Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8008155 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.04.2013. u 19:42 - pre 135 meseci
Pripreme za Norvesku u jeku!
Kabanice kao poklon od najbolje profesorke norveskog na svetu!!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 13:48 - pre 135 meseci
prednost severa :) jos 498 casova jezika :D


danas kolega sa posla nazvao kommunu i pitao za kurs jezika, i zakazao mi za odmah pocetak. ima nas 6 u grupi, nije prenatrpano. takodje danas mi je stigao skattekort tako da sutra otvaram racun u banci i zavrsavam ovu prvu fazu oko papira. tj da rezimiram: early start i predaja papira za udi, d-nummber, skattekort, kurs jezika zbog 500 casova i otvaranje racuna u banci.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 08.04.2013. u 16:26 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 15:07 - pre 135 meseci
zoki svaka cast...
Da li zna neko, ako sam predao za produzenje dva meseca pre nego sto mi istice trenutna radna dozvola. Kao i obicno kako to ovde biva, imam dozvolu na jos 10 dana a dozvole nema. Sad zovem stalno i grebem pred sup da mi kazu kad ce bude dozvola.
E sad, ako mi oni izdaju produzenje nakon sto mi istekla postojeca dozvola (a ja sam predao dva meseca pred istek), sta onda biva?
Jel gubim kontinuitet ili puj-pike-ne-vazi?
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 16:28 - pre 135 meseci
Jesi li slao mail? Meni ni jednu dozvolu nisuposlaoli, za sve sam ja prvo pitao mailom. Dozvola ti ide od datuma isteka bez obzira kada si predao. Prosle godine meni subkasnili mesec dana. Imas ista prava kao da imas visu, nista ti se ne zakida. Pozz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 17:45 - pre 135 meseci
Citat:
dakipro:
zoki svaka cast...
Da li zna neko, ako sam predao za produzenje dva meseca pre nego sto mi istice trenutna radna dozvola. Kao i obicno kako to ovde biva, imam dozvolu na jos 10 dana a dozvole nema. Sad zovem stalno i grebem pred sup da mi kazu kad ce bude dozvola.
E sad, ako mi oni izdaju produzenje nakon sto mi istekla postojeca dozvola (a ja sam predao dva meseca pred istek), sta onda biva?
Jel gubim kontinuitet ili puj-pike-ne-vazi?


Imamo obavezu da predamo za produzetak mesec dana pre isteka vec postojece dozvole.Meni se desavalo da predam i samo par dana pred istek i nikada tada nemas problem.Kada stigne nova dozvola,koliko god da kasni pisace ti od datuma kada ti je istekla stara.A tvoja prava ostaju ista.Samo sto ne bi trebao da napustas zemlju tj.da putujes van Norveske dok ne dobijes taj produzetak jer na kontroli kada se vracas nazad moze biti problema oko objasnjavanja da ti si u stvari cekao produzetak itd...
Dakle,nemas brigu nikakvu oko prava...vec samo nemoj da putujes dok ne stigne crno na belo taj produzetak.Pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 17:56 - pre 135 meseci
SAK stavio sada da i ljudima koji su u EU i kojima je program uskladjen sa norveskim,moze da se napise da moraju da polazu Nasjonalfag uz naravno dokaz o polozenom testu jezika.
Citat sa sajta:

Statens Autorisasjonskontor for Helsepersonell (SAK) kan pålegge søkere som er vurdert som jevngode å fullføre kurs i nasjonale fag som et ledd i å oppnå autorisasjon i Norge.

Dakle,nisu napisali da ce to raditi vec da mogu da to zatraze,sto je velika razlika.To je uradjeno iz razloga mnogobrojnih zalbi na racun direktnih izdavanja autorizacija za spl ljudima u okviru EU,bez ikakvog znanja jezika.
Ali naravno da im ovo nece pisati kao dodatni zahtev vec su samo zamazali oci...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

FSasa
Sasa Francuski
Kikinda,Oslo

Član broj: 313353
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 18:01 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
prednost severa :) jos 498 casova jezika :D


danas kolega sa posla nazvao kommunu i pitao za kurs jezika, i zakazao mi za odmah pocetak. ima nas 6 u grupi, nije prenatrpano. takodje danas mi je stigao skattekort tako da sutra otvaram racun u banci i zavrsavam ovu prvu fazu oko papira. tj da rezimiram: early start i predaja papira za udi, d-nummber, skattekort, kurs jezika zbog 500 casova i otvaranje racuna u banci.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 08.04.2013. u 16:26 GMT+1]



Ja se izvinjavam nov sam na forumu. Vi ste otisli tamo bez znanja jezika i dobili posao?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 18:34 - pre 135 meseci
I na jugu rade mnogi bez znanja norveskog jezika ili sa malim znanjem ali SAMO ako je u pitanju INZENJERSKA struka.
To je za sada tako...
A da...pozdrav za Kikindu iz Ruskog Sela...sada naseljenu u Tromsu! Budi se Kikinda...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 19:08 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: I na jugu rade mnogi bez znanja norveskog jezika ili sa malim znanjem ali SAMO ako je u pitanju INZENJERSKA struka.
To je za sada tako...
A da...pozdrav za Kikindu iz Ruskog Sela...sada naseljenu u Tromsu! Budi se Kikinda...


e samo da je blizu cuvenog Ruskog Sela

elem, u kojim sve institucijama moze da se odradi onih 500 casova jezika ? mene su iz komune poslali u neku osnovnu skolu. i sada sam na nekom kursu od 3 meseca, a koliko su mi objasnili sledeci kurs pocinje tek u avgustu, pa sam mogao da biram ili danas da krenem ili da cekam avgust.

jel zna neko gde mogu da proverim na kojoj sam adresi prijavljen, i kako se menja ta adresa. planiram da promeni adresu krajem ovog meseca pa reko da se kod vas iskusnih odmah obavestim o proceduri


bez vecih problema sam uspeo da zavrsim mnogo stvari, prevashodno zahvaljujuci svim nesebicnim ljudima koji su svoja iskustva podelili sa nama koji smo tada bili na pocetku operacije norge. mislim da nije u redu da nekog posebno izdvajam.

p.s. miro ti si mi sada komsinica :P
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 19:39 - pre 135 meseci
Zvanicno skinuto sa sajta UDI-a:

Gjennomført opplæring ved følgende opplæringssteder er godkjent:

•kommunalt voksenopplæringssenter,
•opplæringstilbyder som kommunen har inngått avtale med
•studieforbund og nettskoler som er godkjent med hjemmel i voksenopplæringsloven
•folkehøgskoler som er godkjent ifølge folkehøgskoleloven
•universitet og høgskoler som er godkjent med hjemmel i universitets- og høgskoleloven, eller
•privat tilbyder godkjent av Nasjonalt fagorgan for kompetansepolitikk (VOX).


Dakle ovo su institucije koje se priznaju sto se tice skole norveskoh obavezne za dobijanje stalne dozvole nakon 3 godine.
Ovo se moze izbeci ako se polozi neki od testova jezika.

Kljucno pitanje kod tebe je sledece:
Ako ti SAM moras da platis casove jezika onda ides i dalje samo na 300 casova.
Dokaz sa sajta UDI:
Unntak fra pliktutvidelsen til 600 timer:

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæring gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap


Ukoliko si dobio gratis od opstine celu skolu i obuku onda moras na 600 sati.

Adresu mozes da promenis i preko interneta a mozes i u mestu gde se doselis odes u SkatteNord zgradu konkretno u Tromsu i promenis adresu i to u prvih 7 dana od doseljavanja u Tromsø.
Kontam da iz H-festa prelazis u Tromsø.To je 5 min posla na tom salteru,popunis obrazac i gotovo.Kazem isto moze i preko interneta.

NB!Ja sam svojevremeno dobila skolu za dzabe,i isla u srednju skolu u Karasjoku.To je tamo bila institucija za to,i jedina.Ovde npr.u Tromsu imas i Folkeuniversitet,i Høyskole i videregående skole imas nekoliko institucija i sve su priznate od strane UDI-a.Sve zavisi u kom mestu zivis i kakve kapacitete ima ta lokacija.Zavisno od toga te opstina posalje u neku od toh institucija ili ti sam odes u Folkeuniversitet i platis kurs...tebi ce to biti jedna prilicno dugotrajna prica ako je 600 sati,i podeljeno po kursevima jer jedan kurs je po 2-3 meseca i ne vise od 50-60 casova...u jednom tom bloku...zato je bolje ici na testove i resiti to...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 19:59 - pre 135 meseci
Elektronski promena adrese...na netu.
Link ovde:

http://www.skatteetaten.no/no/...temelding-til-folkeregisteret/
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 20:16 - pre 135 meseci
Danas je poceo nasjonalfag za sykepleiere u Oslu,8.april.
Pre toga je Høyskole u Oslu poslala mejl ucesnicima da uzmu kontakt sa SAK-om i da ih pitaju da li oni trebaju da idu na nasjonalfag zbog ovih najnovijih promena...i ljudi su to uradili,ali nisu dobili odgovor od SAK-a i naravno otisli su na nasjonalfag.
Naravno,kada zavrse ovi ce im dati odbijenicu.Samo sto je velika vecina ljudi i dalje neinformisana i nema uopste uvid u odluku Nemde jer nisu uzeli advokata koji bi se time bavio.
I tako svi plove camcima neinformisanosti i srecni...
Zaista stoji se u situaciji u kojoj neznas sta da radis jer od zvanicne institucije i to jedine kvalifikovane za procene obrazovanja u ovoj zemlji ne dobijas informacije i krsi se osnovno nacelo zakona a to je informasjonsplikt.Obaveza informisanja.
Neverovatno.A i tesko za razumeti za one koji nisu jos dosli u Norge i imaju bajkovitu sliku o uredjenju ove zemlje i administrativnom funkcionisanju.
Neinformises ljude da nesto nece se priznati a kada oni to zavrse ti im kazes,zao mi je mi ti to ne priznamo.To je velika slicnost izmedju Srbije i Norveske...mada pobedjuju nas u tome...
Tako da na ovu nasu brojku,ide jos 50-tak ljudi koji ce se naci u istoj situaciji samo sto jos nisu obavesteni...jer opet je najveca grupa u Oslu Srbija i Filipini.
Pazi ovo...covece SAK je obavestio ledera projekta u Bærum kommuni koja je organizovala projekat kako ispuniti zahteve koji su napisani u avslagu-ljudima koji su trazili autorizaciju za spl,i oni su zaustavili projekat ali NISU obavestili ljude koji direktno i sada ucestvuju na nasjonalfagu.To je neshvatljivo kako god pogledas...ali je tako.To govori mnogo o instituciji koja se bavi priznavanjem diploma u zdravstvu u ovoj uredjenoj zemlji.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 20:18 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Zvanicno skinuto sa sajta UDI-a:

Gjennomført opplæring ved følgende opplæringssteder er godkjent:

•kommunalt voksenopplæringssenter,
•opplæringstilbyder som kommunen har inngått avtale med
•studieforbund og nettskoler som er godkjent med hjemmel i voksenopplæringsloven
•folkehøgskoler som er godkjent ifølge folkehøgskoleloven
•universitet og høgskoler som er godkjent med hjemmel i universitets- og høgskoleloven, eller
•privat tilbyder godkjent av Nasjonalt fagorgan for kompetansepolitikk (VOX).


Dakle ovo su institucije koje se priznaju sto se tice skole norveskoh obavezne za dobijanje stalne dozvole nakon 3 godine.
Ovo se moze izbeci ako se polozi neki od testova jezika.

Kljucno pitanje kod tebe je sledece:
Ako ti SAM moras da platis casove jezika onda ides i dalje samo na 300 casova.
Dokaz sa sajta UDI:
Unntak fra pliktutvidelsen til 600 timer:

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæring gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap


Ukoliko si dobio gratis od opstine celu skolu i obuku onda moras na 600 sati.

Adresu mozes da promenis i preko interneta a mozes i u mestu gde se doselis odes u SkatteNord zgradu konkretno u Tromsu i promenis adresu i to u prvih 7 dana od doseljavanja u Tromsø.
Kontam da iz H-festa prelazis u Tromsø.To je 5 min posla na tom salteru,popunis obrazac i gotovo.Kazem isto moze i preko interneta.

NB!Ja sam svojevremeno dobila skolu za dzabe,i isla u srednju skolu u Karasjoku.To je tamo bila institucija za to,i jedina.Ovde npr.u Tromsu imas i Folkeuniversitet,i Høyskole i videregående skole imas nekoliko institucija i sve su priznate od strane UDI-a.Sve zavisi u kom mestu zivis i kakve kapacitete ima ta lokacija.Zavisno od toga te opstina posalje u neku od toh institucija ili ti sam odes u Folkeuniversitet i platis kurs...tebi ce to biti jedna prilicno dugotrajna prica ako je 600 sati,i podeljeno po kursevima jer jedan kurs je po 2-3 meseca i ne vise od 50-60 casova...u jednom tom bloku...zato je bolje ici na testove i resiti to...


pa 3 meseca kosta 1000NOK, necu ni da smaram ove u firmi to da placaju

meni trebaju ti casovi, grupa nije velika, i realno naucicu sigurno vise nego da sam ucim, nastavicu i sa sagom da radim makar prvi nivo po vei.

miro jel normalno da mi na skattekort u daju odma 36% ? ja sam bio ubedjen da cu imati 26% makar za prvu godinu.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 20:35 - pre 135 meseci
S obzirom da si ti deo koji spada u radnu emigraciju,i placas to onda ides na 300 casova.
Drugo vezano za poresku karticu...
Dobio si dva dela te kartice.Na jednom pise hovedarbeidsgiver i stoji ti trekkprosent 36% a iznad toga pise tabela ne znam koju si dobio ali neka je tabela od 4 cifre u pitanju,verovatno 7350...ali moze biti i neka druga tabela.Na drugoj kartici tj.drugom delu ti pise biinntekt i stoji samo procenat.
Ti svom poslodavcu predajes tu karticu gde pise hovedarbeidsgiver del 1,zapravo.Tvoja osnovna plata ce se obracunavati po porezu prema TABELI,a to je porez izmedju 21-29% kada se tabela prevede u procenat.A procenat je napisan samo za skidanje poreza za prekovremeni rad ili ti overtid.E tako da ce tebi,Zokiruma levo od Japana a sada blize srafu na globusu,skidati porez po tabeli za regularnu platu a to nije 36% vec manje.Ako budes radio prekovremeno onda ce ti za taj prekovremeni deo skidati prema procentu ali samo za taj deo.
Kartica na kojoj nemas tabelu vec je napisan samo procenat sluzi da je das drugom poslodavcu ako ga imas,to jest za one ljude koji rade dva posla i tada se skida po procentu,dakle placa se znatno visi porez.
Zokiruma,ovo je drzava u kojoj se placa astronomski porez ali ipak jedna kartica se NIKADA ne procenjuje po procentu,vec po tabeli.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.04.2013. u 21:56 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: S obzirom da si ti deo koji spada u radnu emigraciju,i placas to onda ides na 300 casova.
Drugo vezano za poresku karticu...
Dobio si dva dela te kartice.Na jednom pise hovedarbeidsgiver i stoji ti trekkprosent 36% a iznad toga pise tabela ne znam koju si dobio ali neka je tabela od 4 cifre u pitanju,verovatno 7350...ali moze biti i neka druga tabela.Na drugoj kartici tj.drugom delu ti pise biinntekt i stoji samo procenat.
Ti svom poslodavcu predajes tu karticu gde pise hovedarbeidsgiver del 1,zapravo.Tvoja osnovna plata ce se obracunavati po porezu prema TABELI,a to je porez izmedju 21-29% kada se tabela prevede u procenat.A procenat je napisan samo za skidanje poreza za prekovremeni rad ili ti overtid.E tako da ce tebi,Zokiruma levo od Japana a sada blize srafu na globusu,skidati porez po tabeli za regularnu platu a to nije 36% vec manje.Ako budes radio prekovremeno onda ce ti za taj prekovremeni deo skidati prema procentu ali samo za taj deo.
Kartica na kojoj nemas tabelu vec je napisan samo procenat sluzi da je das drugom poslodavcu ako ga imas,to jest za one ljude koji rade dva posla i tada se skida po procentu,dakle placa se znatno visi porez.
Zokiruma,ovo je drzava u kojoj se placa astronomski porez ali ipak jedna kartica se NIKADA ne procenjuje po procentu,vec po tabeli.


ja nisam ni video prvi deo kartice vec su to odma uzeli ovi moji iz firme

sada vidim ovo del 2, to mi je ostalo

ma danas oni mene loze za porez, kao vidis u norge kako se placa

ma ni u srbiji nije nista manji porez, ja sam jos i bio u onoj grupi koja je placala dodatni porez na prihod (i za 2012 ga moram platiti) ali ovde imam 3 zatvorena bazena, 2 ski staze, gradski prevoz sa cistim i urednim busevima, dobio sam od komune podatke za logovanje vezano za vrtice pa ima mesta za mog klinca u 8 od 10 vrtica danas proverio. u srbiji i kada platim porez a placao sam ga (stotine evra mesecno ) dobijao sam jedno veliko nista. tamo nema mesta u vrticu, nema bazena, ima povoljnih kredita ali ne za mene (pitanje je koliko su i za ostale povoljni). tako da miro ovo NIJE astronomski porez, ovo je porez koji placas ali znas da se na ovaj ili onaj nacin to vraca tebi i tvom detetu. ja sam zadovoljan sto ga placam.


poz komsinice i ostali
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 00:20 - pre 135 meseci
Vidi...u ovoj zemlji postoje mnoge stvari koje u Srbiji nemamo ili ih nismo imali.Ali isto tako mnogo toga sto u Srbiji imamo ovde nemamo.Postoje stvari koje novcem ne mozes kupiti.Nekome su te stvari bitne,nekome nisu.Neko nema potrebu za socijalnim zivotom,neko ima...razliciti smo ali jedno je sigurno - Tek nakon nekoliko provedenih godina ovde,barem 5,treba praviti neku paralelu,i nije sve u tome imati dobru platu.Finansije su jako bitne i ja to ne sporim,ali treba provesti neko vreme ovde,upoznati sistem,osetiti kulturu i mentalitet,doziveti Norvesku pa davati ocene ovo je raj,ovo je bolje,ovo je vrh...
Svakome savetujem da se seli ako moze,da dodje,da uzme stalnu dozvolu da resi svoje ekonomske probleme,ali ja nikada nikome nisam rekla niti cu reci da je ovo ovde raj i da je ovo divna zemlja.Daleko je od toga,ali je vredno sa ekonomske strane i jeste ekonomski stabilno.Pored ekonomije,treba hraniti i dusu a za to ova zemlja ima jako malo hrane.To je upravo i ta cena koja se placa,ali o kojoj malo ko hoce javno nesto da kaze.Ovo je drugaciji zivot i izabrali smo ga svesno.Barem ja.Obicno cutim,ali eto ponekad pisnem.Ne kukanja radi,vec realnosti radi.Ja sam ovde dosla zbog para,i zbog tih para zivim drugaciji zivot.
Ovo je idealna zemlja za one ljude koji nisu ziveli nikakav socijalni zivot u Srbiji,za one koji su samo ponekad na crveno slovo posetili kafanu...i sada zive na istim relacijama ovde kuca-posao-prodavnica-skola jezika-eventualno se pocaste soping centrom subotom.
A za onu grupaciju koja je ganjala kafane sa zivom muzikom,narucivala muziku za sto,merak od hrane,jela sa rostilja,do zore i tako u krug ovo je sada,fino i blago receno neki drugaciji zivot.Ali kazem,ekonomski isplativo i treba i to uraditi.Bez toga nazalost se ne moze.Samo ne mogu o raju pricati...jer to bi znacilo da lazem samu sebe.
Pitaju ljudi u privatnim porukama...a kako ti sada,Mirjana,nakon skoro 3 godine sagledavas tu tvoju odluku da odes za Norvesku,jel mislis da si uspela i da si uradila ispravnu stvar?
E,zivote...to je najteze pitanje meni ikada postavljeno.Odluka jeste ispravna,ali kada pocnem da sagledavam sve aspekte te odluke...zamirise mi rostilj u kafani kod Gordane Stoicevic "LM" u Beogradu...i sve to pokvari...
Zato...samo treba biti spreman platiti cenu ovog preseljenja jer nakon pocetnicke godine i kada se naviknes na tu platu koju nikada pre nisi imao,onda dolazi neka druga faza,manje poletna...i uvek treba koristiti vreme kao saveznika za bilo kakvu procenu,poredjenje ili ocenu bilo cega,pa i Norveske.
A iznositi zakljucak na osnovu prvih mesec dana je neozbiljno i decje.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 07:20 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Vidi...u ovoj zemlji postoje mnoge stvari koje u Srbiji nemamo ili ih nismo imali.Ali isto tako mnogo toga sto u Srbiji imamo ovde nemamo.Postoje stvari koje novcem ne mozes kupiti.Nekome su te stvari bitne,nekome nisu.Neko nema potrebu za socijalnim zivotom,neko ima...razliciti smo ali jedno je sigurno - Tek nakon nekoliko provedenih godina ovde,barem 5,treba praviti neku paralelu,i nije sve u tome imati dobru platu.Finansije su jako bitne i ja to ne sporim,ali treba provesti neko vreme ovde,upoznati sistem,osetiti kulturu i mentalitet,doziveti Norvesku pa davati ocene ovo je raj,ovo je bolje,ovo je vrh...
Svakome savetujem da se seli ako moze,da dodje,da uzme stalnu dozvolu da resi svoje ekonomske probleme,ali ja nikada nikome nisam rekla niti cu reci da je ovo ovde raj i da je ovo divna zemlja.Daleko je od toga,ali je vredno sa ekonomske strane i jeste ekonomski stabilno.Pored ekonomije,treba hraniti i dusu a za to ova zemlja ima jako malo hrane.To je upravo i ta cena koja se placa,ali o kojoj malo ko hoce javno nesto da kaze.Ovo je drugaciji zivot i izabrali smo ga svesno.Barem ja.Obicno cutim,ali eto ponekad pisnem.Ne kukanja radi,vec realnosti radi.Ja sam ovde dosla zbog para,i zbog tih para zivim drugaciji zivot.
Ovo je idealna zemlja za one ljude koji nisu ziveli nikakav socijalni zivot u Srbiji,za one koji su samo ponekad na crveno slovo posetili kafanu...i sada zive na istim relacijama ovde kuca-posao-prodavnica-skola jezika-eventualno se pocaste soping centrom subotom.
A za onu grupaciju koja je ganjala kafane sa zivom muzikom,narucivala muziku za sto,merak od hrane,jela sa rostilja,do zore i tako u krug ovo je sada,fino i blago receno neki drugaciji zivot.Ali kazem,ekonomski isplativo i treba i to uraditi.Bez toga nazalost se ne moze.Samo ne mogu o raju pricati...jer to bi znacilo da lazem samu sebe.
Pitaju ljudi u privatnim porukama...a kako ti sada,Mirjana,nakon skoro 3 godine sagledavas tu tvoju odluku da odes za Norvesku,jel mislis da si uspela i da si uradila ispravnu stvar?
E,zivote...to je najteze pitanje meni ikada postavljeno.Odluka jeste ispravna,ali kada pocnem da sagledavam sve aspekte te odluke...zamirise mi rostilj u kafani kod Gordane Stoicevic "LM" u Beogradu...i sve to pokvari...
Zato...samo treba biti spreman platiti cenu ovog preseljenja jer nakon pocetnicke godine i kada se naviknes na tu platu koju nikada pre nisi imao,onda dolazi neka druga faza,manje poletna...i uvek treba koristiti vreme kao saveznika za bilo kakvu procenu,poredjenje ili ocenu bilo cega,pa i Norveske.
A iznositi zakljucak na osnovu prvih mesec dana je neozbiljno i decje.


mudro zboris miro, u vecini stvari se slazem sa tobom. but mislim da si mozda u mom slucaju zaboravila da sam ja vec duze vreme van te srbije. na srecu ili ne mene licno nikada nisu nesto narocito zanimale kafane, niti smatram nesto narocitno bitnim igranje na stolu, padanje u sevdah nakon par nota novokomponovanih zvezdica granda a daleko od toga da smatram da je gurmanski uzitak jesti pljeskavicu ispred nekog kioska u bgu pripremljen od devojke koja najverovatnije ceo dan nije oprala ruke. prioriteti su nam svima razliciti. meni licno puca za norge platu a i nema potrebe da se navikavam jer sam je i ranije imao. moj mladji brat nikada ne bi dosao ovde. on covek voli kafane, muziku i padanje u trans sa secenjem vena uz okrece se kolo srece ili suzama lepim tapete. njemu je odlazak na rumski vasar vrhunski ugodjaj. pola kile jagnjetinje i neka denserka na stolu su dovoljni da mu oci zakle naredna 3 dana. nazalost ili srecu ja nisam nikada bio za to. ali to mi nije smetalo da nadjem prijatelje i tamo levo od japana gde sam ranije bio, a nece mi smetati ni da nadjem ovde prijatelje. mada ima jos jedna stvar. ja sam poceo da se ''provodim'' sa svojih 14, 15. i vremenom sam promenio interesovanja. od gajbe piva za vece dosao sam do jednog piva.

sama rece da nisi bila 3 godine u Srbiji. cisto sumljam da nisi imala finansije za tu eskurziju. za par sati si iz tromsa u bgu. imala si i odmor ispred sebe. mora da je bila teska odluka otici na neko ostrvo na odmor ili obici kafane po bgu koje sluze jela sa rostilja? mislim da bi par dana na svakih 2 meseca bilo savrseno dovoljno. ili recimo 3 nedelje odmora.

pozdrav komsinice

p.s. danas kanda nema snega na severu

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 09.04.2013. u 08:34 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 09:28 - pre 135 meseci
Vidi da bi covek pricao o meraku mora da zna sta to znaci a kada se mesaju prljave ruke konobarica kako ti navodis,onda definitivno pricamo o razlicitim temama.
Ovo je jako posecen forum i svi mi koji pisemo imamo obavezu realnog predstavljanja situacije.Ovo nije idealna zemlja i u ovoj zemlji ne cvetaju ruze na svim poljima.Toga smo svi svesni ovde ako hocemo realno da pisemo o tome i svako je platio neku cenu.To je bila poenta posta.Ovo je zemlja u koju se treba preseliti ali sa informacijom u potiljku da ces ziveti neki drugaciji zivot.To je bila poenta price.Kafana je individualna stvar.
Govorim ovo samo kolektivne odgovornosti radi.Jer tako je Jens Stoltenberg,inace clan ovog foruma takodje,pisao o tome kako je samostalno ucio norveski a nije to bas bilo tako.Svakako da je jedan dobar deo ucio sam,ali je isto tako bio i u skoli.I onda na privatnim porukama pitanja,pa sto da idemo u skolu,taj norveski se moze nauciti sam,eto kako je Stoltenberg mogao itd.Ljudi se poistovecuju i hvataju za postove.To vazi i za sever sada.Sada valjda na osnovu postova Zokiruma,zakljucuje se ma na severu se lako dobija posao.Nije tako i trebamo biti realni.Zato kazem daj vremenu sansu da ti pruzi bolji uvid u situaciju i procenu.To je bila poenta.
Predstava sve je idealno,ne odgovara istini.Dobro je,bolje je nego kod nas,uredjenije je i osecas se sigurnije ali ne mozes reci ovo je raj jer stvarno za vecinu ljudi nije.Tu se sagledava kolektivna odgovornost ispred licnog dozivljaja.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 09:51 - pre 135 meseci
Vratimo se aktuelnim temama.
Za one koji sada stoje u situaciji produzavanja dozvole,mozda nije lose da procitaju novu vest sa UDI-a o takozvanoj F-kode.Na mobilnom telefonu se dobija F-kode koja trebalo bi da radi na ustedi vremena.Nisam detaljno citala ali evo linka pa vidite o cemu se radi.Juce su objavili.
Link na norveskom:
http://www.udi.no/Nyheter/2013/Har-du-fatt-F-kode-fra-UDI/

Link na engleskom:
http://www.udi.no/Norwegian-Di...u-received-an-F-code-from-UDI/

Sve sto moze da ustedi vreme,vredi iscitavati.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 09:51 - pre 135 meseci
Slazem se sa oba posta u isto vreme :)
I meni je ovde super, sve sam uspeo da si organizujem, od rostilja do soc zivota, i nedostaje mi tutina pljeska kod okretnice i burek ispod saca, i svidja mi se gomila drugih stvari koje ovde ima a nema drugde, i oboje razumem sta pricate i sa oboje se slazem.
Ipak svakom savetujem kad se useli u norge, da napise na jedan tapet velikim slovima 3 svoja dugorocna razloga zasto je ovde, i neka stavi to u spavacu sobu na plafon pored ogledala. Pritisak je hebeno veliki kad se ode vani, pogotovu ako je to prvi put
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8008155 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.