Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

[es] :: Advocacy :: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23297 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:06 - pre 250 meseci
Citat:
McKracker:
Niko me nece ubediti da sam ja efikasniji koristeci Win nego Linux.


Niko to i ne pokusava da te ubedi. Medjutim, ne treba uzimati pojedinacne slucajeve i onda ih generalizovati. Uzmi ti obicne ljude, koji su vecina ipak, pa vidi gde ce lakse i brze (=jevtinije) da obave posao.

/edit:

Te obicne ljude ne zanima da istrazuju napredne mogucnosti, za to niko i nece da ih plati uostalom.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 15.10.2003. u 15:14 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:11 - pre 250 meseci
Da rezimiramo, da je Linux user-friendly koliko i Windows za prosecnog kupca PC opreme, ne vidim zasto OEM i Retail kompanije ne bi distribuirale Linux kao default? Mislim, ne vidim razlog zasto neko ne profitirao jer ima vec $200-$300 prednosti (koliko kostaju OEM licence za sav MS softver po masini) u odnosu na konkurenciju... ima slobodu da instalira bilo sta, da konfigurise sve kako pozeli i sl.. Nije ogranicen na jednog dobavljaca, moze da radi upgrade kad zazeli, tralalala...

To se ne desava.. a ti se zapitaj zasto. Price tipa "MS monopol" ne prolaze, ne verujem da je MS mocniji od svih PC retailera zajedno.







DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:12 - pre 250 meseci
Ovo je nazbrzi thread koj isam do sada video :)

Ono sa krastavcima je sala na racun statistike (priznajem, mozda malo neodgovarajuca)

Vracanje na prosecnog korisnika je ono sto boli, unixi nisu bas namenjeni prosecnim skretaricama i slicnim. Na moju zalost Gnome ili KDE jos nisu zreli za njih, ali napreduju.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:12 - pre 250 meseci
Citat:
Ne znam da li ste primetili, da pored toga sto vecina ljubitelja Win-a posmatra ljubitelje "ostalih" operativnih sistema sa visine, ne moze da se ne ukljuci u "infantilno" prepucavanje tipa moj je veci ili brzi?


Sa druge tacke gledista izgleda upravo obrnuto, da ljubitelji ostalih operativnih sistema imaju stav "ja sam pametan, pa mogu da koristim sta hocu, a ti si glup pa moras da koristis windows".

Citat:
Jednostavno sam se posle vise godina rada na Win-u (i ne, nisam igrao igrice vec radio za novac) presaltao i mnogo mi vise odgovara, brzi sam i efikasniji.


Pa jednostavno ne moze... meni recimo fali drajver za stampac, radi sa nekim drugim, ali nije to to, ne radi komunikacija sa bankom... sve su to stvari koje me svakodnevno sprecavaju da prekinem sa upotrebom Windowsa i predjem potpuno na linux koji pomalo koristim nekih 5-6 godina. Ako cemo od onoga sto ne moze da se uradi bezati kao lisica od "kiselog" grozdja, onda mozemo reci da je Linux dobar. Na Internet sam svojevremeno isao iz DOS-a i lynx-a (ovo drugo neki nece znati sta je, ali nije ni vazno), a Windows sam intenzivno poceo da koristim tek kasnije, kad se nekako sam nametnuo kao JEDINO resenje.

Da se vratim na temu: Svaki Windows je laksi za upotrebu coveku bez velikog kompjuterskog znanja od bilo koje distribucije Linux-a, tako da u potpunosti razumem naslov teme i ne smatram potrebnim da se navede tacna distribucija. Dok ne pocnes da razmisljas linuxovski, tesko ti je da pronadjes i sopstveni HDD.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:16 - pre 250 meseci
Citat:

Vracanje na prosecnog korisnika je ono sto boli, unixi nisu bas namenjeni prosecnim skretaricama i slicnim. Na moju zalost Gnome ili KDE jos nisu zreli za njih, ali napreduju.


Pa moracemo da se pomirimo da je to trziste (sekretarice, pravnici, manageri, ljudi koji koriste PC za surf i gaming)... i da su to ljudi koji finansiraju ovu industriju sa njihovim parama. I nije samo problem u Gnome-u ili KDE-u , vec i u kompletnom setu aplikacija koje moraju biti cvrsto tipizirane, sa istim korisnickim interfejsom i sa deljenjem objekata (dokumenata) izmedju sebe. To je ono sto se naziva "user friendliness" - a ne "engineer friendly" ili "developer friendly" (mada je Windows sasvim dev. friendly) ili "geek friendly"

Oni su ti koji zahtevaju "user friendliness" - da je core trziste PC opreme inzenjerski kadar, ne bi bio problem - na faxu bi se POSIX izucavao kao obavezni predmet i svako bi bio potpuno "sprijateljen" sa Linuxom... ali to nije realna slika trzista.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:24 - pre 250 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
To je ono sto se naziva "user friendliness" - a ne "engineer friendly" ili "developer friendly" (mada je Windows sasvim dev. friendly) ili "geek friendly"


Čak se ni sa ovim ne bih složio. Inženjeri (čak i software inženjeri) imaju pametnija posla nego da se bave podešavanjem X-a u raznim distribucijama Linuxa. Dakle, ostaje samo "geek friendly", i možda "administrator friendly". To još više važi za lekare, fizičare, astronome - ljude koji nikako nisu "glupi" ili "neznalice", već jednostavno žele da rade svoj posao a ne da se igraju sa operativnim sistemom.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 19:42 - pre 250 meseci
Mene cela ova prica sa Linuxom podseca na neke likove iz mog komsiluka u Srbiji...

Dakle, matorani od nekih mojih ortaka su svaki dan nesto budzili oko njihovih kola... dakle, izadjem napolje da kupim nesto - i vidim ekipu koja nesto tweak-uje, stalno neki alat, gomila delova motora i sl... par puta su potpuno rasklopili par automobila.

Nikad mi nije bilo jasno kog djavola gube vreme sa tim - auto mehanicari - nisu, ne zaradjuju pare od auto mehanike... a sto je najsmesnije, manje su vremena provodili vozeci ta kola od vremena koje su posvetili budzenju i podesavanju.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.du.heimsnet.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 20:21 - pre 250 meseci
Ljudi, manite se corava posla - ovakve diskusije nigde ne vode.. Vrte se u krug, stalno is ta prica - jedni zatezu na svoju stranu, drugi na svoju.

Linux je daleko od desktop trzista, jos uvek. Mozda je tu za naprednije korisnike, ali za obicne nepoznavaoce racunara sigurno nije - i ne treba da bude. Nije Linux za svakog. Nije ni Windows za svakog. Ali, pametni ljudi ce izabrati sta im se svidja i koristice to sto im se svidja. Zasto trositi vreme na ovakve rasprave?

Koristim Windows. Koristim Linux. Oba koristim kako mi je gde koji potreban. Ne pravim problem gde nema problema. Ne znam da koristim Excel - ne umem, mozda sam glup za isti. Ali ne idem okolo i pricam "Excel je s***** program" - naprotiv, postujem ljude koji ga koriste, shvatam da je odlican program za ono za sta je namenjen i to se na tome zavrsava.

Preslikano na Windows vs. Linux pricu - koristite bre sta vam je volja. Ako vam smeta nesto u Windows-u, koristite Linux. Ako vam smeta nesto u Linux-u, koristite Windows. Ako vam smeta nesto u oba, koristite OS/2 . Ili BeOS. Ili MacOS. Ili SunOS. Ili...

Bitno je da alternativa postoji!

Sad, ajde radite nesto pametno
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

igac
Banjaluka

Član broj: 415
Poruke: 562
*.dip.urc.bl.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 20:32 - pre 250 meseci
e evo da gazda vise nema problema sa linuxom neka pregleda ovih par osnovnih ultra-guba-zapetljanih komandi :)))
http://www.acky.net/tutorials/irc/unixcommands.html
"nice town, i'll take it..."
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.beg.sezampro.yu

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 21:02 - pre 250 meseci
Ljudi, bre, ostavim vas na nekoliko sati i vec me mrzi da citam poruke koje ste napisali ;)

Ma sta ste napricali do sada (kao sto rekoh mrzi me da citam) jedna stvar je sigurna, a to je da je Linux spreman za desktop. (Da spomenem da posle uvodjenja SuSe-a u Minhen na desktop PCje sada jos 9 Nemackih gradova ide tim stopama - iznor danasnji COM)

Moram da odgovorim na neke komentare autora ovog threada.
Vrseni su testovi - da se neiskusnim korisnicima daju Win i Lin - 50% jedno, 50% drugo. U Win grupi je bilo za 2% vise uspesnih nego u Lin sto je zanemarljivo.

I bilo je nesto vezano za povezivanje telnetom na neke unix sisteme. Ni telnet serveri na windozima nisu nista bolji - prvi primer sezampro - ako ne znas komande, puko si...

Nego jos nesto - komanda cd. Zamislite da nije skracena pa da kucate changedirectory ... ;)

I primetio sam komentar da neko ovde ide u Win kad mu treba da uradi nesto ozbiljno. Kod mene je obratno - dok se bavim develom ili bilo cim slicnim u Linu sam. A kad se igram i pravim 3D animacije ili nesto slicno predjem u Win (Lightwave 3d radi i pod emulacijom Wine-a, ali ne bas savrseno)
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 21:56 - pre 250 meseci
Do skoro je bilo na balkan irc mrezi da kad udjes u jedan open source kanal (#os) bot proverava koji irc klijent koristis i ako je mirc radi kick + ban... mislim cemu?
Nikad nisam video da neki win user flejmuje linux usera kao sto to obicno rade ovi drugi nazivajuci ih debilima i sl. ok znam da su to obicno neki lameri koji su tek juce stavili linux i sad misle da su uhvatili boga za muda ali ima i onih nazovi iskusnijih koji to rade i uzivaju u tome.. ali eto sto ti je tezi rad na racunaru, sto se vise mucis, sto vise kripticnih komandi ukucavas u textualnu konzolu to si vise l33t, baja, hax0r. Dakle toliko o kompleksima.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

littleboy
/home/sasa

Član broj: 14387
Poruke: 514
*.wireless.blic.net

ICQ: 46124351
Sajt: littleboy.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 22:38 - pre 250 meseci
Citat:
Mikky:
Do skoro je bilo na balkan irc mrezi da kad udjes u jedan open source kanal (#os) bot proverava koji irc klijent koristis i ako je mirc radi kick + ban... mislim cemu?
Nikad nisam video da neki win user flejmuje linux usera kao sto to obicno rade ovi drugi nazivajuci ih debilima i sl. ok znam da su to obicno neki lameri koji su tek juce stavili linux i sad misle da su uhvatili boga za muda ali ima i onih nazovi iskusnijih koji to rade i uzivaju u tome.. ali eto sto ti je tezi rad na racunaru, sto se vise mucis, sto vise kripticnih komandi ukucavas u textualnu konzolu to si vise l33t, baja, hax0r. Dakle toliko o kompleksima.


Da, mIRC free kanal l;))

\x47 \x6f \x64 \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x70 \x6f \x74 \x2e \x20 \x4d
\x61 \x6e \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x62 \x65
\x65 \x72 \x2e \x20 \x57 \x68 \x6f \x20 \x64 \x6f \x20 \x79 \x6f \x75 \x20
\x74 \x72 \x75 \x73 \x74 \x20 \x3f
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 23:40 - pre 250 meseci
Ovo je zaista neviđena diskusija.
Prvo, nije mi jasno zašto je uopšte tema postavljena. Da li je pokretač zaista očekivao odgovor na svoje pitanje?
Argumenti koji su se mogli čuti, ako su to uopšte argumenti, su bili "ja sam naučio" i "on nije mogao da nauči". Kakve to veze ima sa bilo čim? Ti si naučio zato što si hteo, zato što si se trudio, zato što te zanimalo. Zašto neko nije naučio? Zato što ništa prethodno nabrojano za njega ne važi! Ne zato što je glup, debil, ili bilo šta drugo!
Većina onih kojima su pisali win, win, win i naravno win su komentarisali da linux nije user-frendly jer "fore" iz windowsa na koje su oni navikli ne pale. Halo! Naravno da ne pale jer to su fore iz Windowsa! Ako je za nekoga windows standard za user-frendly sistem, onda neka ga koristi i neka ne jede g**** okolo. Ili još bolje, neka jede, ali neka time ne davi druge!
Tamo nečijem šefu se ne sviđa što linux (unix) nema iste naredbe kao DOS na koji je on navikao. Unix je malo stariji od DOSa pa nije ni mogao da ih kopira.
Ali koga je briga za to?! Ako ne zna kako nešto da uradi, neka pita. Nema tog sistema koji je toliko jednostavan da možes da sedneš i da radiš. Ni windows nije takav. Hajde da stavimo početnika za komjuter pa neka pusti film. Oće k****. Neće ni naći film, a kamoli uspeti da ode na internet, skine codece, player i ko zna šta sve ne. Ako mu ti instaliraš player, codece i kažeš me film se pušta tako, tako i tako, on to zapamti, pustiće ga sam i pod windowsom i pod linuxom.
Ako neko prvi put sedne za komp, i na njemu je linux, ti mu lepo pokažeš kako se šta radi, on će ga koristiti i nikad neće reći ovo je teško. "Šta dete zna šta je 5 tona? Ono dohvati i nosi." Koliko je ovo zadnje tačno, meni su najbolji primer rođeni otac i sestra. Niko nikad nije koristio komp, pitaju kako se to radi. Ovako puštaš muziku, ovako filmove, internet, ovako gasiš, igrice, sve što ih zanima. I "rade". Ne žale se.

Neka ovo bude zadnji put da je ovakva tema pokrenuta. Ili barem neka odrastu oni koji u njoj učestvuju.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

weB_KiLeR

Član broj: 238
Poruke: 1317
*.panet.co.yu



Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 23:45 - pre 250 meseci
Vodite prazne rasprave po ko zna koji put, ne shvatam zasto generalizujete tako ovo je bolje zato sto ima ovo ...
Mislim glupo je pazite za nekog je win bolji za nekoga linux ne mozete da terate nekoga da misli isto kao i vi.
Sto je najgore dosta linux usera je opterecena time da su superiorniji od win korisnika sto je najveci apsurd koji sam zapazio.
Mislim cemu to dokazivanje a ovo za irc to je tek teska glupost i toga ima samo u Srbiji ja ne shvatam samo po cemu su linux korisnici superiorniji od win korisnika ?!?!
Na primer ja ne mogu na net iz linux-a posto imam winmodem i mrzi me da ga namestam ali dobijam uskoro wierless i za karticu ja nemam drivere za linux sto znaci da jedino mogu na net iz wina !
Ja koristim winblows i linux zato sto neke stvari su lakse u jednom os-u a neke stvari u drugum zato se vise ne prepirite oko toga kome je veci zato sto ima linux posto je to primitivno i prosto ponasanje time dokazujete da ne posedujete cyber kulturu :)))) ( ova zadnja je bila glupa ali tacna )
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 00:33 - pre 250 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Vracanje na prosecnog korisnika je ono sto boli, unixi nisu bas namenjeni prosecnim skretaricama i slicnim. Na moju zalost Gnome ili KDE jos nisu zreli za njih, ali napreduju.


Pa moracemo da se pomirimo da je to trziste (sekretarice, pravnici, manageri, ljudi koji koriste PC za surf i gaming)... i da su to ljudi koji finansiraju ovu industriju sa njihovim parama. I nije samo problem u Gnome-u ili KDE-u , vec i u kompletnom setu aplikacija koje moraju biti cvrsto tipizirane, sa istim korisnickim interfejsom i sa deljenjem objekata (dokumenata) izmedju sebe. To je ono sto se naziva "user friendliness" - a ne "engineer friendly" ili "developer friendly" (mada je Windows sasvim dev. friendly) ili "geek friendly"


Sve ovo obezbeđuju i Gnom i KDE. Sa tehničke strane su ti mehanizmi veoma dobri, i nimalo ne kaskaju za onime što nudi Windows (čak su povremeno i bolji; kao primer, CORBA tehnologija koju koristi Gnom za deljenje komponenata se može koristiti i preko mreže, pa je moguće i deliti objekte tipa OLE i sa udaljenih računara, potpuno transparentno). Takođe, i Gnom i KDE nude potpuno transparentno učitavanje svih dokumenata preko mreže, i preko gomile protokola (smb, http, ftp, webdav, bla, bla, bla — zapravo, na bilo šta da naiđe običan korisnik, moći će to da učita kao i svaki drugi fajl).

Zapravo, Sun je najveće pare uložio upravo na aspekte upotrebljivosti u Gnomu kada se uključio u njegov razvoj (nešto pre izdanja 2.0), i osnovna politika Gnoma je da „radi dobro i bez podešavanja“. Sun već isporučuje svoje velike sisteme gde radnu stanicu predstavlja Gnom, sa po nekoliko hiljada korisnika. I da, takve sisteme koriste sekretarice, knjigovođe i svi ostali, bez ikakve razlike.

Zanimljivo je da svi koji ovde pričaju o upotrebljivosti, nikad nisu proučavali upotrebljivost, a većina nije ni probala sva rešenja o kojima raspravlja.

Zbog toga možemo videti kako Ivan priča o stvarima koje postoje u Gnomu i KDE-u i koriste ih „obični“ korisnici već po nekoliko godina i ne znajući o tehničkim detaljima kao o nečemu što nedostaje.

U svakom slučaju, svi ovde zaboravljaju jedno — MS ima para, i podržava svoj operativni sistem davanjem raznih popusta, uslovljavanjem, ili kako već. Na tržište je teško probiti se, a Sun za sada jedino radi sa starim mušterijama, i one se ne žale. Naravno, ima još nedoslednosti, ali ako ikad pomišljate da razmatrate upotrebljivost za obične korisnike, pogledajte kako izgleda Gnome HIG (Human Interface Guidelines), u čijoj su izradi učestvovali i nezavisni stručnjaci, i stručnjaci mnogih preduzeća. Ukratko, ovakva pravila ima i MS, i Apple, i IBM, a ima i Gnom. Svakako jednom prilikom i upoznajte nešto pre nego što počnete o tome da raspravljate.

Ukratko, napominjem da ja ne dajem sud o upotrebljivosti (zato što za to nisam stručan, bar ne toliko koliko i svi vi :-), već upućujem na to da nemate pojma o čemu pričate ;-)

Nebrojeno puta sam čuo kako su potpuni početnici uzimali GNU/Linux pre Windows-a, ili obrnuto, ali to nema nikakav značaj za opšte stanje stvari. Ako hoćete da poredite radna okruženja, onda slobodno poredite Windows i Gnom, i iznenadićete se da početnik čak i teže može da pogreši u Gnomu nego u ovom prvom (zato što je manje „podešavanja“ i „opcija“ izloženo, već su zatureni samo za one koji žele da ih traže, a ostali dobijaju „podrazumevano ponašanje“). Takođe, potpuno sjedinjavanje čitavog sistema, podešavanje na nivou posla, a ne na nivou programa.

Naravno, nezgodno je to što svi podrazumevaju da korisnik mora da instalira GNU/Linux i Gnom, a da Windows dolazi preinstaliran. Sa aspekta upotrebljivosti, ovo je beznačajno, jer sistem treba da bude preinstaliran, bar na tom nivou. Uostalom, zato je Sun i zamenio CDE Gnomom — želi da ga preinstalira, pošto inače nema značaja.

Uostalom, što se tiče GNU/Linux-a, ne zaboravite da ljudi ne primećuju ama baš nikakvu razliku između Sharp Zaurusa (PDA koji koristi Linux) i nekog ekvivalentnog HP iPAQ-a (valjda Windows CE) po pitanju upotrebljivosti. A ako PDA važi za uređaj samo za profesionalce i slične, onda nemam primedbi.

Zanimljivo je da svi „nesvrstani“ i „nepristrasni“ zaključke donose unapred i uopštavaju na jedan način.

A konzola, naravno, nije upotrebljiva za široke narodne mase, isto kao što ni matematički formalizam nije za široke narodne mase. Ona jeste efikasna, ali tek kada se pređe određeni prag, odnosno, početnika usporava, profesionalca ubrzava. I toliko o tome.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 00:59 - pre 250 meseci
Citat:
Mikky:
ali eto sto ti je tezi rad na racunaru, sto se vise mucis, sto vise kripticnih komandi ukucavas u textualnu konzolu to si vise l33t, baja, hax0r. Dakle toliko o kompleksima.

Miki, ovde ja zaista prepoznajem neke komplekse :-)

Ovo ti je jednaka predrasuda kao one za koje okrivljuješ druge. Npr. vratimo se na sasvim običan problem. Ja želim da pustim sve pesme koje u nazivu imaju „pera“. Ih, „mpg123 *pera*“ i gotovo. Kaaakoooo sam se namučioo, čak sam se i oznojio. 'ajde, imaš pet minuta da isklikćeš da bi to isto postigao. Da, naravno, postoji i neki sjajan program i za Windows koji to radi i mnogo bolje nego što ja to radim, ali potroši ti 30 minuta da nađeš taj program.

Svakako, ja sam mazohista kad sebi priređujem takvo mučenje. O da, zato ja moram datoteku u direktorijumu da izaberem tako što pritisnem „ka[TAB]“ i dobijem „kako-živim-sa-kompleksima-i-konzolom“, i sve zato volim da što više kucam. O da, zašto ne bih kliknuo deset puta da pogledam taj fajl, pa to je toliko lakše i zabavnije, zar ne?

I da napomenem, ovaj tvoj citat se odnosio upravo na one koji nisu „početnici“, što znači i na mene (ok, možda malo preterujem, ja sam ipak početnik). A kada neko pokuša uopštavanjem da iskaže svoju glupost, onda to uglavnom i uspešno izvrši.

Živ bio, i gde mogu i ja da nabavim to što ti koristiš, kada to tebi tako dobro funkcioniše, mora da će i meni.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.23.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 01:06 - pre 250 meseci
Mene strasno iritira (ako za to nekoga boli ...) ova iskljucivost. Ovaj je krsh, a onaj moj je Bog. Secam se pre desetak godina kada je bilo aktuelno jedno vrlo slicno prepucavanje. Glavni akteri su tada bili takozvani "mac useri". Mozda je bilo toliko davno da sam malo zaboravio zestinu toga, ali mi se cini da je ovo jos 20 puta gore. Cemu to?

Od onda se nista nije promenilo, mac useri su ostali na macu (oni hrabriji ili sujetniji) a windows useri su gledali kako ovi prvi izumiru (sad ce da me pojedu). Radio sam par meseci u jednoj multimedia agenciji u Singapuru (u stvari isao sam na neki kurs, ali sam dobijao uredno platu), u firmi koja je bila #2 u aziji za multimediju (u vreme zlatne groznice multimedije i CD-ROM prezentacija, pre eksplozije web-a). Ispostavilo se da je ostao samo jedan IILC na kojem niko nije hteo da radi jer je budjav. Nisam hteo ni ja, pa sam posle par dana zatrazio da mi daju bar jedan PC. Gledali su me kao da nisam normalan, a osnovni komentar je bio "Pa ne moze to da se uradi na PC-ju". Dokazao sam im suprotno. Zasto ovo pricam? Pa nije poenta "ja sam Dzaja, ja radim na Mac-u (Windows-u, Unix-u)" Da bi postao Dzaja moras mnogo kopacki da pocepas, bez obzira da li su adidas, nike ...

Linux je fenomenalan ko zna da ga koristi i kome takav treba. Windows je fenomenalan ko nije navikao na nesto bolje. Mac je bio fenomenalan, ali se od stare slave ne zivi. Sekretarice i penzosi jos uvek nisu ciljna grupa Linuxa (i pored GUI). Uporedite samo instalaciju linuxa (bilo koje distribucije) i windows-a. Kada instaliras windows, pokrenes setup, odes odlgedas neki basket ili sta god i vratis se a ono sve instalirano i podeseno. To sekretaricama treba (ne mislim instalacija nego takva filozofija).

Konzola stvarno nije user friendly, ali nije ni projektovana da bude takva. Ne vozi se ferari na njivi, niti se sa traktorom izlazi na auto put.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 01:13 - pre 250 meseci
nego, ovde mi nešto čudno. towk nikada pre nije posezao za narkoticima.. mora da ste ga nešto mnogo naljutili...

Citat:
tOwk:
Živ bio, i gde mogu i ja da nabavim to što ti koristiš, kada to tebi tako dobro funkcioniše, mora da će i meni.





ajde nemojte više da ga ljutite. će upropastite čoveka. a neće vam biti ni prvi put!!!
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.23.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 01:17 - pre 250 meseci
@Danilo: nisi sjajan primer izabrao jer ja to radim skoro svakodnevno i za par sekundi uz jednu shell komandu i notepad za cas pustim sve takve pesme (bez znoja) :-))

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 01:34 - pre 250 meseci
Evo mene opet sa posla.
Citat:
Tyler Durden:
Prvo, ako je problem da se nauci tih 10 komandi, onda je to u stvari najmanji problem za tog pocetnika, taj se tip nece snaci ni u windowsu.
Pa i nije bas tako. A i nije samo desetak komandi. Nego je neobjasnjiva tendencija da se u unix svetu programi nazivaju tako da iz njihovog imena ne mozes da provalis cemu sluzi taj program. Recimo kada na windowsu vidis da pise notepad ili wordpad mozes da zakljucis cemu sluzi a kada na unixu vidis emacs ili vi ti nemas pojma cemu to sluzi ako ne znas. Onda kada prvo put vidis PhotoShop i kada vidis Gimp na koju foru ti mozes da zakljucis cemu GIMP sluzi ako ne znas pre toga? A to sto kazes da pocetnik koji ima problema u unixu da se nece snaci u windowsu je cista glupost.

Nego tacno je da i u DOS-u imas komande kao dir koja nije nista bolja od ls. Ali ja kada sam prvi put radio u DOS-u nisam znao ni za tu komandu nego sam lupao dok nisam probao HELP i odatle je krenulo moje ucenje. I kako da promenim direktorijum, ma sve...A kada mi treba neka komanda npr. kako se stampa ja lepo imam search pa vidim da ima komanda print. A kako ces ti u unixu da saznas koji je program za tako nesto? Mnogo teze.

A sto se tice McKrackena i toga da je on lakse naucio da koristi linux od windowsa (da li je) mozda je tako ali ne mogu da verujem da ne shvata da je on onda jedan od izuzetaka. Ja sam teze naucio da radim u unixu nego u dos-u i secam se da za dos nisam nabavljao neke knjige dok za unix jesam ili sam makar gledao na internetu koji nije bio u vreme DOS-a.

Nego jos nesto. Za developere je linux mozda bolji ali moja poenta je da nije zreo za desktop. Kako sekretarica instalira skener na windowsu (primer sekretarice kod mog caleta u firmi). Ubaci cd, windows automatski ga ucita zbog autorun.inf ona klikne par puta na yes ili next i to je to. A kako instalira na linuxu? Ni priblizno tako lako. A ti ljudi koji nisu developeri a koriste racunare u stvari placaju sve te developere. Znaci oni odrzavaju raacunarsku industriju. A cinjenica je da linux jos uvek nije dovoljno dobar za sekretarice i ostale obicne korisnike.

A necu da ulazim u raspravu u koju su neki krenuli ko je l33t, haxor, ko je uobrazen i ko naziva ostale korisnike glupima. Ima takvih svuda i uvek ce ih biti i sa njima se ne vredi raspravljati. I naravno da ce biti i pocetnika kome ce mozda linux biti laksi jer nisu svi ljudi na svetu isti. Ali ne mogu da verujem da se ne slazete da ce ipak vise ljudi lakse da se navikne da radi u windowsu ili mac-u nego na linuxima. I kazem generalno linuxima a ne mislim na neku odredjenu distribuciju jer sta vam vredi da naucite odredjenu distribuciju ako recimo na fakultetu imate neku drugu distribuciju pa su vam stvari drugacije organizovane. Jednostavno zbog toga linux ipak mora vise da se uci nego windows da biste znali da radite za bilo kojim windowsom i onaj ko to ne priznaje ja mislim da je samo licemer. Naravno kada dobro naucis da koristis linux onda mozes mnoge stvari sebi da olaksas kao sto je tOwk pricao ali za obicne korisnike koji ne zele da se bave toliko ucenjem operativnog sistema ili jednostavno nemaju vremena (kao ovde ovi sa kojima radim medju kojima ima i inzenjera) mislim da su windows i mac jos uvek bolje resenje. Naravno mozda ce za par godina linux biti super i za njih ali za sada moraju mnoge stvari da poboljsaju. Ko se ne slaze sa tim mislim da samo sebe gleda i ne shvata da nisu svi iskusni kao on. Recimo ovde je McKracken stano pominjao kako on nesto radi a on uopste nije pocetnik.

[Ovu poruku je menjao srki dana 16.10.2003. u 15:56 GMT]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23297 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.