Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez na imovinu 2014

elitemadzone.org :: MadZone :: Porez na imovinu 2014

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28087 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 19:40 - pre 122 meseci
Tvojih 20 stanova nisu zarađeni u liberalnom kapitalizmu i pravnoj državi, već u virtuelnoj samoupravnoj Jugoslaviji, prema tome ne možeš očekivati ni da raspodela bude izvršena po nekom drugom sistemu. Nepravdi ima koliko hoćeš i nećeš što ne znači da nije potrebno napraviti neki održiv sistem koji će biti daleko produktivniji i pošteniji od trenutnog "sistema" i svih prethodnih. Penzija je mala jer su sve te zarađene i nezarađene pare PIO fonda odavno potrošene od strane politikanata za koje su uglavnom ti stariji ljudi i glasali godinama. Šta ćemo sada da radimo? Daj neki predlog.

Da podignemo obavezne doprinose i poreze duplo svim trenutno zaposlenim ljudima u Srbiji da te penzije ne bi bile tako male? Da stavimo da je uslov za odlazak u starosnu penziju 120 godina života i 102 godina radnog staža?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 19:44 - pre 122 meseci
Citat:
bakara:
Citat:
Dexic: Centar, prva zona, 65m2 - porez je manje od 19.000, zivi se u stanu.

To je triput manje od mojih 65k za 140m2 u surcinu...

Sa onim poreskim kreditom, tj. olaksicom?

Hank, za tu pricu ko je korisniji se skroz slazem - ali nas trenutni sistem poreza na imovinu to uopste nece resiti, jer on bas ide protiv rente - time sto nema nikakvih olaksica.
Ko ima da renta, neka renta, i neka ne placa porez na nekretninu ako renta (placace kroz porez na prihod od kapitala) - ako je neko prijavljen u tim stanovima, tj. da stvarno zivi. Ali svaljivanje poreza na podstanara je bas kontra uposljavanju kapitala.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 19:54 - pre 122 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
bakara:
Nije kuca od 150m2 nikakav luksuz, vec skromna kuca...

Možda u nekoj percepciji homo-balkanikusa koji je u fazonu ako nemaš kuću na tri sprata, ćelava ti keva..

Van Balkana, kuća od 150 kvadrata je ogromna u poređenju sa prosečnom kvadraturom u bilo kojoj državi sveta...

Nije to ogromna ili mala, ili skromna - to je kuca. Kao takva ona je beskorisna.
Kada stavis ljude u tu istu kucu menja se stanje. Sa jednim je ogromna, sa dva clana je extra komotna, sa tri je komotna, sa 4 dovoljna, sa 5 je vec samo OK.... znaci, to tvoje "ovo je ovako" prekini da kacis na tarabe, kad uvek izvrces samo nesto, u stvari pitam sa da li je po tebi napravljen lik Sheldona Coopera, koliko nemas veze sa realnoscu :)

Citat:
Ako vlasnik stana ne može da izda stan po takvoj ceni da može da plati porez + da zaradi pristojno, on će taj stan da proda. Naravno, cena takvog stana će se sunovratiti, ali će to omogućiti da taj zakupac sada počne da razmišlja o tome da kupi svoj stan, jer će cene kvadrata pasti na neki normalan nivo.

To u nekoj tvojoj fantaziji, jer ako on ne moze da plati porez, isto tako ce gledati i onaj koji to kupuje.
Broj premium lokacija i stanova je mizeran naspram broja stanova/stanovnika, tako da ti je ovo nelogicno.

Citat:
Pa onda ti porez nije X već X/3. A to se zove spinovanje :)

Nije on rekao da je samo njemu, vec celoj kuci - a to nije realan porez, jer je manji u centru za tu povrsinu (65m2)

Citat:
To nema veze sa porezom već sa rukovodstvom tvoje opštine. Dovedite na vlast u opštini ljude koji će da se posvete problemima koji vas muče i rešena stvar.

Jooj, naivko :)

Citat:
Tu se slažemo. Ja sam pokušao da na vlast dovedem čoveka koji je želeo da to promeni, ali se na žalost samnom i sa tobom se ne slaže većina Srbije, tako da moramo da poštujemo mišljenje većine ili da se selimo odavde.

Mozes i da edukujes ljude...

Citat:
To je ono čuveno kokoška-jaje, iliti. prvo neka mi daju platu pa ću ja onda: početi da radim svoj posao, plaćati porez, poštovati zakon, ______ (dopisati po želji). Uvek treba da se krene od onog drugog.

Ne, prvo moras omoguciti normalan zivot, a poreko toga se placa porez!
Kod nas trebas nesto sasvim trece prvo - da vratis sve pokradeno i zaustavis dalju kradju :)


Citat:

Generalno što se tiče penzionera i komunalija/poreza, ja ih ne bi obavezivao ninašta (ne samo penzionere). Ok, ne možeš sa 23.000 dinara da živiš i da platiš infostan i poreze, ti nemoj da plaćaš. Vodićemo negde tvoje dugovanje, uz neku minimalnu kamatu čisto da pokrije inflaciju, pa kad umreš, tvoji naslednici će morati da izmire taj dug ako hoće da se ovajde tvojom nekretninom. Ako oni neće/ne mogu da izmire taj dug, nekretnina će da se proda, i naslednici će dobiti eventualno neki kusur ako preostane. I to je jedino pošteno. A ne da baba živi u saloncu od 100 kvadrata, i kao ona je penzioner pa treba da ima popust na infostan i struju, što znači da mi svi ostali građani Srbije noj plaćamo struju kako bi njeni naslednici nasledili taj stan i postali gazde na pravdi boga.. Ma baš super.

A ko ce odluciti koliko vredi taj stan?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 19:56 - pre 122 meseci
Citat:
Dexic:
Ko ima da renta, neka renta, i neka ne placa porez na nekretninu ako renta (placace kroz porez na prihod od kapitala) - ako je neko prijavljen u tim stanovima, tj. da stvarno zivi. Ali svaljivanje poreza na podstanara je bas kontra uposljavanju kapitala.

Može i tako. Ali bi to opet dovelo do pada cene rente, jer bi gazde jurile onoga kome bi da izdaju stan, i ko bi im dao svoj 'vaučer' iliti prijavu za stan da mu se umanji porez, i podstanari bi bili ti koji diktiraju uslove a ne gazde.

Ali generalno ja smatram da je problem mrtvog kapitala jako velik i da ga treba nekako rešiti. Nije u redu da ljudi u neznanju šta pametnije sa novcem koji imaju da taj isti novac guraju u nekretnine. Manji problem je što se na taj način pumpa cena nekretnina pa je onaj kome stvarno treba je ne može sebi priuštiti, ali je veći problem to što se taj kapital umesto da se iskoristi za razvoj ekonomije i boljitak društva on zamrzava u nekim ciglama koje ničemu ne služe niti stvaraju vrednost. Ako neko već ne zna šta će sa novcem (nije svako u stanju da pametno investira ili pokreće svoj biznis), onda je logično da taj novac stavi u banku koja će ga dalje proslediti privredi i time će se stvoriti neka vrednost.

U Srbiji postoje milijarde evra takvog kapitala koji trenutno ničemu ne služi, a mogao bi drastično na bolje da pogura ekonomiju.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 20:01 - pre 122 meseci
Citat:
ventura: Može i tako. Ali bi to opet dovelo do pada cene rente, jer bi gazde jurile onoga kome bi da izdaju stan, i ko bi im dao svoj 'vaučer' iliti prijavu za stan da mu se umanji porez, i podstanari bi bili ti koji diktiraju uslove a ne gazde.

Gde god taj ziveo on moze da umanji porez - njemu se ne isplati da prodaje to pravo kad moze svugde da ga iskoristi. Ako si prijavljen na drugu lokaciju ti vec ne mozes da ides kod doktora tamo gde jesi stvarno (jer moras u krugu svog boravista), ne mozes dobijati mnoga dokumenta drugde, itd.
A kad budes prijavljen u nekom stanu, imas i neka prava... izmedju ostalog da ne mogu da te izbace dok placas rentu, a i moras da placas preko banke da se vidi da je placeno...
Sve se to mnogo lakse sredi.

Citat:
Ali generalno ja smatram da je problem mrtvog kapitala jako velik i da ga treba nekako rešiti. Nije u redu da ljudi u neznanju šta pametnije sa novcem koji imaju da taj isti novac guraju u nekretnine.

Pogresan mrtav "kapital" gledas....
Kao da taj novac udje da stanuje u toj nekretnini :) Ne, vec ga dobija prodavac, i onda prodavac nesto radi sa tim novcem. Znaci, taj kapital postoji u zemlji.. treba naci nacin da ne izadje vec se primeni.
A mrtav kapital su nekretnine... lose iskoriscen prostor, prirodan resurs!

Zasto ti uopste potenciras da je "ulaganje" u nekretnine umrtvljivanje novca?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 20:06 - pre 122 meseci
ulaganje u nekretnine za stanovanje u drzavi gde se smanjuje broj stanovnika je totalni promasaj!!!! kod nas 85% stanovnistva ima svoju nekretninu i ono je uglavnom staro stanovnistvo koje je podrzavalo lose politicke odluke njihovih vodja pa sad nek lepo plate za to!
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 20:09 - pre 122 meseci
Citat:
Hank:
Tvojih 20 stanova nisu zarađeni u liberalnom kapitalizmu i pravnoj državi, već u virtuelnoj samoupravnoj Jugoslaviji, prema tome ne možeš očekivati ni da raspodela bude izvršena po nekom drugom sistemu.


Dobro ako nisu, ajde onda da ignorišemo, to što nije sagrađeno/napravljeno/zarađeno, u toj virtuelnoj zemlji. Znaš šta će da ti ostane? Dva tržna centra, 10 kilometara puta, most na Adi i OTC.
OTC ti je Otvoreni tržni centar, odnosno buvljak na Novom Beogradu.

Eto to će da ti ostane, pošto i ta virtuelna struja koju danas koristiš dok mi pišeš je sa HE Đerdap II.

Pozdrav i tebi. :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 20:17 - pre 122 meseci
ventura.. Ne sluzi jer se nema poverenja a novac ne ide privredi (sto su radile banke sfrj)nego nekoj serpi druzini
pa kada banka ode u aut,nismo mi odgovorni.

p.s.Dexic te soli samo tako.Zavrsices ti na raznju,vidim ja.:):).
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 20:27 - pre 122 meseci
Citat:
žutokljunac:

Eto to će da ti ostane, pošto i ta virtuelna struja koju danas koristiš dok mi pišeš je sa HE Đerdap II.


Da si ti meni živ i zdrav, struja koju danas koristim nije ni sa kontinenta na kom se nalazi HE Đerdap II. I struju koju trenutno trošim i struju koju sam trošio sa HE Đerdap II je struja koju plaćam i koju sam plaćao, prema tome ne osećam nikakvu obavezu prema tome, ako si na to mislio, da ti dam neke pare da kupiš 20 stanova koji ti "pripadaju", jer je tvoj otac vredno radio u staroj Jugi. Imam neke pametnije investicije u opticaju...

Citat:
Dexic:
Hank, za tu pricu ko je korisniji se skroz slazem - ali nas trenutni sistem poreza na imovinu to uopste nece resiti, jer on bas ide protiv rente - time sto nema nikakvih olaksica.
Ko ima da renta, neka renta, i neka ne placa porez na nekretninu ako renta (placace kroz porez na prihod od kapitala) - ako je neko prijavljen u tim stanovima, tj. da stvarno zivi. Ali svaljivanje poreza na podstanara je bas kontra uposljavanju kapitala.


Pravimo sada nuklearnu fiziku od relativno jednostavnih stvari. Promena poreske politike vezane za posedovanje nekretnina u državici sa manje od 7 miliona stanovnika nije nešto sa čim ova planeta nikada nije imala dodira, pa sada wooow ne znamo šta je pametno i daj da svako da pogled iz svog ugla.

Kako god ti postavio taj sistem: 40 kvadrata po domaćinstvu + 20 kvadrata po članu domaćinstva da se ne oporezuje, na primer, porez za završene kuće da bude veći ili manji od poreza za nezavršene, porez za izdavanje da bude 10% ili 50%, vlasnici nekretnina koji ne mogu da plaćaju dažbine posle smrti prodajom nekretnine da anuliraju za života napravljene dugove ili ne, ma šta god kako god promenio ti ćeš se susresti sa ogromnim otporom u stanovništvu...

Jedan je ubeđen da mu pripada 20 stanova, drugom je sasvim normalno što sa ženom bez dece živi u "kućici" od 150 kvadrata, treći ne shvata šta ima da mu se naplaćuje porez što izdaje 3 stana, četvrti se rodio na Vračaru pa je ubeđen da porez u Vranju mora biti isti kao i na Vračaru, jer oba naziva počinju na "V", peti je ratovao protiv NATO pakta i potpuno logično ili potpuno nelogično očekuje oslobađanje od svih poreza...

Po mome mišljenju, srpsko društvo, obzirom da se nalazi u opasnosti što se tiče biološkog opstanka u budućnosti, mora za prvi kriterijum da postavi to da se pomogne uspešnima, onima koji još nešto proizvode i koji se bore, koji su na bilo koji način korisni - da li su napravili fabriku od livade ili su napravili dete... svi ostali će morati malo da pričekaju, ma koliko to bilo pošteno ili nepošteno, ma koliko bili oštećeni ili nagrađeni u prošlosti.

Mladi bračni par živi na Mirijevu u 40 kvadrata? Nikakav porez, naravno ili neka simbolika. Penzionisani general koji je pod JNA šapkom živeo kao car 40 godina i još mu je država "prodala" vilu na Dedinju, a deca su mu otišla i snašla se u Kanadi još u prošlom veku? Ovde je potreban neki porez tipa kvadratura vile (ili salonskog stana) umanjena za 40 kvadrata (ukoliko drug gospodin general živi sa suprugom) pa svaki preostali kvadrat puta minimum 100 evra godišnje za lokacije poput Dedinja, Vračara i slično. Po ovim gajbama i treba da žive neki bogataši kojima neće biti problem da keširaju od 5 do 15 hiljada evra godišnje na ime poreza za posedovanje nekretnine, a ne neki socijalni slučajevi koji godinama ne plaćaju ni struju, ni infostan i još su ubeđeni da im pripada i više nego što imaju.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 20:58 - pre 122 meseci
Citat:
Hank
Ovde je potreban neki porez tipa kvadratura vile (ili salonskog stana) umanjena za 40 kvadrata (ukoliko drug gospodin general živi sa suprugom) pa svaki preostali kvadrat puta minimum 100 evra godišnje za lokacije poput Dedinja, Vračara i slično.


Ček, a ti daješ savete iz dalekog inostranstva. Amerika, Kanada? Tamo gde je obična plata 4000$? I ti odatle razrezuješ poreze. Sto evra po kvadratu minimum.
Onda ti poznaješ poreski sistem daleko bolje od mene, a eto, ja ga polagao kod čuvenog Dejana Popovića ( naš najveći stručnjak za poreze), i dobio desetku. Davno je to bilo, ali eto, da ti se pohvalim. Ajde dobro, ima ta priča logike kada govoriš o vilama na Dedinju, treba ih oporezovati kao luksuz, ali ne ide se ovde na tu kartu, već, nemamo pare, fale nam pare, šta da radimo... daj da dignemo porez na nekretnine.

Ok, nema problema. Samo znaš šta mi je odvratno u celoj toj priči. Što se razni likovi, koji se naslađuju što će neko morati da plaća veliki porez ( jer ga je ceo život mrzeo zato što mu je deda ostavio stan), a sve to vreme jedino što žele je da cene stanova padnu što više, i da on kupi neki stan za što manje pare. Nije ih briga šta će se, ako se to dogodi, desiti sa ostatkom ekonomije, već mu je jedini cilj da kupi što jeftinije. Kao oni likovi što otkupljuju porodično zlato.
Naravno, on te pare nema, nema ni hiljadu evra, ali ima genijalan plan. Prodaće polovan auto, uplatiće 5 soma učešća i uzeće kredit. Kad cena padne na 300 evra ko kvadratu, naravno.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 21:04 - pre 122 meseci
I ja se najezih kad sam pročitao početak ove teme... Ali realno ovo što ventura priča je logično.
Samo bi bilo sjajno kad bi te pare otišle tamo gde treba, gde god da je to..,

Gledam ove silne novoizgradjene zgrade po Kragujevcu, bespravno, bez ikakvog urbanističkog plana... Odvratno. I sad zvrje prazni jer nema narod love da ih kupi. Treba lepo te "gazde" odrati sad od poreza, kad već ne postoje načini da im se to poruši.

U CH nisam smeo da držim cveće na prozoru, da ne bih kvario spoljni izgled zgrade. Jednog dana došli majstori ofarbali fasadu, zamenili stolariju i samo dali fakturu vlasniku stana u kom sam stanovao.
Hoćeš stan u gradu? E onda ćeš da platiš da ta zgrada bude onakva kako je propisano.

Mogu da zamislim samo šta bi se desilo kad bi neko zazidao svoju terasu da bi napravio neki spajz...

Brine grad o urbanizmu. Zato mi se pegla kad vidim KG na šta liči zadnjih 10 godina
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 21:25 - pre 122 meseci
Citat:
CoyoteKG: I ja se najezih kad sam pročitao početak ove teme... Ali realno ovo što ventura priča je logično.

Logicno je samo u nekoj njegovoj fantaziji od zemlje u ko zna kojoj dimenziji ko zna kog univerzuma.
Sa Srbijom ta logika nema dodira, do zadnjeg posta, tj. nesto je rekao sto ima dodira sa stvarnoscu na kraju :)

Citat:
Gledam ove silne novoizgradjene zgrade po Kragujevcu, bespravno, bez ikakvog urbanističkog plana... Odvratno.

Ja to isto kazem i za gomilu pekara, menjacnica, apoteka i banaka na svakom cosku.
Bez ikakvog plana i studija da li je to ima ekonomskog smisla - ali, ne, to "pravi pare", daj tamo da se ulozi! I onda se zale kako lose ide - mrsh bre!
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 21:33 - pre 122 meseci
@Žutokljunac

Da, dajem savete iz inostranstva, ne vidim ništa loše u tome. Misliš da su zemlje daleko uspešnije i uređenije od Srbije to postale sticajem okolnosti i slučajno, pa ti nisu potrebni "saveti iz inostranstva"? Imaš ovde i savete vrlo uspešnih ljudi u samoj Srbiji, ne vidim tu povezanost kvaliteta mišljenja i mesta sa kog je mišljenje izrečeno. Šta kaže čuveni Dejan Popović, gde se dedoše tvojih 20 stanova?

Dođi i ti ovde gde je "obična" plata 4000 dolara, ko ti brani? Nikoga ja ne mrzim, pogotovo ne iz razloga što je uspešan ili je dobio veliko nasledstvo, već stvari posmatram malo šire od tebe budući da očigledno vidim dalje od svog nosa. U Srbiji sam relativno često, toliko često u stvari da mogu reći i da živim na relaciji inostranstvo - Srbija i imam nekretnine tamo u svom vlasništvu i još neke meni bitne stvari.

Mnogo toga, uključujući tu i poresku politiku vezano za posedovanje nekretnina, mora da se promeni u Srbiji ukoliko ista ima ambiciju da preživi.

Pošto čitavu diskusiju teraš u nekom beskorisnom - ličnom smeru da ti odgovorim i na pitanje šta ću raditi ukoliko ocenim da je nova poreska politika takva da je lično ocenjujem nepovoljnom. Hoću li podići revoluciju? Hoću li se učlaniti u Komunističku partiju? Hoću li popisati sve projekte na kojima su radili moji otac i majka u SFRJ, pa izračunati visinu "duga" koje srpsko društvo ima prema meni, pa onda da "prebijemo" dugovanja?

Ništa slično.

Prodaću nekretnine po trenutnim tržišnim cenama ili ih zameniti za druge koje imaju povoljniji poreski tretman ili ću ih zameniti za nekretnine u inostranstvu ili ću plaćati poreze ili nešto peto. Nije kraj sveta, daleko je to od kraja sveta. Šta više, promene u Srbiji koje bi me naterale na tako nešto bih ocenio veoma pozitivnim iako su negativne na mene lično, pošto za razliku od tebe, ne razmišljam samo za svoje d*pe i na nivou "iz ruke u usta". Bilo bi mi drago da krene Srbiji i da to postane zemlja u koju ću puštati svoju decu opušteno na odmor ili da prožive svoj život, ako tako budu hteli, ali to će se teško dogoditi dok god su takvi kao ti, koji se neprestano bore za svoja "prava" preko grbače svih ostalih, u većini. Oporezovati višak kvadrata sa 100 evra po kvadratu na Dedinju ili Vračaru, buaaaaaa kakav horor i nečoveštvo i antihumanizam i mržnja prema naslednicima velikih vojskovođa... pardon, industrijalaca koji su zadužili ovu zemlju.

A to što bolnice po Beoradu nemaju ni zavoj, to je humano?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 21:50 - pre 122 meseci
Citat:
Dexic:
Logicno je samo u nekoj njegovoj fantaziji od zemlje u ko zna kojoj dimenziji ko zna kog univerzuma.
Sa Srbijom ta logika nema dodira, do zadnjeg posta, tj. nesto je rekao sto ima dodira sa stvarnoscu na kraju :)

U svom univerzumu bi više voleo da Srbija liči na Monte Karlo nego na Somaliju. Po tvojoj logici daj da se ugledamo na Somaliju, i odmah smo svi carevi, preko noći.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 21:57 - pre 122 meseci
Citat:
Hank:
@Žutokljunac

Da, dajem savete iz inostranstva, ne vidim ništa loše u tome. Misliš da su zemlje daleko uspešnije i uređenije od Srbije to postale sticajem okolnosti i slučajno, pa ti nisu potrebni "saveti iz inostranstva"? Imaš ovde i savete vrlo uspešnih ljudi u samoj Srbiji, ne vidim tu povezanost kvaliteta mišljenja i mesta sa kog je mišljenje izrečeno.


Čoveče, je l' ti shvataš da je ovde prosečna plata 350 evra, prosečna penzija 200 evra, a da je realna stopa nezaposlenosti 45%.
Da je u zemlji 1,7 miliona penzionera i 0,8 miliona ljudi koji rade u državnoj službi. O čemu pričaš?

Porez na imovinu nije izdašan poreski oblik. Ne daje puno novca državi. Prihodi od godišnjeg poreza na imovinu u Srbiji u 2011. godini iznose 0,63%
BDP-a. S obzirom na to da naknada za korišćenje građevinskog zemljišta de factopredstavlja porez na imovinu, kada se prihodima od poreza na imovinu dodaju prihodi od naknade, ukupni prihodi prikupljeni po ovom osnovu iznose 1,26% BDP, što je manje nego u razvijenim zemljama OECD-a (1,78% BDP), ali više nego u drugim zemljama Centralne i Istočne Evrope – 0,48%
http://www.fren.org.rs/sites/d...%20imovinu%20u%20Srbiji%20.pdf

Izdašan poreski oblik ti je PDV i on značajno menja stanje. Ali da bi se do toga došla potrebno je mnogo više od dizanja poreske stope. To je najlakše i najefektnije kada govoriš ljudima. Da ćeš da oporezuješ vile na Dedinju. To ljudi vole da čuju jer im to zadovoljava neku pravdu.

[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 27.04.2014. u 23:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 22:19 - pre 122 meseci
Žutokljunac, davno sam ja bio na mestima koja ti pokušavaš da bombarduješ izlivima verbalne dijareje.

Pitaj ti čuvenog Dejana Popovića zašto je to tako, a ne mene, ja sam ponajmanje doprineo takvoj situaciji, a sve to nema veze sa poreskom politikom: elitne lokacije moraju biti elitno oporezovane, "višak" kvadrata u vlasništvu preko nekog propisanog po stanovniku mora biti dodatno oporezovan, dobit mora biti pošteno oporezovana, porez na rad mora da se smanji, državna administracija mora da se prepolovi i učini profesionalnom i efikasnom itd. To što će generali na Dedinju da zakukaju što će morati da se sele na Karaburmu i što će veliki "kombinatori" zakukati što će ih porezi zaklati i što će neki po poreskom rešenju uz kuknjavu ustanoviti da kuća od 150 kvadrata i nije baš "kućica" i što će neki profesionalni lupači pečata morati da se obaveste da rade nepostojeći posao - to su sve neke kuknjave koje se ne tiču ni mene, ali ni ogromne većine stanovnika Srbije.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 22:28 - pre 122 meseci
Kako nema veze sa poreskom politikom, kad sam ti napisao:

Porez na imovinu nije izdašan poreski oblik. Ne daje puno novca državi. Prihodi od godišnjeg poreza na imovinu u Srbiji u 2011. godini iznose 0,63%
BDP-a. S obzirom na to da naknada za korišćenje građevinskog zemljišta de factopredstavlja porez na imovinu, kada se prihodima od poreza na imovinu dodaju prihodi od naknade, ukupni prihodi prikupljeni po ovom osnovu iznose 1,26% BDP, što je manje nego u razvijenim zemljama OECD-a (1,78% BDP), ali više nego u drugim zemljama Centralne i Istočne Evrope – 0,48%

I dao sam ti link te studije.

Shvataš da se ekonomska situacija u državi neće drastično promeniti zbog povećanja poreske stope ovog poreza.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 22:34 - pre 122 meseci
Mozda nece ekonomska. Mozda necemo smanjiti dug prema ememefu

ali ovo je neki sled pozitivnih stvari. Procitaj ponovo

Citat:

Šta bi takvo oporezivanje proizvelo kao rezultat:
- Idiotsko zarobljavanje živog kapitala u ciglama bi se totalno destimulisalo, i narod bi bio nateran da kapital ulaže u nešto što stvara vrednost za ekonomiju i društvo;
- Neko ko živi sa četveročlanom porodicom u stanu od 150 kvadrata bi morao da plati za taj luksuz, jer je očigledno da to sebi može da priušti;
- Koncept da neko živi od izdavanja 1-2-3 stana bi nestao, umesto toga takva osoba bi bila prinuđena da ustane sa d*peta i krene da stvara nešto za sebe i društvo kroz koristan rad, umesto što bleji po kafiću i kladionici i čeka prvi da uzme pare od rente;
- Cena kvadrata bi pala jer bi došlo do masovne prodaje nekretnina zbog poreza, samim tim, mnogi mladi ljudi bi sebi mogli da priušte kupovinu stana;
- Cena rente bi drastično pala jer bi ova 'sirotinja' što živi u 300 kvadrata ukapirala da je bolje da teo tih kvadrata izdaju;
- Budžet republike bi bio uvećan za nekih 20-30%, jer u normalnim državama otprilike 30% državnog budžeta predstavljaju takse na nekretnine.
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 22:36 - pre 122 meseci
@Žutokljunac

A da baciš malo pogled na situaciju u nekim drugim zemljama ili su ti mrski saveti iz inostranstva? Niko ovde nije rekao da će promena poreske politike po pitanju posedovanja nekretnina momentalno popraviti ekonomsku situaciju u Srbiji, to je samo jedna iz mase stvari potrebnih da se urade.

Nećeš niske penzije, nećeš visoke doprinose, ali nećeš ni da se istraži objektivno kako je pukao srpski PIO fond. Nećeš visoku stopu nezaposlenosti, nećeš niske plate, ali nećeš ni poreze na nekretnine. Nećeš mišljenja kucana sa kompjutera napajanog strujom iz HE Đerdap II, ali nećeš ni mišljenja iz inostranstva. Nećeš da čistačica iz Beobanke dobije trosoban stan pored tvoga oca koji je dobio dvosoban, ali nećeš ni da naslednici te nekretnine plate račune koje čistačica za života nije plaćala.

Meni je jasno da ti mnogo toga nećeš, samo mi nije jasno da li postoji bilo šta što hoćeš.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 28.04.2014. u 00:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Porez na imovinu 201427.04.2014. u 23:02 - pre 122 meseci
Citat:
CoyoteKG: Mozda nece ekonomska. Mozda necemo smanjiti dug prema ememefu

ali ovo je neki sled pozitivnih stvari. Procitaj ponovo


Pročitao sam. I odmah da ti kažem da ne postoji savremeni poreski sistemi gde porez na imovinu ( to je kod nas porez na nepokretnosti, tako ga mi zovemo, jer u svetu imaš 3 vrste poreza na imovinu ) čini 30% učešća u ukupnim prihodima od poreza, a TEK ne postoji u odnosu na BDP. Već sam ti naveo, da je u odnosu na BDP ta stopa ispod 2%.
A da ne govorimo što u nekim savremenim poreskim sistemima ( npr. Norveška, Finska, Danska , Švedska ), učešće ovog poreza je marginalno - ispod 0,5%

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Porez na imovinu 2014

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28087 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.