije uspostavljen novi kapitalistički sistem (niti su ljudi kroz školovanje pripremani za isti, niti je ojačao pravni sistem koji uspešno reguliše utakmicu), a u kom je zarada direktno proporcionalna sveukupnoj uspešnosti firme na tržištu - veličini čija je jedna od jako bitnih komponenti način na koji zaposleni funkcionišu, koliko i kako rade i kako razmišljaju.

Vratimo se na našeg glavnog junaka koji se, silom prilika, napio sa drugarima nekog utorka uveče tako i toliko da u sredu nije došao na posao, jer je bio nesposoban i za hodanje, a ne posao. Razmatraju se ovde sve mogućnosti, od štampanja lažne lekarske potvrde, otvaranja i zatvaranja bolovanja u istom danu, pa do opravdavanja toga - Bože, kao, tako je normalno da ne dođem na posao jedan dan, kada čak tri čak meseca čak nisam ni čak zakasnio na čak posao.

A šta ako je on baš te srede trebalo da opsluži vrlo važnog klijenta/učestvuje u ugovaranju vrlo važnog posla/obavi pet poslovnih procesa koji će se sada obaviti sporije/nekvalitetnije usled neobaveštavanja menadžera da neće doći na posao? Sve je to neka šteta koju neko treba da plati. Ko će to da plati?

Platiš zidare da ti zidaju kuću, uradio si projekat, izboksovao si sve potrebne dozvole, digao si kredit, u ludilu si do guše, uzeo si godišnji odmor, čitav si posvećen projektu zidanja doma/vikendice za svoju porodicu, ustao si u 4 ujutru, obezbedio sve uslove za rad, organizovao hranu za radnike, čak i pivo - da se opuste kad završe posao za taj dan, hoćeš da sve to prođe u lepoj atmosferi, zato se čak nisi ni cenkao kada si pogađao posao, malo si preplatio, razmišljaš se "onako ljudski i čovečanski" - hoćeš sve to da prođe kvalitetno, po planu, dinamici i projektu koje si zacrtao, da svi budu zadovoljni, nema razloga da zbog uštede par procenata napraviš neki veći problem kasnije, nisi neuljudan, drčan i nadrkani tip - fašista, kao što je tvoj šef, nego si pošten radnik koji voli ljude i laf u duši...

i onda se glavni zidar sa još nekolicinom radnika uopšte nije pojavio tog dana, jer, *ebi ga, napili su se sinoć. Imaju oni falsifikovano lekarsko uverenje i dokaze da su se poslednja tri meseca i tri godine svaki dan pojavljivali uredno na poslu, ali ti nemaš vremena da razmišljaš o tome, jer si već korak daleko od ludačke košulje: kasniš jedan ceo dan, majstore koji su trebali da nastave da rade posle zidara si morao da pošalješ kući, moraš i da ih platiš, a oni ne mogu da dođu narednog dana, naravno, jer su pogodili drugi posao u okolini Horgoša, hrana koju si pripremio za zidare je propala, prinuđen si da menjaš ceo plan, sada već nisi ni siguran da želiš te zidare - kada su već toliki moroni da se ne pojave na poslu zato što su se napili prethodnog dana, kog li je tek kvaliteta to što oni zidaju? Već je izvesno da nećeš sve stići da uradiš u zadatim rokovima, niti na način koji si osmislio uz najbolje razmišljanje i empatiju za druge ljude. Nastala je šteta. Zlo nikad ne ide samo, tokom noći ti je neko pokrao veći deo građevinskog materijala koji si uredno naslagao za zidare, u neverici si se nervozno šetkao po placu narednog dana, okliznuo na jednu od limenki piva koje si spremio za zidare i uganuo zglob, a počela je i da pada kiša mešajući se sa suzama na tvom pravednom licu. Ko će to da plati?

Bez obzira da li smo trenutno zaposleni ili nezaposleni, da li smo "obični" radnici, menadžeri ili vlasnici firme, svako od nas će tokom života doći u poziciju da bude menadžer/glavnokomandujući nekog projekta do kog mu je jako stalo - e, za tu situaciju sačuvajte razumevanje za morona koji se nije pojavio na poslu, jer se napio prethodne noći i sve ostale "nestašluke" ljudi angažovanih na tom poslu.

[Ovu poruku je menjao Kangrga dana 14.08.2013. u 08:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 625920 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.