Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8000039 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

snezana019
paris,france

Član broj: 303274
Poruke: 4
78.251.11.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 00:07 - pre 146 meseci
Pozdrav svima!Na forurmu ima vrlo opsirnih i detaljnih informacija vezanih za medicinu.Mene intereseje kako prolaze kuvari u NO.Procitala sam sve surbatove postove,cini mi se da je on jedini ugostitelj na forumu.Kakve su mogucnosti doci do posla bez iskustva u srbiji.Da li je iskustvo od bitnog znacaja ili moze da se pocne kao neko pomocno osoblje?
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 09:11 - pre 146 meseci
POzdrav forumasi. Mozete li mi reci da li mora kopija diplome biti ovjerena APOSTILE pecatom ili je dovoljna obicna ovjera u opstini ? posto sam ja vec u Norveskoj ako je obavezno, gdje se to moze ovde ovjeriti ? pozz
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 12:30 - pre 146 meseci
Citat:
icasj: Sladjana6644,pa da li razmisljas i ovog leta da ides,cini mi se da si jezik donekle savladala,sto je super,i kako si ucila,posto mislim da tamo nema kurs jezika,poz


Icasj, Da , planiram odlazak, čekam poziv iz Norveške. Što se jezika tiče lepo rečeno... "Donekle savladala..." još mnogo treba da se uči. Učila sam preko skype, škola Saga, Nastavila bih sada sa drugim nivoom u Sagi, ali čekam poziv za sezonski rad pa me to malo koči. Tamo ima kurs... možeš i kao turista, samo je teško. Zamisli kada uđeš u učionicu punu stranaca, profesor priča na norveškom, ti gledaš, slušaš i ništa ne razumeš... sležeš ramenima kada ti se obrati... bilo je strašno. Bar meni. Međutim tamo gde sam ja radila bilo je mnogo stranaca pa smo se sporazumevali na engleskom, norvežani govere engleski, nisam imala problema.

Nekako u vreme kada sam već trebala da krenem iz Norveške, stigao je momak iz Srbije - zdravstvene struke (malo znam o njemu), ono što znam i što je bitno je da je u SAGI završio kurs i da je našao posao za 1 dan. Posrećilo mu se. Oni koji ga znaju rekli su mi da dobro gopvori norveški. Zato sam ja po dolasku, odmah stupila u kontakt sa školom, zapela iz petnih žila ( svoje vreme posvetila sam učenju i samo učenju), trajalo je 4 meseca, položila sam, zadovoljna sam. Knjiga iz koje sam učila je "På vei" .

ST
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 12:44 - pre 146 meseci
Citat:
snezana019: Pozdrav svima!Na forurmu ima vrlo opsirnih i detaljnih informacija vezanih za medicinu.Mene intereseje kako prolaze kuvari u NO.Procitala sam sve surbatove postove,cini mi se da je on jedini ugostitelj na forumu.Kakve su mogucnosti doci do posla bez iskustva u srbiji.Da li je iskustvo od bitnog znacaja ili moze da se pocne kao neko pomocno osoblje?

Ja sam radila u restoranu kao pomocno osoblje, dodatno (to mi je bio drugi posao). I ponovo bih, veruj mi. Nisam kuvar, nisam znala jezik, nemam iskustva ali sam vredna, gazda mi je nudio papire. Da nisam zbog stalnog posla morala da se vratim u Srbiju ( greška) sada bi radila tamo. Da i rekao je (nije da se hvalim) da do tada nije imao vrednijeg radnika.
ST
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 12:50 - pre 146 meseci
Citat:
sladjana6644: ..... do tada nije imao vrednijeg radnika.

Oni su veoma veoma fini ljudi, svima to kazu :D
Salim se, ja sam isto od skoro svih norvezana (koji su imali iskustva sa nasim ljudima) cuo da su veoma zadovoljni "nasim" radom.
pozdrav za rodni Bor
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 13:41 - pre 146 meseci
Toi...

Kada saljes dokumenta odavde iz Norveske,dovoljno je da odes u opstinu i da dobijes RETT KOPI BEVITNES.
Neznam za koju instituciju saljes,za Safh stoji i na sajtu njihovom da je to dovoljno.Samo rett kopi.
Naravno sluzbeniku koji radi tamo ces pokazati i original na uvid.
Ja sam tako radila.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 13:54 - pre 146 meseci
U pitanju je zanat, treba da predam u UDI sledece sedmice za radnu dozvolu, dakle treba treba to isto ili je dovoljna ovjerena kopija koju imam bez apostile pecata i naravno original na uvid?

I jos tada predajem ujedno i zahtjev za privremenu-ranu dozvolu za rad, samo treba da prilozim to i da sacekam par dana da mi stigne na adresu? i kako to mogu podici t na brzi nacin i gdje da ne cekam postu?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 15:27 - pre 146 meseci
Ovako,brkamo pojmove.Pazi sad:

Za dozvolu ti je potrebno pasos,ugovor,arb.tilbud itd.Dakle odlazis u policiju sa svim dokumentima original na uvid,i arb.tilbud i ugovor i pasos,oni svakako kopiraju to tamo u policiji.Platis taksu i cekaaaas.Kakav apostol,na sta?Na norveski ugovor o radu ili na pasos....ma jok,to ni slucajno ne treba.Jako ti je konfuzno pitanje!
Ja sam mislila da saljes u NOKUT SAFH ili za mesto na univerzitetu...e tada svoja dokumenta ovde overavas sa rett kopi u opstini.Za dozvolu to nije potrebno.Ne trazis ti da ti se prizna obrazovanje,vec dozvolu za rad da dobijes.
Ovo rana dozvola...imas i skenirano kako izgleda tidlig arb.start par strana unazad.To kazes da ti treba da dobijes dok cekas dozvolu.Pozeljno je da sef napise da to trazi.Nije svuda isto,neko zavrsi to za 10 minuta mu izdaju a neko ceka nekoliko dana da stigne na kucnu adresu dok negde ne mozes to vise ni da dobijes.
Za tu ranu dozvolu,trazi im tidlig arbeidsstart...jer to zapravo nije dozvola to je samo rani pocetak rada dok cekas na obradu papira.
Ako to u tvojoj bransi moze.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 15:35 - pre 146 meseci
OK, to shvatam, ali mislio sam da treba da im donesem ovjerenu kopiju diplome, svjedocanstva za sve tri godine, sve stranicee pasosa iskopirane i ovjerene ..i ostale papire, to sam shvatio da treba donijeti ovjerene kopije ili se varam.....pa nisam siguran dal treba apostile pecat na kopijama diplome i svejdocanstva..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 15:47 - pre 146 meseci
Vidi medicinari to salju za SAFH da bi dobili autorizaciju.Nakon sto je dobiju oni samo autorizaciju,taj konacni dokument predaju UDI ne diploma nista jer to je vec procenjeno i priznato.Kako je za tvoju struku,ne znam ali imas sigurno nesto na UDI-u sta se predaje za dozvolu u tvom slucaju.Naravno sada razumem sta pitas,ali diploma treba da je prevedena na engleski ili norveski i tu treba da imas rett kopi koji dobijas u opstini.To vec moras da proveris na stranici UDI-a ili u policiji na licu mesta ako budes imao srece da naidjes na iole upucenog sluzbenika.Znas i sam kako ide sa policijom...
Pitaj u policiji na licu mesta...sta tacno predajes...pasos ti ide original na uvid u policiji i kopiraju oni.
U Srbiji si valjda preveo dokumenta sva na eng ili nor...od strane sudskog tumaca...e to kopiras i uz rett kopi je u redu.To znam sigurno ja radila pre mesec dana.Ne mozes da im samo kopiras original diplomu na srpskom.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

snezana019
paris,france

Član broj: 303274
Poruke: 4
78.251.15.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 17:35 - pre 146 meseci
Sladjana6644 mozes li malo detaljnije da objasnis,posto vec imas iskustva.Na koji nacin se dolazi do tih poslova,na forumu je vise puta bilo reci o tome da se mora povezati diploma sa poslom koji se obavlja.Ti kazes da u tvom slucaju nije bilo tako.Kako si trazila posao?Isla od restorana do restorana ili si imala nekog u NO ko ti je to unapred obezbedio?Da li si sigurna da bi dobila radnu dozvolu da si se eventualno odlucila da ostanes s obzirom da nemas diplomu za taj posao.Milion pitanja....hvala unapred na odgovorima:)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 17:56 - pre 146 meseci
Hvala Mirjana, imam naravno prevedeno na engleski, tako cu da uradim. :)

MVH
toi
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 18:26 - pre 146 meseci
Citat:
dakipro: Oni su veoma veoma fini ljudi, svima to kazu :D
Salim se, ja sam isto od skoro svih norvezana (koji su imali iskustva sa nasim ljudima) cuo da su veoma zadovoljni "nasim" radom.
pozdrav za rodni Bor


Pozdrav i tebi dakipro iz kako rece rodnog Bora. Mi Borani smo posebno vredni...


ST
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 19:02 - pre 146 meseci
Citat:
snezana019: Sladjana6644 mozes li malo detaljnije da objasnis,posto vec imas iskustva.Na koji nacin se dolazi do tih poslova,na forumu je vise puta bilo reci o tome da se mora povezati diploma sa poslom koji se obavlja.Ti kazes da u tvom slucaju nije bilo tako.Kako si trazila posao?Isla od restorana do restorana ili si imala nekog u NO ko ti je to unapred obezbedio?Da li si sigurna da bi dobila radnu dozvolu da si se eventualno odlucila da ostanes s obzirom da nemas diplomu za taj posao.Milion pitanja....hvala unapred na odgovorima:)


Prvo. imala sam prijatelje koji su me odveli u taj restoran. Znali su da sam ekonomista po struci. Mogla sam da radim sezonski, kao nekvalifikovan radnik dok ne savladam jezik a onda bih diplomu povezala. Tako su govoril. Inace u nista nisam sigurna.Puno toga znamo o zivotu u NO, ali postoji mnogo toga sto ne znam. Zato sam na forumu, Pozdrav Snezana019.
ST
 
Odgovor na temu

snezana019
paris,france

Član broj: 303274
Poruke: 4
78.251.29.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 19:43 - pre 146 meseci
Citat:
sladjana6644: Prvo. imala sam prijatelje koji su me odveli u taj restoran. Znali su da sam ekonomista po struci. Mogla sam da radim sezonski, kao nekvalifikovan radnik dok ne savladam jezik a onda bih diplomu povezala. Tako su govoril. Inace u nista nisam sigurna.Puno toga znamo o zivotu u NO, ali postoji mnogo toga sto ne znam. Zato sam na forumu, Pozdrav Snezana019.

Hvala lepo komsika,sad mi je vec malo jasnije...ja sam inace iz Zajecara.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 19:50 - pre 146 meseci
Sezonska dozvola-ne povezujes diplomu sa poslom koji radis.Posao ti traje dok traje sezona,ali poslodavac moze novim ugovorom da ti je produzi.Medjutim na osnovu tog tipa dozvole ne mozes da steknes pravo stalnog boravka tj.da nakon tri godine rada u Norge kazes da imas stalnu boravisnu i radnu dozvolu.Ne mozes da spojis porodicu na osnovu te dozvole,vec supruznici rade oboje svako na svojoj sezonskoj dozvoli.Dakle,to je resenje za ljude koji zele da zarade novac i vrate se u Srbiju da zive,pa onda opet dodju rade,vrate se i tako u krug.To je regulisano zakonom tako.

Normalna,obicna dozvola za rad-spajas diplomu sa poslom koji radis,imas propisane iznose zarade za posao koji radis,imas pravo na pravi personnummer,fast lege,spajanje porodice,i ostvarujes pravo bez obzira koliko ti traje prvi ugovor na dobijanje stalne boravisne i radne dozvole nakon tri kontinuirane godine zivota i rada u Norveskoj,sa mogucnoscu 2,5 meseca tj.7 nedelja boravka godisnje izvan zemlje,i da nemas prekide u radnom odnosu.Ali moras da radis u svojoj struci.Imas i obavezu da ides u skolu norveskog jezika jer taj fond casova prilazes za trazenje trajne dozvole ili polozen ispit u Norveskoj.(NP2)za sada jos uvek,ali od septembra je fond casova veci...
To je za one ljude koji zele da se nastane trajno u Norveskoj.Drzavljanstvo za nas nakon 7 godina zivota u Norveskoj.

Ima samo jedna mogucnost da se izbegne spajanje diplome i posla a da ti dozvola bude takva da mozes na osnovu nje da trazis stalan boravak posle 3 godine,a to je da dobijes ugovor na godinu dana sa osnovnom platom od 500.000 norveskih kruna.Medjutim,ko daje tu platu ako se nema diploma za posao koji se obavlja,NIKO.To su zato i stavili kao jedinu klauzulu jer se moze ispuniti samo sa kvalifikacijama za posao koji se obavlja.

Dakle to je za nas.
Unija je nesto posebno drugo i njeno clanstvo ti daje druge vece i bolje mogucnosti,ali o tom golubu na grani ne mozemo ni da mislimo s obzirom gde smo sada.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

snezana019
paris,france

Član broj: 303274
Poruke: 4
78.251.29.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 19:58 - pre 146 meseci
Citat:
sladjana6644: Prvo. imala sam prijatelje koji su me odveli u taj restoran. Znali su da sam ekonomista po struci. Mogla sam da radim sezonski, kao nekvalifikovan radnik dok ne savladam jezik a onda bih diplomu povezala. Tako su govoril. Inace u nista nisam sigurna.Puno toga znamo o zivotu u NO, ali postoji mnogo toga sto ne znam. Zato sam na forumu, Pozdrav Snezana019.

Hvala lepo komsika,sad je jasnije....ja sam inace iz Zajecara.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 20:14 - pre 146 meseci
Pozdrav svima. Sutra treba da se dogovorim sa poslodavcem sta sve treba da mi posalju od dokumenata da bih mogao da pocnem sa apliciranjem za boravisnu i radnu dozvolu(podsecanja radi u pitanju je sommerjobb). Na sajtu UDI-ja stoji da mi je za sezonski posao potrebno sledece:
1. Popunjen tipski ugovor od strane mog poslodavca koji se skida sa UDI sajta
2. Izjava od strane NAV-a da li to radno mesto moze ili ne moze da se popuni radnom snagom iz No ili EU(ta izjava navodno umanjuje vreme trajanja obrade mog slucaja)
3. Dokumentacija kojom se potvrdjuje da sam obezbedio stan u vremenu trajanja mog angazmana tamo(to mu valjda dodje ugovor za stan)
4. Sve ostalo sto ja sam mogu/treba da obezbedim.

Sve ovo mi je bitno jer sutra treba da zovem poslodavca da mu kazem tacno i precizno sta treba da mi se posalje. Ima li neko nesto da doda na ovo sto sam izdvojio ili je to to? Hvala
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 20:21 - pre 146 meseci
@Mirjana
Nije to bas bezze, tipican slucaj je neobrazovani programer wunderkind. Nije bas da ih ima mnogo, ali mene je zapao jedan takav cimer.

Nego...
Trazim posao, a nemam iskustva, mislim u trazenju posla :-) Radnog malo vise od tri godine kao dipl. el. inzenjer na poslovima odrzavanja na gradilistima u Rusiji. Tecno govorim engleski i ruski, norveski jako skromno ali napredujem.

Saljem prijave za poslove za koje sam prilicno kompetentan, (20ak aplikacija). Za sada samo dvije odbijenice. Procitao sam mnogo toga o pisanju CV, cover letter... ali bih volio cuti neki savjet iz prakse.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 20:49 - pre 146 meseci
Jens,puno srece...a svaki dodatni komentar bi bio suvisan s moje strane jer ja nikada nisam predavala za sezonsku dozvolu pa samim tim ne znam koja je dokumentacija prati.I samo hrabro,druze,ponosni smo na tebe...

Ima jos jedna klauzula,po kojoj mozes u te tri godine da imas prekid u dozvoli a da ti to ne narusi pravo za dobijanje stalne dozvole.Pravilo kaze da moras da trazis produzenje dozvole mesec dana pre isteka.To je najsigurnije,naravno,i to mora ako je u pitanju posao na istom mestu,tj.na istoj lokaciji.Ali ako prelazis kao sto sam ja npr.iz Karasjoka u Tromsø,mozes da trazis dozvolu i ako ti istekne ali ne vise od dva meseca.Ako ti istekne dozvola vise od dva meseca,moras da apliciras iz zemlje iz koje dolazis.Uslov je da se radi ista bransa,tj.svoj posao,ne mozes da menjas tip posla.
Dakle,prekid je moguc samo u slucaju selidbe ali imaju pravo da ti na kraju te trece godine kada trazis stalnu traze ta dva meseca da se odrade dodatno pa da onda trazis ponovo stalnu.

Ovo su menjali isto,ranije nije moglo.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8000039 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.