Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows rapidly approaching desktop usability...:)

[es] :: Advocacy :: Windows rapidly approaching desktop usability...:)

Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209880 | Odgovora: 1361 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 03:58 - pre 229 meseci
"Venturin šef je bizon jer je platio SQL Server. Oracle može besplatno da se instalira."

:-)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
195.175.37.*



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 05:57 - pre 229 meseci
Citat:
tdjokic: Buduci da je g.B.Gejts zaradio 40 Milijardi, kad se to lepo podeli na 400 distribucija, ispadne - ma, mrzi me da racunam - pristojna parica za svakog!


Ovaj....windowsi nisu besplatni, linux jest.. Tako da se u biti od prodaje linuxa zarađuje...zanemarivo. Tj. 0/400 = 0.

Od prodaje servisa se ne može živiti, to smo već raspravili u temi ispod, prestanite kokodakati te gluposti više, dosadni ste.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
195.175.37.*



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 05:58 - pre 229 meseci
@Not now, John:

Nisi odgovorio....jesi li rodijaku stavio piratski modem driver, ili osakaćenu verziju na 14kb?
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 07:54 - pre 229 meseci
Ne mešati proizvođače hardvera, oni su totalno drugačije zverke. Intel će pisati drajvere za bilo koji OS koji radi na njegovom hardveru jer je njegova glavna delatnost prodaja hardvera. Kako god da okreneš, i koji god OS "pobedio", Windows, Linux, bilo šta, uvek će biti potreban hardver da se OS na njemu "vrti", te će hardware vendor uvek pisati drajvere za taj neki OS. Prosto i jednostavno.

@MatrixxX:
To je sve lepo i meni je jako drago što Oracle tera Linux i što im lepo ide, i ja se zaista nadam da su oni jedna od korporacija koje daju novac fondaciji za Linux kernel development.

Kako god da okreneš, međutim, Oracle ne pravi operativne sisteme već jednu veliku bazu podataka. Da li je ona besplatna?? Nije. Da li je ona open source?? Nije. Sve što si ti meni rekao tim postom je da je Oracle našao dž OS na kome može dosta da uštedi. To je cool, ali...voleo bih da vidim da Oracle izda sors za svoj DB engine ili da ga daje besplatno.

Možda grešim, naravno, prihvatam kritike, ali ako može bez izrazitih bljuvotina kakve neki članovi praktikuju. Pokušavam normalno da pričam. Hvala.

[Ovu poruku je menjao dwarf dana 29.06.2005. u 08:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 08:10 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf:
Kako god da okreneš, međutim, Oracle ne pravi operativne sisteme već jednu veliku bazu podataka. Da li je ona besplatna?? Nije. Da li je ona open source??



Ovaj...a zasto bi morala da bude Open Source???????
Jel trci na Linuxu? Trci, to je sve sto je potrebno.
Kome je potreban Oracle zna gde da se obrati, kome MySQL i tu ima kome da se obrati/........prema tome.
Ovde postoji jedna iluzija medju windows zealotima koja potencira jednu fundamentalnu miskoncepciju.

Ko je uopste rekao da sav softver koji trci na Linuxu mora uopste biti Open SOurce???????

Citat:

Nije. Sve što si ti meni rekao tim postom je da je Oracle našao dž OS na kome može dosta da uštedi. To je cool, ali...voleo bih da vidim da Oracle izda sors za svoj DB engine ili da ga daje besplatno.



Jos jednom......zasto bi to uopste radio??????????????

Linux kao Linux mora da bude OpenSouce i GPL inace ga ne bi bilo kao sto sam objasnio ranije.
Servisi koji se vrte na njemu ne moraju, mogu da budu i OSS i oni drugi.......
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 08:29 - pre 229 meseci
@axez:
Joj bre...pa jel' tako teško skapirati o čemu ja pričam ovde?? Mislim da nije, ali 'ajmo ukratko...

Dakle, moja poenta je bila da je MatrixxX naveo kako Linux ima smisla za biznise. Međutim, neki ljudi (ne nužno na ovom forumu) kažu da GPL GENERALNO ima smisla i da bi to trebalo da postane dominatna licenca, odnosno da bi OSS trebalo da postane dominatni model za razvoj BILO KAKVOG softvera. Onda ja u tom kontekstu pitam da li je u redu davati Oracle kao primer, ili neku drugu veliku korporaciju, jer Oracle ono od čega pravi pare nit' daje besplatno nit' daje sors.

Nisam rekao da je nužno da oni to urade (mada mnogi OSS ziloti misle da je to OBAVEZNO za svaki komad softvera na svetu), samo pokušavam da rešim problem nekih paradoksa koje GPL/OSS nosi sa sobom, kao recimo da se "bori protiv zlih korporacija" a pritom koristi iste te "zle" korporacije (Oracle, IBM etc.) kao primere kako OSS ima neku vrednost, gde se ta vrednost meri u količini profita koja se dodaje dotičnim korporacijama jer ne moraju da plaćaju OS. I tako dalje...

I molim bez prozivanja, ako može, ja samo pokušavam normalno da pričam.

Inače, da postavim jedno pitanje kada si se već dotakao "teranja" na Linux-u. Na /.-u sam u jednom trenutku pročitao da će GPL v3 da u sebi nosi klauzulu da i ako teraš softver na nekoj GPL platformi ti moraš da obezbediš sors pod GPL licencom. Da li je ovo istina?? Kažem, samo je priča.

[Ovu poruku je menjao dwarf dana 29.06.2005. u 09:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 08:44 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf: Na /.-u sam u jednom trenutku pročitao da će GPL v3 da u sebi nosi klauzulu da i ako teraš softver na nekoj GPL platformi ti moraš da obezbediš sors pod GPL licencom.


U tom slučaju bi se broj mogućnosti na kojima bi se linux mogao komercijalizirati sveo na.....hm................ništa?

Dakle ništa od ATI/Nvidia drivera, ništa od Adobe PDF readera...jedna velika slobodarska fantazija od OS-a koja tehnološki kaska 20 god za ostatkom univerzuma.
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 08:48 - pre 229 meseci
Citat:
Sundance: U tom slučaju bi se broj mogućnosti na kojima bi se linux mogao komercijalizirati sveo na.....hm................ništa? :D :D :D

Dakle ništa od ATI/Nvidia drivera, ništa od Adobe PDF readera...jedna velika slobodarska fantazija od OS-a koja tehnološki kaska 20 god za ostatkom univerzuma.


Ahem, da. Meni je bilo zanimljivo da pročitam komentare u tom thread-u koji su uglavnom bili u fazonu "ako je ovo istina, odoh ja na BSD" i sl.

Opet ponavljam, NE POKUŠAVAM DA ŠIRIM FUD JER SAM SAMO ČITAO PRIČE, no samo pitam nekog ko prati razvoj GPL-a kao licence da li je ovo istina za v3??
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 09:09 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf: @axez:
Joj bre...pa jel' tako teško skapirati o čemu ja pričam ovde?? Mislim da nije, ali 'ajmo ukratko...

Dakle, moja poenta je bila da je MatrixxX naveo kako Linux ima smisla za biznise. Međutim, neki ljudi (ne nužno na ovom forumu) kažu da GPL GENERALNO ima smisla i da bi to trebalo da postane dominatna licenca, odnosno da bi OSS trebalo da postane dominatni model za razvoj BILO KAKVOG softvera. Onda ja u tom kontekstu pitam da li je u redu davati Oracle kao primer, ili neku drugu veliku korporaciju, jer Oracle ono od čega pravi pare nit' daje besplatno nit' daje sors.




Naravno da ima takvih ljudi koji potenciraju neku teoriju da GPL i samo GPL i nista osim GPL-a
Na srecu oni su u manjini.
Za mene je prvenstveno bitan kvalitet i dostupnost softvera, komercijalnog, proprietary i Open SOurce.
To je najbitnije.
Kao sto GPL ima svoju primenu ( u slucaju recimo Linux kernela gde je cak i neophodno da bude takva licenca ili neka slicna) tako postoji i neophodnost za softverom koji ce biti pod ostalim licencamam free i nonfree.
Bez velike dostupnosti softvera nema nicega, mora postojati i jedno i drugo.



Citat:

Nisam rekao da je nužno da oni to urade (mada mnogi OSS ziloti misle da je to OBAVEZNO za svaki komad softvera na svetu), samo pokušavam da rešim problem nekih paradoksa koje GPL/OSS nosi sa sobom, kao recimo da se "bori protiv zlih korporacija" a pritom koristi iste te "zle" korporacije (Oracle, IBM etc.) kao primere kako OSS ima neku vrednost, gde se ta vrednost meri u količini profita koji se dodaje dotičnim korporacijama jer ne moraju da plaćaju OS. I tako dalje...

I molim bez prozivanja, ako može, ja samo pokušavam normalno da pričam.

Inače, da postavim jedno pitanje kada si se već dotakao "teranja" na Linux-u. Na /.-u sam u jednom trenutku pročitao da će GPL v3 da u sebi nosi klauzulu da i ako teraš softver na nekoj GPL platformi ti moraš da obezbediš sors pod GPL licencom. Da li je ovo istina?? Kažem, samo je priča.



Pa ima OSS zealota i OSS "zealota", neki ne priznaju nista osim GPL-a i iskreno takvi ljudi su vrlo ograniceni po mom misljenju.
Da se ne uvrede , ne mislim na mentalnu ogranicenost vec ogranicenost u poimanju danasnje stvarnosti u IT svetu i nacina funcionisanja savremenog drustva.

Sto se tice borbi protiv zlih korporacija.......hehe......korporacije u principu imaju jedan jedini interes...a to je sopstvena korist.
TO je u principu sasvim ok i normalno, zato i postoje da udovolje svojim shareholderima medjutim nacin na koji neke zadovoljavaju te svoje potrebe izlazi iz okvira regularnog trzisnog poslovanja i postaje vise mafijasko reketiranje.
Naravno toga je uvek bilo i veorvatno ce biti. AT&T i IBM su samo neki primeri.
Microsoft je danas na tapetu iskljucivo iz razloga zato sto ne bira sredstva da zadovolji svoje gargantuovske prohteve.

<rant>Pored toga sto su se najzad setili da isporuce kvalitetan OS posle 30 godina "pisanja" operativnih sistema a u medjuvremenu su se obogatili na najobicnijem smecu izaziva u meni neverovatno gadjenje. Iako takvim porivima nema mesta u IT svetu mene prilicno zabole za to jer ne radim u IT industriji...:)</rant>

E sad, windows nije imao skoro nikakvu konkurenciju na desktop trzistu dok Linux nije sazreo.
Sve pre Linuxa je unisteno, cesto i nelegalnim metodama ( OS/2, BeOS )
Linux ne moze biti kupljen i unisten na takav nacin zato sto ne postoji jedna firma koja ga pravi.
Zato je neophodno da Linux OS bude Open Source, radi sopstvenog opstanka.
Microsoft kao microsoft, tj kao micro i soft znaci nema nacina da se izbori sa Linuxom na fer i posten nacin zato i pribegava svim tim mafijaskim taktikama tipa SCO tuzi IBM-a, gomila FUD-a...itd, itd
Sto je dobro, jel...jer im se sve vraca desetostruko...:)


[Ovu poruku je menjao axez dana 29.06.2005. u 10:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 09:12 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf: Ahem, da. Meni je bilo zanimljivo da pročitam komentare u tom thread-u koji su uglavnom bili u fazonu "ako je ovo istina, odoh ja na BSD" i sl.

Opet ponavljam, NE POKUŠAVAM DA ŠIRIM FUD JER SAM SAMO ČITAO PRIČE, no samo pitam nekog ko prati razvoj GPL-a kao licence da li je ovo istina za v3??


Ja ne pratim razvoj GPL-a nesto narocito, samo ono sto procitam usput na news portalima ali zasto ne pitas njih direktno?

http://www.fsf.org/
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 09:21 - pre 229 meseci
@axez:
OK, skapirali smo se. Takođe mislim da je raznolikost super stvar, mada je meni malo žao što na desktop polju postoje samo tri alternative, mada u velikom broju slučaja samo dve, Windows i Linux (MacOSX za one koji imaju para da daju na hardver).

Inače, nešto mislim da OS/2 nije ubijen nekim specijalnim nelegalnim metodama, kao recimo Netscape. Ali dobro, to je van okvira ove diskusije.

Što se GPL-a tiče, pitao sam generalno ako neko zna, pošto primećujem da makar jedan član (bobzilla, jel' te) prati šta se dešava u svetu GPL-a.

[Ovu poruku je menjao dwarf dana 29.06.2005. u 10:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 09:31 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf:
Inače, nešto mislim da OS/2 nije ubijen nekim specijalnim nelegalnim metodama, kao recimo Netscape. Ali dobro, to je van okvira ove diskusije.



OS/2 je ubijen cistom prevarom.
Pogodite ko je koga prevario i nasamario.
 
Odgovor na temu

MatrixxX
Ume da zaradi za ručak ;)
Zemun

Član broj: 60398
Poruke: 370
*.freeserbia.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 11:18 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf: Ne mešati proizvođače hardvera, oni su totalno drugačije zverke. Intel će pisati drajvere za bilo koji OS koji radi na njegovom hardveru jer je njegova glavna delatnost prodaja hardvera. Kako god da okreneš, i koji god OS "pobedio", Windows, Linux, bilo šta, uvek će biti potreban hardver da se OS na njemu "vrti", te će hardware vendor uvek pisati drajvere za taj neki OS. Prosto i jednostavno.


Da, tačna primedba, ali..
Da li to onda istovremeno potvrđuje da se Linux kao OS poprilično širi?
Hoću da kažem..čisto sumnjam da bi Intel ulagao novac u nešto što "koristi šačica zaluđenika"
I još jedan, po meni, veoma bitan detalj..nije dobro da bilo koji OS "pobedi" tako što će satrti sve ostale..ni za Linux ne bi bilo dobro da "pobedi", šta god to značilo.
Poenta je u tome da se tržište izbalansira do te mere da niko nema monopol..mislim da se MS svojom predatorskom poslovnom politikom popeo svima na glavu, i da su ostale velike korporacije jednostavno napravile neku vrstu prećutnog sporazuma, i stale iza Linuxa, kako bi udeo MS-a na tržištu svele u neke razumne okvire.
Naravno, ovo je samo moje mišljenje, a poznato je da je mišljenje kao dupe..svako ima svoje

Citat:

@MatrixxX:
Kako god da okreneš, međutim, Oracle ne pravi operativne sisteme već jednu veliku bazu podataka. Da li je ona besplatna?? Nije. Da li je ona open source?? Nije. Sve što si ti meni rekao tim postom je da je Oracle našao dž OS na kome može dosta da uštedi. To je cool, ali...voleo bih da vidim da Oracle izda sors za svoj DB engine ili da ga daje besplatno.


Ne, mislim da me nisi razumeo..uopšte nije poenta da sve bude besplatno, onda bi se izgubio svaki smisao bilo kakvog rada. Zato sam i podvukao u postu "drastično rezanje troškova".
Idealna situacija gde je sve besplatno, praktično ne postoji, i dobro je dok je tako, ali..
Primer:
Imaš auto od 2o Kevra, full oprema, sve super, sviđa ti se itd.
Imaš pored njega sličan auto, isto full oprema, ali malo drugačije postavljena, za poneki prekidač moraš malo više da ispružiš ruku, možda ti se čini i malo ružnijim, ali..košta svega 5 Kevra.
Šta bi TI izabrao? normalno, ako imaš toliko novca da ne moraš da razmišljaš uopšte, izabraćeš šta ti se sviđa, bez obzira na cenu, i to je sasvim normalno.
Međutim, situacija kod ogromne većine ljudi/firmi uopšte nije tako ružičasta, mnogi moraju itekako da mere svaki dinar/dolar/evro/kunu, ili šta već, kako bi uopšte preživeli/opstali na tržištu.
Da ne pominjem sada i onu narodnu "Bogatstvo se stiče radom, a kapital štednjom"

Nadam se da je sada bar malo jasnije šta ja zastupam

Citat:

Možda grešim, naravno, prihvatam kritike, ali ako može bez izrazitih bljuvotina kakve neki članovi praktikuju. Pokušavam normalno da pričam. Hvala.


Hvala i tebi što, ne da pokušavaš, nego i pričaš normalno..nadam se da uspevam da te pratim u tome




[Ovu poruku je menjao MatrixxX dana 29.06.2005. u 12:21 GMT+1]
MatrixxX is rolling, the others are stoned.
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.yubc.net.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 11:58 - pre 229 meseci
Citat:
Ovaj....neki koji se profesionalno bave DTP-om koriste i Scribus...gle cuda.
Takodje autori scribusa su poceli da daju komercijalnu podrsku.

Naravno Sribus jos nije u rangu jednog InDesigna ili matorog Quarka ( na koji se inace debelo ugleda ) ali to ne znaci da je beskoristan.
A svakim danom postaje sve bolji i to veoma brzo.


Čudo jedno koliko na ovom forumu ima multidisciplinarnih ljudi. Sada će Axez da mi objasni (pošto je potkovan, jelte) da treba da koristim Scribus umesto ID, pošto se neki profesionalno bakću njime. A za te neke postoje pisani dokazi.

Pročačkao sam malo taj program i da, tačno je, to je primitivna verzija Quarka. Koji sam po sebi živi i dalje u 1995. Ali da li to nekog treba da čudi, pošto se zna pod kojim OSom se vrti?

Pretpostavljam da ni MS Acrylic nije 100% beskoristan, što ne znači da u njemu može da se radi nešto profi u vezi grafike. A sada bi i ja mogao malo da iskomentarišem neke varijante za OS programming ili relacione baze podataka, pošto sam izgleda vrlo kompetentan za njihovo komentarisanje na ovom forumu (čitaj: nemam blage veze sa tim). Ali čuo sam da se neki profesionalno bave time.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 12:07 - pre 229 meseci
Citat:
axez: OS/2 je ubijen cistom prevarom.


Kojom prevarom?

Može malo više detalja o tome, pošto ne čitamo svi slashdot?

Citat:
Pogodite ko je koga prevario i nasamario.


Hmmm.....wild guess.......IBM sam sebe lošom politikom prema ISV-ima?
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.yubc.net.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 12:08 - pre 229 meseci
Citat:
mislim da je raznolikost super stvar, mada je meni malo žao što na desktop polju postoje samo tri alternative, mada u velikom broju slučaja samo dve, Windows i Linux (MacOSX za one koji imaju para da daju na hardver).


Mislim da grešiš. U ovoj usranoj zemlji gepeticu ćeš platiti oko $1500 (bez onog bolesnog monitora, naravno, u suprotnom se cena duplira, ali nije ti baš najneophodniji). Pristojan polovan G4 možeš naći za $500-800. Sve to je još zgodnije ako imaš nekog da ti to dovuče iz US recimo. E, sad to uporedi sa nekom brandname x86 konfiguracijom - ne mislim na one kinesko-tajvanske varijante "daj mi ovu ploču...au, skupa je...dobro, daj neku za 40 evra...neku krš grafičku...nemoj kingston memoriju, daj neku jeftiniju". Poenta je da ti u Apple mašini dobiješ 100% optimizovani hw i sw. Isto kao kada kupuješ brandname PC. A tu su cene već tu negde. Ali, ako zarađuješ na tome, to se apsolutno isplati.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 13:03 - pre 229 meseci
Intel i drajvere za Linux sam naveo jer mi se cini da je stav jedne takve firme prema Linuxu veoma vazan, vazniji nego sta kaze jedan Pera, Zika, Laza, ja... A nije tacna ni tvrdnja da svi proizvodjaci hardvera pisu drajvere za Linux (pa cak ne dozvoljavaju ni drugima da pisu, jer im ne daju neophodne podatke) sto pokazuje da ili imaju drugaciji stav prema Linuxu od Intelovog, ili, sto se meni cini verovatnijim, se boje konkurencije, pa zato kriju podatke.

Softver - osnovni problem je sto odredjenog softvera za Linux NEMA. Ne mora da bude dzabe. Takve stvari vec egzistiraju i svi se normalno odnose prema njima. Ako hoces osnovnu verziju Xandrosa - moze, dzabe. Ako hoces verziju sa komercijalnim dodacima treceg proizvojdaca - moze, platis. Cak i sami distributeri Linuxa tu prave neku (manju) zbrku - naprave neki pomocni program i drze ga problematicno - ne daju podatke o njemu, primer Mepis, Libranet, pa i Xandros, sto im se do neke mere i zamera. Red Hat zamera nekolicini drugih distributera klona njegovog RHELAS-a sto to uopste rade, jer se besplatno dobije isto sto i od RH-a, samo bez lepih kutija, CD-a, knjiga i podrske.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 13:09 - pre 229 meseci
Uh bre, koliko pisanija. Krećemo od kraćeg.

@henrik:
Damn, meni je to i dalje preskupo. Ali dobro, to sam ionako naveo samo kao primer. U suštini bih voleo da ima i preko 3 opcije. Voleo bih, recimo, da BeOS nije umro i da se razvio po planu koji je napravljen posle verzije 5.0. Bio bi to sladak OS, mada sada postoji Zeta.

Citat:
Da, tačna primedba, ali..
Da li to onda istovremeno potvrđuje da se Linux kao OS poprilično širi?
Hoću da kažem..čisto sumnjam da bi Intel ulagao novac u nešto što "koristi šačica zaluđenika"
I još jedan, po meni, veoma bitan detalj..nije dobro da bilo koji OS "pobedi" tako što će satrti sve ostale..ni za Linux ne bi bilo dobro da "pobedi", šta god to značilo.
Poenta je u tome da se tržište izbalansira do te mere da niko nema monopol..mislim da se MS svojom predatorskom poslovnom politikom popeo svima na glavu, i da su ostale velike korporacije jednostavno napravile neku vrstu prećutnog sporazuma, i stale iza Linuxa, kako bi udeo MS-a na tržištu svele u neke razumne okvire.
Naravno, ovo je samo moje mišljenje, a poznato je da je mišljenje kao dupe..svako ima svoje


Tačno. Što se tiče "šačice zaluđenika", mislim da je to jako relativan pojam. Ako uzmeš da Linux koristi 2-3% cele populacije korisnika desktop računara onda je to veliki broj ljudi. Što znači da je to i veliki broj mašina, što znači da postoji interes da Intel obezbedi drajvere. Što se tiče monopola jednog OS-a, to nikako. Zaista ne vidim šta bi se tačno dobilo ako bi sutra, hipotetički govoreći, Linux jednostavno zamenio Windows, kao što neki OSS ziloti (kao recimo onaj što Sundance voli da ga citira) žarko žele. Samo bi imali kalifa umesto kalifa, stim što bi ovaj novi kalif sa sobom doneo neke nove probleme...jedna stvar koja mi je sada pala na pamet je da ne postoji nikakav način prisile da se neko ponaša korektno kao što postoji na MS (ili neke druge kompanije) putem sudova i raznih anti-trust službi. Samo razmišljanje...baš me zanima šta drugi misle.

Mindset sveta čitavog jeste nepopravljivo promenjen i sada MS više zaista ne može da se postavlja kao totalni vladar koji jedini ima pravo da priča šta može a šta ne. To je već primetno u njihovoj politici. Pritom je primetno i da prave kvalitetnije stvari, što je meni opet cool kao čoveku koji koristi njihove proizvode.

Citat:
Ne, mislim da me nisi razumeo..uopšte nije poenta da sve bude besplatno, onda bi se izgubio svaki smisao bilo kakvog rada. Zato sam i podvukao u postu "drastično rezanje troškova".
Idealna situacija gde je sve besplatno, praktično ne postoji, i dobro je dok je tako, ali..


E, lepo si to rekao. Znaš šta mene sada jako brine, kao nekog programera koji bi trebalo da se "sutra" zaposli negde?? To što primećujem ljude po forumima kako sve više i više shvataju da sada softver MORA da bude besplatan. Ako se takva filozofija skroz raširi, dolazi se do reperkusija da je rad programera totalno obezvređen jer ljudi uopšte ne percipiraju rad koji je uložen u to da se neki softver napravi. Kada vidim kako ljudi pričaju o OSS-u, primećujem priče o tehnologijama i samo tehnologijama, ovom ili onom softveru, ali nigde, ma kako ovo patetično zvučalo sada, niko ne pominje ko stoji iza svega toga ili, ako već znaju ko to sve programira, niko se ne pita kako taj čovek živi i kako se snalazi. Case in point, Gentoo. Da je svaki čovek koga sam video da priča kako je Gentoo suuuper donirao samo po $10, Daniel bi bio cool. Ovako...mu ništa ne fali, pošto svi pričaju da je raditi u MS-u cool.

Rezanje troškova je naravno uvek direktno vezano sa potrebama; ako nekome može i Linux ili Oo da obavi posao, OK. Sada možemo da idemo da pričamo da li meni ili tebi može ili ne može Linux da završi posao, ali to je subjektivno tako da...

Citat:
Hvala i tebi što, ne da pokušavaš, nego i pričaš normalno..nadam se da uspevam da te pratim u tome


No prob. Pričati normalno je lepa stvar.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 13:15 - pre 229 meseci
Citat:
Sundance: Nisi odgovorio....jesi li rodijaku stavio piratski modem driver, ili osakaćenu verziju na 14kb?

Daj, Sundance, prati malo diskusiju, čitaj šta ljudi pišu. Rođaku nisam instalirao linux i nisam instalirao nikakve drajvere za linux.
A sad dosta. Rekao sam da s tobom neću više da diskutujem.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)29.06.2005. u 13:39 - pre 229 meseci
Citat:
dwarf: Ne mešati proizvođače hardvera, oni su totalno drugačije zverke. Intel će pisati drajvere za bilo koji OS koji radi na njegovom hardveru jer je njegova glavna delatnost prodaja hardvera. Kako god da okreneš, i koji god OS "pobedio", Windows, Linux, bilo šta, uvek će biti potreban hardver da se OS na njemu "vrti", te će hardware vendor uvek pisati drajvere za taj neki OS. Prosto i jednostavno.

Mislim da je ovo pokušaj izvlačenja. Logika nekih ljudi na ovoj diskusiji je "zašto trošiti novac i resurse na neki tamo linux sa 1% i manje tržišnog udjela"? Kada se spomene kako je osnovni problem sa linuksom to što proizvođači hardvera ne pišu drajvere onda je OK "miješati proizvođače hardvera". A kad se nađe neko ko piše drajvere za linuks, onda "nemojte miješati proizvođače hardvera"...
Zašto razdvajaš hardver od softvera? I za Intel je linux 1%, kao i za Adobe i sl.

Citat:
dwarf: Na /.-u sam u jednom trenutku pročitao da će GPL v3 da u sebi nosi klauzulu da i ako teraš softver na nekoj GPL platformi ti moraš da obezbediš sors pod GPL licencom. Da li je ovo istina?? Kažem, samo je priča.

Nisam čuo za to, ali ako se to desi broj linux korisnika će biti daleko manji nego sad.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows rapidly approaching desktop usability...:)

Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209880 | Odgovora: 1361 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.