Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983060 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2012. u 20:14 - pre 149 meseci
sa srecom pa i mi da docekamo taj dan.sve najbolje!
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2012. u 16:05 - pre 149 meseci
za: photoplazmu

Cao, cestitam!!!
Vidim ja da te nece biti na drugom kursu! Ti sad vec pricas kao Norvezanin!
Kuckamo se,pozzz!


[Ovu poruku je menjao Jelena G. dana 21.02.2012. u 17:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.180.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2012. u 16:33 - pre 149 meseci
Danas sam bio na ispitivanju za tuberkolozu,nakon skoro godinu dana,ne uzimaju krv,samo za one koji rade sa bolesnicima i djecom. Ali je zracenje rengenom neizbezno! Teta je uzela podatke i pitala po nesto ,slikala me i to je to ! Ide li neko mozda u Oslo VO Rosenhof skolu, cuo sam da je dobra,mada je to relativna stvar !
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dhcp.bluecom.no.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2012. u 17:51 - pre 149 meseci
Ma gde pricam dobro,nista ih ne razumem, samo sam pomesao sada engleski i norveski,tako da me nista ne razumeju. Pre neki dan sam jednom liku iz Bangladesa rekao,ma sedi BRE ovde. Pa mu pola sata objasnjavao sta je to BRE.
mali off, ne zamerite.
Jurimo taj SKAT i takooooo.
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2012. u 22:28 - pre 149 meseci
Jel zna neko mozda kakva li je Finska...imam prijatelja koji ide za mesec dana tamo poslovno,pa pitam ako neko mozda zna kakav je zivot,da li je tesko ziveti i tome slicno...?

P.S. Procitao sam na jednom sajtu da su svi Skandinavci (ukljucujuci i Norvezane) vrlo zatvoreni i hladni prema strancima,narocito prema nama sa Balkana...da li je to istina,i ako jeste,koliko je lako (citaj "tesko") ziveti sa tim teretom...?

[Ovu poruku je menjao Mad Thrasher dana 22.02.2012. u 00:25 GMT+1]
Shinokage
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
91.194.83.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2012. u 06:34 - pre 149 meseci
Pozdrav svima. Evo da se i ja prijavim na ovu temu. Pratim je duzi period, ali nisam hteo da se javljam sa kojekakvim glupostima

Sad mi treba nesto konkretno, pa ako ima neko da moze da pomogne, bilo bi lepo. Naime, zanima me da li ovde ima neko iz Sandefjord-a?

Zanimaju me stvari kao sto su, cene stanova za iznajmiti, koliko je skup zivot itd, ako je moguce. Znaci ne mora nesto detaljno, ali najveca stavka bi bio stan.

Takodje me zanima da li je neko imao dodira sa kompanijom NLI subsea engineering, i ako ima nekih informacija malo o njima, nesto sto nema na sajtu.

Hvala unapred.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2012. u 11:55 - pre 149 meseci
Za Mad Thrasher-Meni Norvezani i nisu da kazem ,,hladni bila sam tamo nekoliko puta imam prijateljicu Norvezanku koja dodje kod mene u posjetu sasvim su normalni a to da ne vole nas sa Balkana nisam primijetila.I u zemlji u kojoj ja zivim nisu nesto ,,ljubazni,,sa strancima meni sve to nekako doldje normalan odnos .Otvoreni kao sto su ljudi sa Balkana mislim da nisu.
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2012. u 21:22 - pre 149 meseci
Slećem u Stavanger 7og marta a sutradan krećem da radim u okolini Flekkefjorda. Da nije neko slučajno iz tog mesta? Pokušavam da nađem stan ali preko FINN.NO sajta u Flekkefjordu nema ama baš ništa za rentiranje. Jel imate preporuku za neku agenciju ili neki drugi portal?

Pozzzzzzz
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dhcp.bluecom.no.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2012. u 07:42 - pre 149 meseci
za Bajt

Nemoras za pocetak barem da zivis u istom mestu u kojem i radis. Znam da bi bilo idealno,ali ako nema u tom mestu stanova trazi dalje. Pogledaj kartu i trazi mesta u okolini. Moras tako, nema druge. Sve je lepo povezano vozom ili (i) busom tako da mozes da trazis smestaj i u precniku od 20tak kilometara,da ti to bude baza za prvo vreme. Posle ces se preseliti.
Takav je slucaj bio i samnom,zena mi zivi 10 km od mesta gde radi i putuje. Nije to nista strasno.

Sve najbolje u trazenju stana i pozdrav.
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2012. u 09:59 - pre 149 meseci
Citat:
photoplazma: za Bajt

Nemoras za pocetak barem da zivis u istom mestu u kojem i radis. Znam da bi bilo idealno,ali ako nema u tom mestu stanova trazi dalje. Pogledaj kartu i trazi mesta u okolini. Moras tako, nema druge. Sve je lepo povezano vozom ili (i) busom tako da mozes da trazis smestaj i u precniku od 20tak kilometara,da ti to bude baza za prvo vreme. Posle ces se preseliti.
Takav je slucaj bio i samnom,zena mi zivi 10 km od mesta gde radi i putuje. Nije to nista strasno.

Sve najbolje u trazenju stana i pozdrav.


Khm, posao je u Kvinesdalu (zapravo pored magistralnog puta) 20ak km dalje od Flekkefjorda, zato i rekoh okolina. Ja do posla, osim ako ne živim na benzinskoj stanici prekoputa, nemam ama baš nikakav prevoz. Flekkefjord je idealan jer kolega živi tamo i voljan je da me vozi svaki dan na posao + brate mili u pitanju je kakav takav gradić.
Nadam se da je sad jasnije ?

Dakle moje pitanje i dalje stoji :)

 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2012. u 14:30 - pre 149 meseci
Citat:
bajt: Khm, posao je u Kvinesdalu (zapravo pored magistralnog puta) 20ak km dalje od Flekkefjorda, zato i rekoh okolina. Ja do posla, osim ako ne živim na benzinskoj stanici prekoputa, nemam ama baš nikakav prevoz. Flekkefjord je idealan jer kolega živi tamo i voljan je da me vozi svaki dan na posao + brate mili u pitanju je kakav takav gradić.
Nadam se da je sad jasnije ?

Dakle moje pitanje i dalje stoji :)



pa sto onda ne zivis kod tog kolege za pocetak,dok ne nadjes bas tu stan gde ti treba.... zna to biti jako tesko iznajmiti stan na odredjenom mestu... ne znam dal mi je to u oslu ikad uspelo za ovi 5 godina.... mada opet oslo je oslo... al isto tako tesko mzoe biti u drugim gradovima...


za Med Trashera.... norvezani nisu otvoreni ko mi i ne caste te pivom cim te vide, i treba vremena da te nazovu bliskim prijateljem al to da ne vole nas s balkana i slicno i nije tacno... ja nikad nisma imala nikakv problem zbog mesta odakle dolazim
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2012. u 19:42 - pre 149 meseci
Moze li neko dati preporuku sta je najneophodnije po vasem misljenju poneti za Norvesku u tih 23kg + 8kg rucnog prtljaga....
Tipa,sta od stvari,hrane,ima li tamo turske kafe ili da ponesemo i slicni saveti... Vasa iskustva ce biti mnogima od koristi...
Sada kad pomislim na pakovanje mislim da bih mogla spakovati bar 4 kofera,ali nazalost sve je treba spakovati u 23+8kg :-(
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dhcp.bluecom.no.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2012. u 20:06 - pre 149 meseci
za bambi84

Kako 23+8 kg ?

Koja je to kompanija?

Norwegian daje 20+20+10 rucnog i cini mi se da su najpovoljniji,
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.12.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2012. u 20:09 - pre 149 meseci
ja sam pakovao 2 kofera od po 20kg max, i uspeo sam ukupno da zapakujem nekih 27kg, tako da 23 nije preterano malo po meni. Ja sam dolazio solo i poneo sam onako hrane, mesne nareske, pastete, supu u kocicama i carnex instant kuvana jela, i dosta garderobe (pogotovo dosta vesa da ne moram to da kupujem ovde relativno skoro). sad ne pijem kafu pa za to ne znam, inace bi eto voleo da sam poneo jos karnex instant jela, ali to samo zato sto me mrzi da kuvam :)
inace mi bukvalno nista ostalo nije zafalilo da nisam mogao da nadjem po nekim kazi ga relativno pristupacnim cenama za ovdasnje uslove. Sta vise, hranim se mnogo lepse nego sto sam ranije kuci, a za prvi mesec sam potrosio oko 300e na hranu.
E sad, zavisi gde ides i koji ti je "deal", ponesi mozda tanjir plehani (da mozes i da podgrejes u njemu) ili neku malu serpicu nesto, za prvi dan makar dok ne kupis. Kasiku noz viljusku, pretpostavljam vise garderobe nego sto sam ja poneo. Inace sam ja poneo previse zimskih stvari a u Bergenu nije bilo ispod nule za ovih ~2 meseca koliko sam ja ovde, tako da par duxeva i dzempera nisam ni nosio, predebeli su.
OBAVEZNO dobru obucu, mogu toplo da preporucim nesto od ECCO cipela, pogotovo sa Goretex-om da ne propusta vodu. Mene usralo kad sam polazio desio se 40% popusta na ecco tako da sam cizme od 200e platio ~140e, ali vrede svaki dinar. Mada, i ovde nije previse razlika u garderobi pa ako nemas ili ne mozes da unapred kupis nesto, spremi kintu da ce ti mozda trebati ovde, bolje kupiti dobre cipele nego se leciti od kijavice, sta znam.

U svakom slucaju, ponesi sta mislis da ti najvise treba, ali svega uglavnom ima i ovde da se nadje, neke stvari su malo drugacije, nekih nema uopste ali se zivi i raste :)

 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 10:01 - pre 149 meseci
Prijatelji, (nazivam vas tako jer većina vas takve savete i informacije i daje), supruga je 23.02. u Bergenu dobila ponudu za posao kao helsefagarbeider sa 80% stillinga na 6 meseca. Na poslu su joj nakon razgovora par sati spremali papire, ali su se malo pogubili pa su joj rekli da će joj poslati na adresu gde trenutno živi u Oslu. Rekli su da te papire treba predati u policiji. Inače supruga ima srpsko državljanstvo. Mi naravno kao i većina nas ne želimo da napravimo neku grešku, pa vas zato molim za pojasnjenje sledećeg:

1) Shvatio sam iz svih ovih postova (od samog početka) da treba tražiti odmah privremenu radnu dozvolu, kao bi se što pre počelo sa radom. Znači to je ona dozvola koju je navela Mirjana, tj. BESLUTNING-BEKREFTELSE PA ADGANG TIL TIDLIG ARBEIDSSTARTFOR BORGER AV SERBIA?

2) Lederka joj je još rekla da može početi sa obukom, čim nadje smeštaj u Bergenu. Zato molim sve one koji su u Bergenu, ili pak znaju nekog iz Bergena, za korisnu informaciju ako imaju nekom igrom slučaja nekih bližih saznanja o slobodnim stanovima u Bergenu ili okolini.

Hvala vam za sve!
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dhcp.bluecom.no.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 11:14 - pre 149 meseci
za stefan

Kada bude predavala papire u policiju neka ODMAH trazi tu nazovimo je privremenu dozvolu,i neka to sve ide u paketu s zahtevom za redovnu radnu dozvolu. Nama je bio veliki problem,kada smo naknadno saznali za tu privremenu dozvolu da je dobijemo. Kazu da se mora traziti uz redovnu dozvolu,jer kada policija preda papire u UDI to vise nije njihova nadleznost i nemozete je dobiti.
Mi smo zbog toga izgubili dva meseca od ugovora i gomilu zivaca.

Tako je barem ovde gde smo mi pokusavali.

Pozdrav i sve najbolje.
 
Odgovor na temu

lelorinel
gibanica.com

Član broj: 255698
Poruke: 70



+59 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 13:13 - pre 149 meseci
Citat:
kelly_oslo: al to da ne vole nas s balkana i slicno i nije tacno... ja nikad nisma imala nikakv problem zbog mesta odakle dolazim


mozda si samo imala srece
 
Odgovor na temu

Questman
Radnik
Around the World

Član broj: 297833
Poruke: 18
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+46 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 15:12 - pre 149 meseci
Sasvim sasvim OK!Ja je koristim isto.
Stici ce samo onaj ko ide...
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 16:01 - pre 149 meseci
u pitanju je lufthansa sa njom smo uzeli karte...

Za Sttefana

Koliko dugo je supruga ucila jezik,i za koliko je uspela da pronadje posao?
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.24.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 18:09 - pre 149 meseci
Koja je cena karte?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983060 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.