Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Manjinski a službeni!

elitemadzone.org :: MadZone :: Manjinski a službeni!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 36479 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 19:09 - pre 164 meseci
Crnogorski jezik je prema ustavu države Crne Gore službeni jezik Crne Gore i rezultat je normiranja još jednog standardnog jezika zasnovanog na novoštokavskim dijalektima.

Na poslednjem popisu stanovništva 2003. godine, 22% stanovništva Crne Gore (dakle nešto više od 100 hiljada ljudi) se izjasnilo o crnogorskom jeziku kao maternjem, dok se preko 60% izjasnilo da govori srpski jezik. Crnogorski jezik je usvajanjem ustava Crne Gore 19. oktobra 2007. postao njen službeni jezik.

Globalno se smatra da je crnogorski jezik dijalekat srpskog jezika, a najviše građana Crne Gore ga tako i smatra. Prema nekim anketama broj onih koji smatraju da govore crnogorskim jezikom kao zasebnim je porastao na 38%
Dana 10. jula 2009. godine predstavljen je prvi pravopis crnogorskog jezika čiji su autori Milenko Perović, profesor iz Novog Sada, Ljudmila Vasiljeva, profesor univerziteta u Lavovu, Ukrajina, i Josip Silić, penzionisani profesor iz Zagreba.
Godine 2010. Savjet za opšte obrazovanje je usvojio prvu Gramatiku crnogorskog jezika, na čijem su radu angažovani hrvatski lingvisti dr Josip Silić (takođe jedan od autora pravopisa) i Ivo Pranjković. Glavni urednik Adnan Čirgić je tvrdio da u Crnoj Gori nema kvalifikovanih ljudi da bi radili na gramatici, niti interesa za nju, te priznao njene mane, ali istakao da je ona najbolja koja postoji za sada. Samo 2 od 13 članova savjeta su bili jezički stručnjaci (profesor jezika i lingvista) i oba su glasala protiv, oštro se usprotivivši predloženoj crnogorskoj gramatici. Kritikovali su kako prihvatanje dva nova slova za pisma, tako i preveliku arhaizaciju jezika i uvođenje neobrazloženih hrvatizama, koji nemaju uporište u crnogorskom jeziku.
Adnan Čirgić (rođ. 1980.) je crnogorski lingvista, profesor srpskog jezika i književnost i prvi profesor crnogorskog jezika i književnosti u istoriji. Direktor je NVO Instituta za crnogorski jezik i jezikoslovlje „Vojislav P. Nikčević“ sa Cetinja. Jedan je od koautora prve crnogorske gramatike.

Rođen je 1980. godine. Diplomirao je na katedri za srpski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Nikšiću, gdje je završio i postdiplomske studije. Potom je otišao u Zagreb, prestonicu Republike Hrvatske, i upisao katedru za crnogorski jezik i književnost koja je otvorena u vrijeme devedesetih godina na Filozofskom fakultetu zagrebačkog univerziteta. Doktorsku tezu Govor podgoričkih muslimana (sinhrona i dijahrona perspektiva) (govor svog naroda duže vrijeme proučava) odbranio je na 2007. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta J. J. Štrosmajera u Osijeku, postavši prvi profesor i doktor crnogorskoga jezika i književnosti.

Dakle, katedra za crnogorski jezik u Zagrebu! Doktor crnogorskog jezika - postaje u Osijeku!

Kao kad bi mi, ovde u Beogradu otvorili katedru za austrijski jezik a da takve katedre i jezika ( austrijski ) uopšte ne postoji u Austriji. Kada se takvi stručnjaci za austrijski jezik obrazuju u Beogradu, ev. doktoriraju na temi "Govor koruških Austrijanaca", da se vrate u domovinu im Austriju i proglase austrijski za jedini službeni u celoj zemlji. ništa nemački kao drugi u Austriji, ništa srpski kao drugi službeni u Crnoj Gori!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9550
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10265 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 19:31 - pre 164 meseci
Citat:
DaliborP: Iskreno, zasto sve to tebe dotice ako nemas nikakve veze sa Crnom Gorom ili Bosancima? Ko si ti da sudis kako ce neki tamo narod u nekoj tamo drzavi praviti svoj jezik ili gramatiku?

Kako me se ne bi ticalo, kad je to moj narod ? Kako može da mi bude svejedno što kriminalci propagandom rasparčavaju biće srpskog naroda. I kakve to veze ima da li deo tog naroda živi u nekoliko država.

Kako ne možeš da shvatiš da postojanje državnih granica ne znači automatski poseban narod, i još gore poseban jezik.

Uostalom, iskreno me zanima, odakle si ti i kojim jezikom ti govoriš i pišeš ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 19:49 - pre 164 meseci
Citat:
Ko si ti da sudis kako ce neki tamo narod u nekoj tamo drzavi praviti svoj jezik ili gramatiku?

Pošto su već počeli sa špekulacijama o "zasebnim razredima sa nastavom na crnogorskom jeziku" u Srbiji, i te kako će da nas sve ovo dotiče :)
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 19:57 - pre 164 meseci
Citat:
burex: Pošto su već počeli sa špekulacijama o "zasebnim razredima sa nastavom na crnogorskom jeziku" u Srbiji, i te kako će da nas sve ovo dotiče :)


Lovćenac!
Dal' će da uvozimo nastavni kadar ( za CG jezik ) iz Crne Gore ili ćemo da ih školujemo ovde u Srbiji? I ko će tom nastavnom kadru da predaje ( crnogorski jezik )?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7180 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 20:02 - pre 164 meseci
Citat:
Java Beograd
Kako me se ne bi ticalo, kad je to moj narod ? Kako može da mi bude svejedno što kriminalci propagandom rasparčavaju biće srpskog naroda. I kakve to veze ima da li deo tog naroda živi u nekoliko država.


Hoces da kazes da etnickim Srbima u Crnoj Gori neko brani da budu etnicki Srbi i da koriste svoj jezik (srpski)?

Prilicno sam siguran da etnickih Srba u Crnoj Gori ima sasvim dovoljno za zakonski zasticen status sto podrazumeva i pravo na jezik i skolovanje na njemu.

Ako neka druga grupacija tamo smatra da ima svoj jezik... i ta grupacija ima dovoljno ljudi za sprovodjenje takve odluke u toj drzavi, zar se ne bi slozio da je to njihova stvar? Iskreno, ne vidim uopste zasto bi se neko ko nije Crnogorac bavio pitanjem koje je ocigledno 100% vezano samo za njih... oni su ti koji hoce da koriste crnogorski jezik, a ne neko drugi.

Citat:

Kako ne možeš da shvatiš da postojanje državnih granica ne znači automatski poseban narod, i još gore poseban jezik.


Pitanje sta je a sta nije jezik nije uopste matematicki definisano, i daleko od toga da je srpski jedini primer... imas takvih primera po Evropi koliko hoces. Vrlo je tanka linija izmedju dijalekta i posebnog jezika, a na koju ce stranu prevagnuti zavisi od nekih spoljnih parametara kao sto su politika.

Postoje objektivne stvari - kao sto su suverenost i drzavljanstvo, i to su stvari iz kojih danas proizilaze sve ostale stvari. Sve ostalo je podlozno njima.

Kako je Crna Gora nezavisna drzava, ona ima sva prava na ovom svetu da regulise svoja pitanja jezika, CAK i ako se to ne svidja ljudima koji nisu njeni drzavljani.

Bas kao sto Srbija ima ta ista prava, bez da gradjane Crne Gore pita bilo sta o tome.

Zasto to tako ne bi ostalo, kada je tako daleko jednostavnije? Ako neko zeli nastavu na crnogorskom u Srbiji, morace da zadovolji uslove - da ih ima dovoljno, a onda kao manjina oni to fakticki finansiraju porezom i imaju prava na to.

Bas kao i etnicki Srbi u Crnoj Gori.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 20:56 - pre 164 meseci
@Ivan Dimkovic:...Prilicno sam siguran da etnickih Srba u Crnoj Gori ima sasvim dovoljno za zakonski zasticen status sto podrazumeva i pravo na jezik i skolovanje na njemu.....

Tako je. Samo što vlast ( u CG ) veli da za to nemaju para te da Srbi mogu da se školuju na srpskom ako sami obezbede sredstva za nastavni kadar i škole!
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 21:12 - pre 164 meseci
Nego, jel' ima neko telefon ovih hrvatskih strucnjaka, ja bi' isto da napravim svoj jezik... sta bre Srpski... ja bre govorim svojim jezikom, maternjim marsovskim... a imam i specijalna slova, koja su mi ukrali, kad su mi ukrali i nezavisnost donesenu sa Marsa... prokleti Srbi, ja sam bre Marsovac... posebna nacija. :)
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 21:36 - pre 164 meseci
Da mi blagovremeno posaljemo par studenata u Zagreb i Osijek da tamo ( jer nema gde drugde ) diplomiraju i ev. doktoriraju na katedri za crnogorski jezik kako bi Srbija spremno docekala pocetak nastave na CG jeziku ( za nasu CG nacionalnu manjinu ). U suprotnom eto jos jednog razloga za usporeni pristup EU!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 21:42 - pre 164 meseci
@a1200
I sta je poenta posta?

@ljuba.micic
Aman, sta tebe zulja gdje se pravi crnogorski jezik? Jednostavno, nema veze sa nama i bas nas briga... mogu da ga prave bas na Marsu!

@Java Beograd
Citat:
Kako me se ne bi ticalo, kad je to moj narod ? Kako može da mi bude svejedno što kriminalci propagandom rasparčavaju biće srpskog naroda. I kakve to veze ima da li deo tog naroda živi u nekoliko država.

Prvo boldovano - tvoj narod? To si negdje kupio ili nasledio?

Drugo boldovano - cista demagogija. Sintagma iz 199x-tih godina koja nas je dovela do pojavljivanja bas TIH kriminalaca koji su rasparcali sve sto su mogli a opljackali sve sto su vidjeli. Ne prolazi ta prica o "bicu srpskog naroda" ni kod djece u osnovnoj skoli... prosla fora, ne ide vise.

Citat:
Kako ne možeš da shvatiš da postojanje državnih granica ne znači automatski poseban narod, i još gore poseban jezik.

Tacno! Ali isto tako i vise razlictih naroda zivi u jednoj drzavi sto znaci da automatizma nema jer je sve u dogovoru onih koji cine stanovnike te neke drzave.
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 21:53 - pre 164 meseci
@ljuba.micic
Aman, sta tebe zulja gdje se pravi crnogorski jezik? Jednostavno, nema veze sa nama i bas nas briga... mogu da ga prave bas na Marsu!
Pa zulja me jer sutra ce ( U Zagrebu i Osijeku ) da otvore katedru za vojvodjanski jezik!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 21:56 - pre 164 meseci
@ljuba.micic
A to ima veze sa cim? Mogu tako da otvore i za zemunski, sto ne znaci ama bas nista...
i ko tebe sprecava da napravis katedru za zapadno-istarski jezik u po Valjeva? Ama bas nista...

Ne zelim da se prepirem sa bilo kim od vas, vec samo da se skrene paznja da stalno jedno te isto - ko o cemu, baba o ustipcima. Smirite se vise Srbi, i gledajte svoja posla...
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 22:08 - pre 164 meseci
I kada se, ev, otvori katedra za vojvođanski jezik to nije rad na rasparčavanju srpskog etničkog prostora?
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 22:18 - pre 164 meseci
A zasto bi bila? Nije valjda da zivis u zabludi da bi "katedra za vojvodjanski jezik" da potjera Vojvodinu na secesiju?
Znamo zasto se CG odvojila od Srbije, nemo` se pravimo Tose... nije sigurno zbog jezika.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 22:53 - pre 164 meseci
Citat:
yolja624: Ne zelim da se prepirem sa bilo kim od vas, vec samo da se skrene paznja da stalno jedno te isto - ko o cemu, baba o ustipcima. Smirite se vise Srbi, i gledajte svoja posla... :)

Samo komentarisemo nesto sto se dogadja, bas kao i ti. Valjda sme to da se radi...
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 22:55 - pre 164 meseci
Evo kako je proteklo puštanje u rad Crnogorskog jezika kao službenog:
http://www.in4s.net/index.php/...olumne/495-2010-08-25-19-29-59
(...prema riječi zboriti izvode se i sve druge riječi koje su u vezi sa zborenjem: zborilac, (jesi li mu) odzborio, (iz česa si danas) odzboravao, zborilac je izzborio svoje zborenje (beš'edu), predzborenje (srp. predgovor), pozborenje (pogovor); i da pisano i usmeno zborenje bude zasićeno tom riječju.... )
 
Odgovor na temu

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 23:02 - pre 164 meseci
Citat:
DaliborP: Ne drugo selo, vec druga drzava. Crna Gora je druga drzava, to je bar jasno. Jel te se dotice kako se prica u ostalim drzavama?


Odgovorio sam ti na ovo u prvom dijelu posta koji si citirao.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 23:16 - pre 164 meseci
@yolja624:
Pa poenta je da svaka budala moze da proglasava novi jezik i naciju na ovim prostorima... kao na primer "bosnjacka" nacija, ili "kosovari" sa novopecenom istorijom, tj. crkvama "albansko-vizantijskog" stila... kome to odgovara i zasto, kad se "cela evropa ujedinjuje" je neko drugo pitanje. Mislim da ima veze sa onim podeli pa vladaj... divide et impera

Citat:
In politics and sociology, divide and rule (derived from Latin divide et impera) (also known as divide and conquer) is a combination of political, military and economic strategy of gaining and maintaining power by breaking up larger concentrations of power into chunks that individually have less power than the one implementing the strategy.


...
Nego... da nemas ti taj telefon, bas mi je potrebna pomoc oko fabrifikovanja, pardon, ozivljavanja mog davno zaboravljenog marsovskog jezika - kojim niko vishe ne govori - a koji su zlocesti Srbi satrli i izmenili da lici, gle cuda, bas na Srpski. Po mogucstvu, ako bi mogao nekako sto vishe da se razlikuje od ovog nazovi Srpskog, da se vrati svojim "marsovskim" kor(j)enima...
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!26.11.2010. u 23:50 - pre 164 meseci
Citat:
yolja624: A zasto bi bila? Nije valjda da zivis u zabludi da bi "katedra za vojvodjanski jezik" da potjera Vojvodinu na secesiju?


A tebi nista ne bi falilo da studiras na takvoj "katedri"? Sve mi se cini da bi joj se obradovao.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 00:50 - pre 164 meseci
Ja gledam na CG jezicku dilemu u sklopu istorijskih istok-zapad odnosa.
Kako sam citao, Crna gora je imala dosta katolika pre par vekova. Kada su Turci zavladali Balkanom, katolike su smatrali neprijateljima, pa su tako npr. iselii iz Dalmacije i nekih okolnih krajeva katolike i naselili pravoslavce. U Crnoj gori i drugim delovima Turskog Balkana je Rim imao jako malo uticaja, pa su tako katolici prelazili na pravoslavlje, jer bi im tako bilo bolje.

Danas se vraca uticaj Rima na prostore koji su nekad bili pod njihovim uticajem.
Citat:
Konkordat između knjaževine Crne Gore i Svete Solice je u svetu prvi takav međudržavni ugovor između Vatikana i neke dominantno istočno-pravoslavne hrišćanske države.

http://www.blic.rs/Vesti/Polit...potvrditi-konkordat-iz-19-veka
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 01:19 - pre 164 meseci
normalno da se u zagrebu i osijeku studiraju jos uvek nepostojeci jezici kada je poznato da su hrvati najveci svetski strucnjaci za izmisljanje novih jezika, novih rechi, a bogami odskora i novih slova...
verovatno testiraju na crnogorcima kako ce to proci, pa ako efekat bude pozitivan i ta dva slova ih odvoje jos dalje od srba, onda ce i hrvati za sebe da smisle par novih slova...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Manjinski a službeni!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 36479 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.