Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez na imovinu 2014

elitemadzone.org :: MadZone :: Porez na imovinu 2014

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28091 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 09:53 - pre 122 meseci
^
Citat:
Ove godine treba da 'skrpe' 3-4 milijarde evra samo za kamate na kredite od ranije.

Nije samo za kamate, videti ovu i par narednih poruka.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 10:53 - pre 122 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Nego ajde kazi koliki je porez za tih 800ha sto obradjujes,posto si mi postao nesto tih u poljoprivredi.

Daleko manji od naknade za vode :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 10:58 - pre 122 meseci
Citat:
bachi:
I onda staviš prst na čelo i pitaš se za koga uopšte ti radiš i primaš platu. Za sebe i porodicu ili za bagru. Prvo mi otmu na lični dohodak za poreze i doprinose, onda mi otmu na porez na imovinu zato što sam se usudio da živim u ovoj smrdljivoj državi i što imamo krov nad glavom, pa onda da me kazne što štrčim, a onda mi na svaku hebenu transakciju otimaju 20% na ime PDVa, a ni to im nije dosta, pa mi fiskno zašto što sam se usudio da u 21. veku imam struju otimaju oko 500 dinara mesečno na to.

Svi bre neka teška sirotinja i jedva krpe kraj sa krajem, a ovamo žive po kućama od 300 kvadrata...

Citat:
bachi:
Naravno, ako porodica ima i auto, a uglavnom ima, e to su dodatne kazne u vidu plaćanja goriva po paprenim cenama od kojih je pola hebena akcija, pa onda putarine i godišnja registracija kola u visini jedne plate i tako...

Šta da radimo kad nam je dosta stanovništva plave krvi, pa su navikli po dvorovima na kojima su rođeni da se voze autom, a gradski prevoz je ionako za plebs... Jbiga, trebalo bi da subvencionišemo i takve.. Malo novca bacamo na gluposti.

Citat:
bachi:
P.S. Ne bi mi bilo žao da plaćam i veći porez kada bi se taj porez zaista koristio za ono što treba, a ne da ide na penzose, tuđe džepove i ostale rupe bez dna.

Slažem se.. Čak se i oko penzija slažem... Ali se ti verovatno ne bi složio samnom oko toga da ja ne bi želeo da se porez troši na subvencionisanje goriva i parkinga za automobile, na subvencionisanje vrtića i fakulteta onima koji mogu da plate itd.

Svako ima neke svoje stavove i svoje mišljenje, i kad bi svako plaćao porez samo onda kad mu se sviđa na šta se on troši, nijedan dinar poreza ne bi bio nikad plaćen.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 11:31 - pre 122 meseci
A sad generalno odgovor na temu:

Trenutne (ove nove - uvećane) stope poreza na nekretnine u Srbiji su smešne i jedno 10 puta manje nego što bi realno trebalo da budu. Realna stopa poreza na nekretnine je 2-3% od vrednosti nekretnine na godišnjem nivou. Naravno, za nekretninu u kojoj se živi treba uvesti olakšice, pa tako ako četveročlana porodica živi u stanu do 80 kvadrata, porez treba biti simboličan (otprilike koliki je sada), a sve preko toga (npr. bahaćenje u 300 kvadrata) treba da se oporezuje po normalnim stopama od 2-3%.

Šta bi takvo oporezivanje proizvelo kao rezultat:
- Idiotsko zarobljavanje živog kapitala u ciglama bi se totalno destimulisalo, i narod bi bio nateran da kapital ulaže u nešto što stvara vrednost za ekonomiju i društvo;
- Neko ko živi sa četveročlanom porodicom u stanu od 150 kvadrata bi morao da plati za taj luksuz, jer je očigledno da to sebi može da priušti;
- Koncept da neko živi od izdavanja 1-2-3 stana bi nestao, umesto toga takva osoba bi bila prinuđena da ustane sa d*peta i krene da stvara nešto za sebe i društvo kroz koristan rad, umesto što bleji po kafiću i kladionici i čeka prvi da uzme pare od rente;
- Cena kvadrata bi pala jer bi došlo do masovne prodaje nekretnina zbog poreza, samim tim, mnogi mladi ljudi bi sebi mogli da priušte kupovinu stana;
- Cena rente bi drastično pala jer bi ova 'sirotinja' što živi u 300 kvadrata ukapirala da je bolje da teo tih kvadrata izdaju;
- Budžet republike bi bio uvećan za nekih 20-30%, jer u normalnim državama otprilike 30% državnog budžeta predstavljaju takse na nekretnine.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16369



+2922 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 11:55 - pre 122 meseci
Citat:
ventura
- Neko ko živi sa četveročlanom porodicom u stanu od 150 kvadrata bi morao da plati za taj luksuz, jer je očigledno da to sebi može da priušti;
- Koncept da neko živi od izdavanja 1-2-3 stana bi nestao, umesto toga takva osoba bi bila prinuđena da ustane sa d*peta i krene da stvara nešto za sebe i društvo kroz koristan rad, umesto što bleji po kafiću i kladionici i čeka prvi da uzme pare od rente;
- Cena kvadrata bi pala jer bi došlo do masovne prodaje nekretnina zbog poreza, samim tim, mnogi mladi ljudi bi sebi mogli da priušte kupovinu stana;
- Cena rente bi drastično pala jer bi ova 'sirotinja' što živi u 300 kvadrata ukapirala da je bolje da teo tih kvadrata izdaju;
- Budžet republike bi bio uvećan za nekih 20-30%, jer u normalnim državama otprilike 30% državnog budžeta predstavljaju takse na nekretnine.

Nije kuca od 150m2 nikakav luksuz, vec skromna kuca...
Nesto ne bih rekao da ce na ovaj nacin ni da padne cena rente vec ce se prebaciti taj porez na zakupca.

Na kraju ce se desiti isto kao i do sada, da neko ko je do sada placao jednostavno ce prestati da placa nebulozne sume.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 12:28 - pre 122 meseci
Citat:
ventura:
Trenutne (ove nove - uvećane) stope poreza na nekretnine u Srbiji su smešne i jedno 10 puta manje nego što bi realno trebalo da budu.

Ventura, a.k.a. "realna osoba", nikako otkacen od zivota :D
Da podsetim sta sve doticni tvrdi:
- Da je NaCl vrsta nitrata/nitrita :)
http://www.elitemadzone.org/p3287227
Citat:
Kuhinjska so, hemijske formule NaCl (Natrijum-Hlorid), je takođe jedna vrsta nitrata,

:)
- Da je daljinsko grejanje najisplativiji nacin grejanja (da ne pominjemo da je to iz 2011./2012., a ne danas :))
- Da je porez na nekretnine nizak :)
- Da svi koji kazu da nisu prosli kao on za carinu lazu :) Da, svi koji kazu suprotno u temama u posiljkama iz inostranstva, a ne slazu se sa njim lazu, bre :)

Kako je divno ziveti u tvom zamisljenom svetu, koji nema veze sa realnoscu :)


Nego:
Citat:

- Cena kvadrata bi pala jer bi došlo do masovne prodaje nekretnina zbog poreza, samim tim, mnogi mladi ljudi bi sebi mogli da priušte kupovinu stana;

Da bi mogli da placaju porez :D
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5320

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 12:58 - pre 122 meseci
Citat:
ventura:Svi bre neka teška sirotinja i jedva krpe kraj sa krajem, a ovamo žive po kućama od 300 kvadrata...

~200 kvadrata je za život, ostalo je podrum, hodnici i stepeništa. Tih 200 kvadrata su podeljena na tri stana, a ja sa porodicom živim u stanu od 65 kvadrata, brat sa porodicom u istom iste kvadrature, a pok. majka je živela u trećem. Dakle, ni malo se ne baškarim u luksuzu da sam širim jajca u 300 kvadrata, naprotiv.

I ne smatram sebe teškom sirotinjom, niti sirotinjom, ali mi je svakim danom sve gore i gore, jer ma koliko god ja više prihodovao, opet sa tim nametima i paprenim cenama u prodavnicama mogu sve manje i manje da kupim i priuštim sebi.

A pritom živim u naselju gde već 10 godina plaćam *papren* porez, ali zato za 10 godina im nije palo na pamet da puste autobus kroz naselje, naprave trotoare, da dovedu kanalizaciju, i centralno grejanje iako toplana čuči na 3km vazdušne linije, a na 1km od poslednjeg naselja koje ima centralno.

Nema ni jedne škole, vrtića, hebene pošte, apsolutno ništa za uzvrat nismo od države mi koji plaćamo ne tako mali porez.

Citat:
Šta da radimo kad nam je dosta stanovništva plave krvi, pa su navikli po dvorovima na kojima su rođeni da se voze autom, a gradski prevoz je ionako za plebs... Jbiga, trebalo bi da subvencionišemo i takve.. Malo novca bacamo na gluposti.

Ventura, ti ideš u drugu krajnost. Ja uglavnom idem bajsom na posao, tako da pusti mene tih priča, ali kola *jesu* potreba, a ne luksuz i dok se slažem da automobili nemaju šta da traže u užem centru grada, ne slažem se da porodica koja radi 5 - 6 dana u nedelji, da ne može da priušti sebi da ode na jedan jedini dan negde na izlet kolima ili u veću kupovinu.

Citat:
Slažem se.. Čak se i oko penzija slažem... Ali se ti verovatno ne bi složio samnom oko toga da ja ne bi želeo da se porez troši na subvencionisanje goriva i parkinga za automobile, na subvencionisanje vrtića i fakulteta onima koji mogu da plate itd.

Meni već 11 godina svaki mesec uzimaju za PIO fond, a ja tu penziju neću dočekati. Riknuću pre toga jer stalno pomeraju granice, a čak i ako ne riknem, PIO fond će da pukne. Najviše bih voleo da te pare idu meni u džep, pa ja onda da biram kome ću da uplaćujem za penziju ili čak da biram da nikome ne plaćam istu.

Na subvencionisanje goriva misliš na poljoprivrednike, šta? U to se ne razumem, ne bih da komentarišem, samo znam da nema tih subvencija koje će meni omogućiti da kad mi rode šljive na selu na 380 stabala, da ja platim sve oko toga, radnike, da ih prodam i da budem u plusu, kada mafijaška bagra plaća 8 - 10 dinara po kilogramu šljive. Tako da iste sada lepo čuče tamo na zemlji, rađaju sami sebi, a Srbija počinje da uvozi šljive, jer je tako određenim pojedincima u interesu.

Za parkinge se slažemo, gde god da vidim parking u gradu (naravno, ne mislim da podezme i nadzemne garaže), odmah pomislim kako bi bilo divno da je to u stvari biciklistička staza. :)

Citat:
Svako ima neke svoje stavove i svoje mišljenje, i kad bi svako plaćao porez samo onda kad mu se sviđa na šta se on troši, nijedan dinar poreza ne bi bio nikad plaćen.

Samo želim da ako mi već uzimaju od usta, da mi (kroz infrastrukturu) deo i vrate, mnogo tražim?

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 13:34 - pre 122 meseci
Citat:
ventura: A sad generalno odgovor na temu:

Trenutne (ove nove - uvećane) stope poreza na nekretnine u Srbiji su smešne i jedno 10 puta manje nego što bi realno trebalo da budu.


Kao što su i plate i penzije smešne i trebale bi da budu 10 puta veće, pa nisu. Primer moje majke, koja prima penziju od 23 000 dinara, a otac mi je bio građevinski inženjer sa 40 i nešto godina radnog staža. A znaš koliko su takvi ljudi napravili para ovoj državi. Pojma nemaš. Ali te pare su išle da se oni koji ne privređuju opismene, da im se izgrade stanovi, dece isškoluju, babe leče... da se npr. žene oficira zaposle u Lutriju, pa tako one koje nisu ni mrdnule iz Beograda, sa srednjom školom imaju 60 000 dinara penziju, a mi 23 000.
Od toga pola ode na infostan, tako da joj ostane 100 evra za život. Porez nije ušao u računicu.
Šta ti misliš o tome? ( kad već imaš tako genijalne ideje da se porezi dignu 10 puta ). Možda je još bolje da se ograniči život do 60 godina. Mislim, stari ionako ne privređuju.

 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 13:38 - pre 122 meseci
bachi@ 57000 din poreza na tri stana tj na tri porodice koliko sam razumeo to dodje kad podelite 19.000din pa mi reci jel taj miljakovac 3 gradska zona? prigradska?! i jel to samo dug za 1 godinu?!



svako ko ima nekretninu u centra grada NIJE SIROTINJA !!!

prodaj to i lepo predjes u periferiju ili na selo pa zivis ko car!

a sto se tice penzija samo da vam kazem da je samo 59% nasih trenutnih penzionera ima pun staz!!! e zato mi imamo probleme jer se nije radilo a pare se ocekuju!!!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5320

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 14:38 - pre 122 meseci
Prigradska zona, bogu iza nogu. :D Nešto tipa Jajinci. Da, u pitanju je rešenje od ove godine.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 16:19 - pre 122 meseci
Citat:
cika dacha:
bachi@ 57000 din poreza na tri stana tj na tri porodice koliko sam razumeo to dodje kad podelite 19.000din pa mi reci jel taj miljakovac 3 gradska zona? prigradska?! i jel to samo dug za 1 godinu?!

Centar, prva zona, 65m2 - porez je manje od 19.000, zivi se u stanu. Ne mislim na bachi-a, vec ti kazem koliko je ove godine za stan od 65m2 u centru, u kome se zivi, doslo resenje.

Poreski sistem za imovinu treba skroz da se izmeni (ne placa se porez ako se zivi, a ne ako zivi vlasnik - ionako ko renta stan jedva mu ostane nesto, ne treba da placa veci porez jer NEMA stan, totalno je nelogicno).

Ventura zbori jednu istinu - treba podici porez na neiskoriscene kvadrate. Sve ostalo je gore nego kad alhemisao hlorid u nitrat :)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16369



+2922 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 16:32 - pre 122 meseci
Citat:
Dexic: Centar, prva zona, 65m2 - porez je manje od 19.000, zivi se u stanu.

To je triput manje od mojih 65k za 140m2 u surcinu...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 16:38 - pre 122 meseci
moj savet vam je lepo da se preselite u NS ili Indjiju :-)

pa tih 19.000 din kad podelis na clanove i 12 meseci ispadne cena 1kg teletine sto nije skupo!
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 16:53 - pre 122 meseci
Citat:
bakara: To je triput manje od mojih 65k za 140m2 u surcinu...

Sa tim tvojim rešenjem nešto nije u redu (ako se radi o stanu ili kući za stanovanje, a ne o poslovnom prostoru). Nekretnine na opštini Surčin su uglavnom četvrta, peta i šesta zona, uz jedan mali deo u trećoj zoni. U najgorem slučaju (ako se radi o trećoj zoni) iznos poreza pre amortizacije može da bude najviše: 82.000x140x0,004=45.920 dinara, a amortizacija je 0,8% godišnje (maksimalno 40%). Pored toga, već sam napisao, ove godine iznos poreza može biti maksimalno 80% veći nego prošle godine, što bi u tvom slučaju bilo 32.000x1,8=57.600 dinara.
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 17:01 - pre 122 meseci
Citat:
Dexic:
Citat:
ventura:

- Cena kvadrata bi pala jer bi došlo do masovne prodaje nekretnina zbog poreza, samim tim, mnogi mladi ljudi bi sebi mogli da priušte kupovinu stana;

Da bi mogli da placaju porez :D


Da, ali neće biti isti porez za isti stan od 40 kvadrata ukoliko je u pitanju: a) treći stan u vlasništvu čoveka koji, što kaže Ventura, ne ustaje sa d*peta u kladionici; b) prvi i jedini stan mladog bračnog para, a oboje su zaposleni.

Ne treba da bude isti porez na ime posedovanja nekretnine ni za: a) nekog Crnogorca koji je prodao plac na primorju Rusima za milione, pa iz čiste dosade kupio stan na Vračaru od 100 kvadrata u kom boravi mesec dana godišnje; b) čoveka koji je organizovao proizvodnju na nekoj površini zemlje, zapošljava ljude i pravi nešto.

Gledajući sa stanovišta interesa društva: ovi pod b) su korisni i potrebni, a ovi pod a) su apsolutno beskorisni i nepotrebni ukoliko ne plaćaju podebeli porez.

Bez ikakvog komentarisanja dnevnopolitičke scene u Srbiji, tu se stvarno ne zna ko je ljigaviji, ali svaki prelazak iz trenutnog stanja hajdučije što se poreza tiče na bilo kakav sistem uporedljiv sa evropskim državama će biti dugotrajan, bolan i u nekom delu nepošten, ali tim putem se mora krenuti.

Narod će morati da prihvati nova pravila igre i prilagodi se: porez će svakako biti značajna stavka prilikom prodaje/kupovine nekretnine i planiranja života uopšte. Nisam nešto primetio da se narod bunio previše kada su stanovi otkupljivani za 100 maraka i vile na Dedinju za 200 maraka. Ne pričamo ovde o zakonskim zabranama ponašanja određenog tipa, naprotiv: imaj ti i iznajmljuj ne tri, nego pet stanova i noćivaj u kladionici, digni ne samo jedan, nego tri sprata višu kuću od komšijine, sve super...

samo plati porez.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9525
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10262 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 18:28 - pre 122 meseci
Meni je porez tačno 80% veći nego prošle godine.

Najsmešniji su mi ovi likovi koji uvek nešto olako raspaljuju po cenama: "ma to nije ništa, trebalo bi da bude bar 10 puta skuplje ..."

Pa i šišanje u lokalnom frizeraju ne bi trebalo da bude 400-500 din, nego bar 10x skuplje.
Ni obdanište ne bi trebalo da bude koliko jeste (pojma nemam pošto je) nego bar jedno 20x skuplje ...

I tako redom ...

Pitanje za venturu: kome onih 3% cene nekretnine treba da idu u džep ?!



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 18:29 - pre 122 meseci
Citat:
Hank: Nisam nešto primetio da se narod bunio previše kada su stanovi otkupljivani za 100 maraka i vile na Dedinju za 200 maraka.


Evo da ti odgovorim, pošto se taj argument kako su ljudi kupovali stanove za vreme Slobe za 100 maraka često provlači kroz razne diskusije. Posebno ventura voli da ga potegne.
Evo ovako, moj otac npr., nije platio stan 100 maraka, već 5 000 maraka jer ga je otkupio odmah. Da je sačekao, verovatno bi i on mogao da ga plati par stotina maraka kao što si i rekao. Međutim, on je kao građevinski inženjer sa preko 40 godina radnog staža, od države dobio taj stan i naravno dobijao je redovnu platu. Od te plate se moglo normalno živeti za vreme socijalizma. Ništa posebno, ali se lepo živelo. Za svoj radni vek, on je učestvovao u izgradnji 7 hidrocentrala ( mislim 4 u bivšoj Jugoslaviji i 3 u inostranstvu ). Godišnja plata jednog takvog inženjera sa radnim iskustvom, praktičarem koji sve zna da uradi na terenu, i koji ceo život istaje u 4 izjutra da bi stigao na teren, je u normalnijim zemljama oko 100 000$. To iz prve ruke da ti kažem. Za 40 godina, to mu dođe oko 4 miliona dolara.
Umesto toga, ti si dobio stan, i imao si neku platu. Šta ćemo sada? Hoćeš da vratim državi stan, a država da plati mom ocu pravu cenu njegovog znanja i rada? Je li genijalci?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 18:55 - pre 122 meseci
Citat:
bakara:
Nije kuca od 150m2 nikakav luksuz, vec skromna kuca...

Možda u nekoj percepciji homo-balkanikusa koji je u fazonu ako nemaš kuću na tri sprata, ćelava ti keva..

Van Balkana, kuća od 150 kvadrata je ogromna u poređenju sa prosečnom kvadraturom u bilo kojoj državi sveta...

Citat:
bakara:
Nesto ne bih rekao da ce na ovaj nacin ni da padne cena rente vec ce se prebaciti taj porez na zakupca.

Desiće se jedan drugi momenat. Cena rente ne može da raste iznad standarda građana. Ako vlasnik stana ne može da izda stan po takvoj ceni da može da plati porez + da zaradi pristojno, on će taj stan da proda. Naravno, cena takvog stana će se sunovratiti, ali će to omogućiti da taj zakupac sada počne da razmišlja o tome da kupi svoj stan, jer će cene kvadrata pasti na neki normalan nivo.

Citat:
bachi:
~200 kvadrata je za život, ostalo je podrum, hodnici i stepeništa. Tih 200 kvadrata su podeljena na tri stana, a ja sa porodicom živim u stanu od 65 kvadrata, brat sa porodicom u istom iste kvadrature, a pok. majka je živela u trećem. Dakle, ni malo se ne baškarim u luksuzu da sam širim jajca u 300 kvadrata, naprotiv.

Pa onda ti porez nije X već X/3. A to se zove spinovanje :)

Citat:
bachi:
I ne smatram sebe teškom sirotinjom, niti sirotinjom, ali mi je svakim danom sve gore i gore, jer ma koliko god ja više prihodovao, opet sa tim nametima i paprenim cenama u prodavnicama mogu sve manje i manje da kupim i priuštim sebi.

Nisam mislio konkretno na tebe, ali generalno postoji masa ljudi koji imaju ogromne kvadrate (ili malo manje kvadrata ali na premium lokacijama) a kukaju kako su socijala i sirotinja i kako treba da im se pomogne.

Citat:
bachi:
A pritom živim u naselju gde već 10 godina plaćam *papren* porez, ali zato za 10 godina im nije palo na pamet da puste autobus kroz naselje, naprave trotoare, da dovedu kanalizaciju, i centralno grejanje iako toplana čuči na 3km vazdušne linije, a na 1km od poslednjeg naselja koje ima centralno.

To nema veze sa porezom već sa rukovodstvom tvoje opštine. Dovedite na vlast u opštini ljude koji će da se posvete problemima koji vas muče i rešena stvar.

Citat:
bachi:
Ventura, ti ideš u drugu krajnost. Ja uglavnom idem bajsom na posao, tako da pusti mene tih priča, ali kola *jesu* potreba, a ne luksuz i dok se slažem da automobili nemaju šta da traže u užem centru grada, ne slažem se da porodica koja radi 5 - 6 dana u nedelji, da ne može da priušti sebi da ode na jedan jedini dan negde na izlet kolima ili u veću kupovinu.

I meni je *potreba* provatni jet, znaš kako se ja mučim dok se vozim po avionima i to u ekonomskoj klasi, ali šta da radim... Ja lično poznajem dosta ljudi koji su u zrelim godinama, a neki i pred penzijom i ne samo da nemaju automobil već nemaju ni vozačku dozvolu. Jeste, takve porodice su hendikepirane, ne mogu tako lako da odu recimo u Tempo na kvantašu i da se snabdeju jeftinijim namirnicama, ili da odu na izlet ili na more kolima pa prođu jeftinije, ali zato te porodice nemaju trošak kupovine automobila, trošak održavanja, parkinga, goriva, registracije... I na kraju će ta porodica bez automobila sigurno jeftinije proći nego ona što ga ima i koja moće tako da 'štedi' kupovinama po kvantašu.

Citat:
bachi:
Meni već 11 godina svaki mesec uzimaju za PIO fond, a ja tu penziju neću dočekati. Riknuću pre toga jer stalno pomeraju granice, a čak i ako ne riknem, PIO fond će da pukne. Najviše bih voleo da te pare idu meni u džep, pa ja onda da biram kome ću da uplaćujem za penziju ili čak da biram da nikome ne plaćam istu.
...
Samo želim da ako mi već uzimaju od usta, da mi (kroz infrastrukturu) deo i vrate, mnogo tražim?

Tu se slažemo. Ja sam pokušao da na vlast dovedem čoveka koji je želeo da to promeni, ali se na žalost samnom i sa tobom se ne slaže većina Srbije, tako da moramo da poštujemo mišljenje većine ili da se selimo odavde.

Citat:
bachi:
Na subvencionisanje goriva misliš na poljoprivrednike, šta?

Ne nego na tvoj komentar da je 50% cene goriva akciza. Jedna USA može sebi da dozvoli da ne naplaćuje tako velike akcize na gorivo kao Srbija (i sve i jedna Evropska država), i to je jedan vid subvencionisanja stanovništva i podsticaj da se život premešta van centra gradova u predgrađa.

Citat:
žutokljunac:
Kao što su i plate i penzije smešne i trebale bi da budu 10 puta veće, pa nisu.

To je ono čuveno kokoška-jaje, iliti. prvo neka mi daju platu pa ću ja onda: početi da radim svoj posao, plaćati porez, poštovati zakon, ______ (dopisati po želji). Uvek treba da se krene od onog drugog.

Citat:
žutokljunac:
Primer moje majke, koja prima penziju od 23 000 dinara, a otac mi je bio građevinski inženjer sa 40 i nešto godina radnog staža. A znaš koliko su takvi ljudi napravili para ovoj državi. Pojma nemaš.

Tu je moj stav vrlo jasan.

Napravili su oni ozbiljne pare svojoj državi, lepo su živeli, možda i bolje nego što su mogli, a onda su to sve spalili, popljačkali, uništili, pobili se i ostavili gomilu dugova koju treba da vraćamo mi, naša deca, a verovatno i naši unuci. Izem ti se ja na takvu 'uslugu' i stvaranje. Ovo što sada imaju je daleko više od onoga što su zaslužili.

Citat:
žutokljunac:
Od toga pola ode na infostan, tako da joj ostane 100 evra za život. Porez nije ušao u računicu.
Šta ti misliš o tome?

Već sam rekao više puta šta mislim:
Ako tvoja majka živi sama u stanu neke normalne kvadrature, porez treba da bude simboličan, čisto eto nešto da se plati. Ako živi u saloncu od 100 kvadrata u centru grada, pa naravno da treba da bude ošašavljena porezom i da ako to sebi ne može da priušti da ode u starački dom ili na neku jeftiniju lokaciju, i pusti sledeću generaciju na svoje mesto.

Generalno što se tiče penzionera i komunalija/poreza, ja ih ne bi obavezivao ninašta (ne samo penzionere). Ok, ne možeš sa 23.000 dinara da živiš i da platiš infostan i poreze, ti nemoj da plaćaš. Vodićemo negde tvoje dugovanje, uz neku minimalnu kamatu čisto da pokrije inflaciju, pa kad umreš, tvoji naslednici će morati da izmire taj dug ako hoće da se ovajde tvojom nekretninom. Ako oni neće/ne mogu da izmire taj dug, nekretnina će da se proda, i naslednici će dobiti eventualno neki kusur ako preostane. I to je jedino pošteno. A ne da baba živi u saloncu od 100 kvadrata, i kao ona je penzioner pa treba da ima popust na infostan i struju, što znači da mi svi ostali građani Srbije noj plaćamo struju kako bi njeni naslednici nasledili taj stan i postali gazde na pravdi boga.. Ma baš super.





[Ovu poruku je menjao ventura dana 27.04.2014. u 20:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 18:56 - pre 122 meseci
@Žutokljunac

Poenta je što se svaka tema ovde koja se tiče celokupnog društva gleda isključivo iz ličnog ugla: moj otac je pošteno otkupio stan, ma kakvi pošteno - preplatio je što automatski znači da je otkup stanova bio normalna i poštena akcija.

Zašto tvoj otac nije otišao u inostranstvo i zaradio 4 miliona dolara umesto što je radio u Jugoslaviji? Verovatno iz istog razloga iz kog i moj otac nije otišao, uprkos sličnostima sa pričom tvoga oca i brojnim ponudama: prilikom jedne posete Nemačkoj je dobio upalu mišića od gledanja Nemaca na radnom mestu. Da ne pričamo sada o porezima, nemogućnosti posete kafana tokom radnih dana (i radnog vremena) itd. Sistem rada u bivšoj Jugoslaviji je i doveo do raspada: svi su bili premudri udarnici koji su zarađivali milijarde, a uzimali mrvice, ali se onda tek tako sve raspalo jednog dana i ljudi su se sekli mačetama iz čiste dosade dok su generali i veliki komunisti otkupljivali vile za paklu pljuga, a danas im se diže revolicija što moraju da plaćaju porez i infostan.

Priča sa otkupom stanova je bila i - prošla. Svi Srbi se po pravilu dive Nemačkoj, od osnovaca do penzionera, ali kada bilo koja vlast pokuša da prepiše nemačko rešenje nastaju neverovatni otpori. Pa kako hoćeš nemačke rezultate, a nećeš nemačke metode? Idi u Nemačku pa im reci da je tvoja životna ambicija da "na kombinu" dođeš do nekoliko nekretnina koje ćeš izdavati kako bi mogao da sediš po ceo dan u kafiću i pritom ne želiš nikakve poreske obaveze - pa posmatraj reakciju sagovornika. Ili pokušaj da podigneš sprat bez dozvole na svojoj kući kako bi imao veću kuću od komšijine - nećeš nužno završiti momentalno u zatvoru pošto će sudija verovatno prvo tražiti stručno mišljenje psihijatara i psihologa. Što Velja Ilić sa svojim beskonačnim akcijama legalizacije nelegalno sagrađenih objekata ne napravi političku karijeru u Nemačkoj?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 19:29 - pre 122 meseci
Gledajte drugari, po nekoj logici stvari, i baš po tom liberalnom kapitalizmu na koji se ti Danko stalno pozivaš, ja bih baš i trebao tako da živim. Trebao bih da imam dvadeset stanova ( koji su realno zarađeni ), u jednom da živim, 19 da izdajem i da plaćam porez državi, i plus na sve to da moja majka ima sasvim prostojnu penziju, a ne da od te penzije može da kupi jedan jogurt, jedno mleko i veknu hleba dnevno. Ali gde su preostalih mojih 19 stanova? Pa dati su raznim daktilografkinjama, sekretaricama, čistačicama, jer su svi dobijali stanove. Iako je možda 10 - 15 % ljudi zaista privređivalo i pravilo lovu, ta dobit se raspoređivala na sve. Tako da je čistačica u Jugobanci ( bez i Osnovne škole ) dobila trosoban stan, a moj otac dvosoban. Jer je ona imala dvoje dece, a moj otac jedno. To se desilo sa stanovima. A šta se desilo sa penzijom, zašto je tako mala. Pa u međuvremenu je u penziju išao i Kurta i Murta, a obračunavalo mu se kako je ko imao vezu da mu se obračuna, pa tako danas imaš milion i šesto hiljada penzionera, a žena oficira ( sve žene oficira su se svojevremeno zapošljavale u Lutriju bez obzira što nemaju školu ), danas ima tri puta veću penziju od moje majke.

Prema tome, dragi Danko, nemoj da sudiš starim ljudima po tvojoj, još uvek mladalačkoj logici, kako bi svet trebao da izgleda.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Porez na imovinu 2014

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28091 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.