Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kondenzator za led trake, pitanje.

[es] :: Elektronika :: Kondenzator za led trake, pitanje.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2990 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bosske666
Vojska Srbije
Beograd

Član broj: 348450
Poruke: 25
109.245.202.*



+5 Profil

icon Kondenzator za led trake, pitanje.30.12.2023. u 20:22 - pre 4 meseca
Pozdrav drugari. Trebao bi mi savjet i pomoć. Preko rotativnog kontakta napajam 15 kom 5050 dioda na traci, oko 3w na 12v, ali se desavaju mikro prekidi na rotativnom kontaktu (sta god koristio desava se posle nekog vremena, i mesing i bakar i inox i gafit četkice, sve sam probao, ali sve počne posle nekog vremena po malo da blinka), i diode blinkaju posto reaguju brzinom munje.
Kakav kondenzator, koje voltaze i kapaciteta se može staviti na diode, da bi smirio oscilacije, koje traju u milisekundama bukvalno, i da li bi on povećao napon i spalio led trake (kao što elektrolitski podiže napon na klasičnim trafoima u ulozi stabilizatora napona). Bitno je da napon ne ide preko 12v, i da one mogu tih hajde da kažem trećinu sekunde da premoste dok je prekid u kontaktu. Hvala
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9458 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.30.12.2023. u 21:13 - pre 4 meseca
Koji je napon, koju struju vuku diode

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
31.223.133.193



+334 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.30.12.2023. u 21:42 - pre 4 meseca
Ako sam ja dobro shvatio napon je 12V struja nekih 250mA.
E sad ako hoces da napon pri 250mA driftuje maksimalno 1V za 333 ms treba ti skoro 100.000 uF kapaciteta.
Povelika je to struja za tako dugacak period.
Ako stavis toliki kondenzzator ( vise njih u paralelu) imaces problema pri ukljucenju uredjaja.
Kad je kond prazan povuci ce mnogo ( beskonacno mnogo) struje sto ce brzo unistiti cetkice.
Trazi neko drugo rjesenje.
 
Odgovor na temu

Bosske666
Vojska Srbije
Beograd

Član broj: 348450
Poruke: 25
*.dynamic.a1.rs.



+5 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.31.12.2023. u 09:38 - pre 4 meseca
Pa i da ima veće oscilacije napona, nece toliko da se osjeti, bitno je samo da nema blinkanje kao sada. Bukvalno sam probao dlaku da povučem izmedju cetkica i kolektora i blinke i na to, tako da je vrlo mali period u pitanju, ali diode ekspresno reaguju pa se vidi da blinka.
Bitna mi je samo informacija da li kondenzator od recimo 16v moze da se koristi, i da li će doći do povećanja napona priključenje kondenzator, kao što se to dešava kod tragova kad se pegla struja.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.31.12.2023. u 15:18 - pre 4 meseca
Podizanje napona zavisi od izvora struje, u ovom slucaju nece biti podizanja napona jer ti vec koristis jednosmernu struju. 333ms je jako dug period, ali mozes poceti sa nekim vrednostima pa ces videti da li ima poboljsanja.
Kondenzator uzmi slobodno 16 ili 25V, oba su jeftina. Pitanje je da li stvarno imas potrebu za trecinom sekunde, pokusaj za pocetak sa 22000uF.
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 987
87.116.176.*



+60 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.31.12.2023. u 19:41 - pre 3 meseca
A sto ne koristis neku elektroniku ima toga koliko hoces ...a preko triaca ganjas led diode ili relea ...
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1878
*.tbcn.telia.com.



+166 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.01.01.2024. u 14:30 - pre 3 meseca
3W na 12V možeš preneti i induktivno, bez neke velike patnje i prekida. Uzmi neki wifi charger za telefone pa se igraj sa njim. Zavisno od konkretne primene koju nisi baš obrazlozio.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.01.01.2024. u 17:18 - pre 3 meseca
Koja je svrha rotativnog kontakta ?
 
Odgovor na temu

Bosske666
Vojska Srbije
Beograd

Član broj: 348450
Poruke: 25
109.245.202.*



+5 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.02.01.2024. u 17:31 - pre 3 meseca
Pravim mehanizme za okretanje rakijske flaše sa zlatnim ljuspicama. E sad, da bi okretanje imalo efekta, mora flaša da se prosvetli sa dna, a nalepnica na njoj ne dozvoljava da se svetlo postavi svjetlo na stalak ispod flaše, jer ga nalepnica zaklanja. Rotativne kontakte sam pravio na strugu od plastike, sa bakarnim prstenovima iz kojih je izvedeno napajanje dioda. Kao kontakte sam probao inox zicu, mesingane listiće i zicu, bakar, kombinaciju svega i svacega čak i grafitne četkice (male 4x4mm, koje je nemoguće maltene naći u Srbiji, pa sam stanjivao vece na dimenziju nekih 4x4mm, ali je i tu problem sa nosačima kojih nisam našao da uzmem pa sam pravio,previše posla sa malim limovima i oprugama, bas pipavo). S obzirom da mehanizam ima 2.5 obrtaja u minuti, posle nekog vremena kod svih kontakata se desava da počne blinkanje iako su naizgled površine idealno glatke i nalijezu skoro idealno, ali očigledno da nesto prekida. Probao sam i oprugama da nategnem kontakte da bolje pritiskaju, ali opet se nešto izdeformise i blinka, ili mnogo brzo potroši bakarni prsten ili nalijezucu povrsinu ako baš zategnem jače.
Nasao sam na aliexpresu neke kolektore sa cetkicama, ali nemam bas prostora za njih, pa dok stignu probacu i njih da nekako spakujem, ali i sa cetkicama se dešavalo da blinka.
U svakom slučaju bi da se osiguram sa kondenzatorom, samo mi je bilo bitno da ne diže napon, jer sam probao unimerom da mjeri napon i ostajao je na 12v, ali su diode pojačavala svijetlo kad vezem kondenzator. Napajanje je klasičan inverter ili kako se vec zove taj tip napajanja, kao punjac za mobilni, samo 12v, koji se koriste za modeme i sl.

https://www.tiktok.com/t/ZT8Cc4e9W/ evo kako to izgleda


[Ovu poruku je menjao Bosske666 dana 02.01.2024. u 18:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1878
*.tbcn.telia.com.



+166 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.02.01.2024. u 18:40 - pre 3 meseca
I dalje mislim da je bežična veza za napajanje led svetla vrlo moguće rešenje. Štaviše, verujem da ti ne treba ni prepakivanje Qi punjača nego možeš izvesti induktivnu vezu dva kalema, na mestu postojećeg kliznokolutnog sklopa koji imaš.
Druga stvar je da se ne koristiš konkretnim četkicama nego metalnim četkastim prenosom...ne znam da li si ikad video četkice kojim se bubnjevi mašina za pranje ili sušenje veša uzemljavaju iako su rotirajući...
Finalni proizvod deluje lepo. Ja bih se na kraju fokusirao samo na flašu :-)
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1636



+591 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.02.01.2024. u 19:49 - pre 3 meseca
Ahaaa, pravio si rotativne kontakte.
A da probas da ih kupis? https://www.aliexpress.com/item/1005006223562594.html
Kazu kontakt -zlato-zlato i 5 miliona obrtaja
Ili pak ovaj https://www.aliexpress.com/item/4001174456939.html 50 miliona obrtaja
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

Bosske666
Vojska Srbije
Beograd

Član broj: 348450
Poruke: 25
109.245.202.*



+5 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.02.01.2024. u 22:35 - pre 3 meseca
Na zalost ne može ni jedan od ovih,jer na kraju osovine je motor tj osovina za pogon a ovde nema gdje da se provuče osovina.
Probao sam čak i kolektor sa alternatora, iako je preveliki i nemam bas prostora da ga ubudzim, sa cetkicama reglera, koje sam odvojio od reglera, i ostavio samo njih, ali i one imaju mikroprekide, a diode baxuzi osjete sve gubitke kontakta, makar to bilo na par milisekundi čini mi se odmah blinknu. Mjesec dana se već mlatim sa time, i nema sta probao nisam.
Jedino šta ne blinka je kad preko prstenova obavijem skoro cijeli krug sitnolicnastog kabla od zvučnika 2.5mm2,ali se on vrlo brzo potrosi i iskida.
Naručio sam sad neke kolektore sa alija,
https://a.aliexpress.com/_mtOpeS8

ali ovo je isti sistem kao kolektor regler na alternatoru pa očekujem da će i on da blinka. Vidjecu sutra da kupim kondenzatora pa da probam, moram naći neke sirine max 8mm, toliko imam prostora pa vidjecu sta je najvećeg kapaciteta da se uzme u toj dimenziji.

Bežični prenos ne znam kako felcera na 12v, svi punjaci koje vidim su 5v, imaju neki pda 9v ali nisam vidio 12, i ne znam kako bi to ubudzio da radi kako treba, i koliko bi koštalo jer ovo sve radim za rodjaka, pa ne naplaćujem nista, i gledam da sve bude budžetski prihvatljivo. Nisam očekivao da će biti ovoliko zezalica pa sam kućište pozadi smanjio na mnogo malo prostora, koliko mi je bilo potrebno za smjestaj dijelova, ali posle nekih 10tak dana počelo da brljavi, u početku radilo super, pa smo izradili kućišta od plexija koji nije ni malo jeftin, osovina probušene za kablove ,poliamid lezajevi, motor. Sve spakovano da nema milimetra prostora viška.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9458 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.02.01.2024. u 23:30 - pre 3 meseca
Citat:
DSL:
I dalje mislim da je bežična veza za napajanje led svetla vrlo moguće rešenje. Štaviše, verujem da ti ne treba ni prepakivanje Qi punjača nego možeš izvesti induktivnu vezu dva kalema, na mestu postojećeg kliznokolutnog sklopa koji imaš.
Druga stvar je da se ne koristiš konkretnim četkicama nego metalnim četkastim prenosom...ne znam da li si ikad video četkice kojim se bubnjevi mašina za pranje ili sušenje veša uzemljavaju iako su rotirajući...
Finalni proizvod deluje lepo. Ja bih se na kraju fokusirao samo na flašu :-)

DSL ti je dao stvarno genijalno rešenje koje smešno košta.
Moram da pohvali i njegovu ideju o fokusiranju na flašu


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Bosske666
Vojska Srbije
Beograd

Član broj: 348450
Poruke: 25
109.245.202.*



+5 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.02.01.2024. u 23:59 - pre 3 meseca
Hvala na usmeravanju, jos samo da me bas usmerite, posto zaista ne znam uopšte kako bi se to moglo rijesiti bežičnim putem. Ako moze malo pojasnjenje, bio bi jako zahvalan i odmah sutra bi se bacio u radove
A alkohol svakako nikako ne konzumiram, pa se ova flaša vrti već pola godine u radionici haha, mnogi su se fokusirali na nju, al ona još vrti....
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.03.01.2024. u 00:22 - pre 3 meseca
Meni i dalje nije jasno kako izgleda to što praviš. Jel ti nije problem neka slika. Živo me ineresuje.

Flaša stoji položeno (vodoravno) u nosaču koji je rotira? Sa dna flaše dobija svetlo od 15 dioda koje su postavljene kako i gde? Zlatne ljuspice su u piću ili na samoj flaši? Pretpostavljam da je cilj da reflektuju to svetlo od dioda kako se rotira.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.03.01.2024. u 01:09 - pre 3 meseca
Inače kondezator možeš da staviš bez starha da će dizati napon. U kolu jednosmerne struje ne može da smeta. I trebalo bi da ti reši problem ukoliko je taj koji navodiš. Sad vidim da ti je napisano već.

Jel si ti pisao da si radio osvetljenje radonice sa trakama pa je bilo 30k i još ti crkavalo? Šta si stavio za tolike pare? Ja isto planiram ali za mnogo manje keša. Mislim šta tu treba? Samo trake i napajenje od starog kompa.

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 03.01.2024. u 02:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1878
194.47.241.*



+166 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.03.01.2024. u 09:10 - pre 3 meseca
Ajde za pocetak, baci pogled na ovaj klip, bas od 10:20. Nasao sam nasumicno klip, samo radi dobrog vizuelnog predocenja moje ideje. Imaj na umu da je ovaj roknuo sijalicu od nekoliko W (tebi treba malo manje za LED) i da je magnetna sprega izuzetno labava - moze se poboljsati umetanjem feromagentika unutar petlje (samim tim i povecati razmak izmedju namotaja, ali ajde, prvo da vidimo da li ti koncept odgovara...

https://youtu.be/q_6glKbN2vs?si=oVuKEnMNCvsttX-D&t=620
 
Odgovor na temu

Bosske666
Vojska Srbije
Beograd

Član broj: 348450
Poruke: 25
109.245.202.*



+5 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.03.01.2024. u 09:34 - pre 3 meseca
https://www.tiktok.com/t/ZT8XjyDY3/

Već sam okačio gore kako izgleda. Ovo je jedna od varijanti konačnog izgleda.
Što se osvetljenja radionice tiče, uzimao sam.led armature od 40w 6500kkoje su bile.po 600 dinara komad, sijale besomučno dobro. I uzmem ja par komada za pocetak, vidim sija extra, uzmem 30 komada, u radionici dan. Ali već posle jedno mjesec dana krene jedna za drugom da crkava, ja kontam hajde desava se, i dokupim još 20 kom, međutim za godinu dana ostale 4 ispravne, sve ostalo pocrkalo.
Onda upoznam ovog lika sa kp, mnogo lud lik kad je osvetljenje u pitanju, i uzmem od njega 4000k 60w keramicke. Progledao sam. Sa 10 komada od po 2000 dinara sam osvijetlio 65m2 radionice da je bukvalno dan. Prijatno svijetlo za rad, ne zamara oči, nema velikih kontrasta kao kod 6500k. Razlika nebo i zemlja. 6500k čini prostor atraktivnijim, ali samo naizgled. Za kvalitetno osvetljenje nikako preko 4000k.

Zeznuto mi je kačenje slika na forumu, mnogo akanja, ali okacicu samo da navatam vremena kako izgleda mašinerija. U sustini naizgled glupava prosta konstrukcija, a u praksi milion problema, mnogo pipavo i za*ebancija do iznemoglosti. Mnogo mašinske obrade, uklapanja, balansiranje za okretanje flaše. I mi kad smo pričali o tome, rekoh par sati posla. Međutim ispade preko 20 sati krvnickog rada za jedno postolje sa svim kapacitetima jedne bolesno opremljene radionice, od tapaciranja, isijecanja i freznovanja iverice, obrade na strugu poliamid i polipropilen plastike, metala za.osoviju, savijanje i prosijecanje šipki, izrada prihvata za flasu, bušenje i izrada navoja, varenje tig , prepravka motora i prihvata, razvodjenje instalacije, dioda, rotstivni...mimo sečenja i sklapanja plexija, koji je priča za sebe i trazi nekoliko sati rada samo na savijanju i prebacivanju slova koja se prosvjetljavaju. Bukvalno dva dana po 10 sati rada i to baš da se radi.
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1878
194.47.241.*



+166 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.03.01.2024. u 09:45 - pre 3 meseca
Mali update.

Pogledaj ovaj link... mozda postoji i koja varijacija na temu (nisam pokusao pretrazivati) ali cenim da je to sto tebi treba. Bezbolno. Prilagoditi namotaje ili ako je induktivnost kriticna (a cenim da nije) potraziti module sa drugom velicinom kalema...

https://www.banggood.com/120mm..._warehouse=CN&rmmds=search

Cenim da je ovo lakse za preradu (ako bude trebalo) nego da razvijamo ceo koncept od pocetka...
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1636



+591 Profil

icon Re: Kondenzator za led trake, pitanje.03.01.2024. u 10:55 - pre 3 meseca
Takvih parova TX-RX imas na Ali koliko zelis:
https://www.aliexpress.com/item/1005005666251775.html
https://www.aliexpress.com/item/1005006096130862.html
https://www.aliexpress.com/item/1005006132720572.html

itd.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kondenzator za led trake, pitanje.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2990 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.