Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 342632 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 11:37 - pre 92 meseci
Meni se cini da ti vrlo lako sprovodis generalizacije na osnovu vrlo malog uzorka. Ja mislim da su nam Rusi slicni otprilike koliko i Nemci, ako si popio pivo sa jednim, ne bi rekao da imas dovoljno iskustva da donosis takve zakljucke. Ne znam, mozda ja gresim, ali ja jos nisam video nista sto bi povezao izmedju nas.

Generalno, ljudi u zapadnoj Evropi zbog nedovoljnog poznavanja geografije i istorije vrlo lako izjednacavaju zemlje Balkana sa ostatkom istocne Evrope, pa onda svrstaju recimo Ruse i Srbe ili Poljake i Srbe u istu grupu, a realno nemamo nista zajednicko osim sto delimo poreklo i slican jezik. To vazi i za Francuze, Portugalce, Italijane i Spance, pa ih niko ne smatra istima - osim sto ulaze u stereotip mediteranskih naroda i kulture.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 12:13 - pre 92 meseci
@DaliborP

Prvo ja nigde ne izjednacavam nas, Ruse i Beloruse. Govorim o kulturoloskim preklapanjima i slicnostima. Sad ako hoces da zauzmes stav da se sve kulture otprilike jednako razlikuju, ili da smo mi toliki marsovci, pa su nam svi podjednako daleki, ja ne mogu sa tim da se slozim.

Drugo nije ovo sto ja pisem fakat, ili ultimativna istina, zato i diskutujemo. Moja impresija je svakako subjektivno vidjenje sveta iz tog i tolikog uzorka koji sam imao i na osnovu onog sto sam procitao, i na nivou na kom me je interesovala cela tema. Ali bojim se da je to slucaj sa svim ucesnicima na ovoj temi. Tvoje je da uzmes moje iskustvo sa opisanim uzorkom i ako mozes izvuces nesto korisno iz tog, ako uopste ima nesto korisno.

Nisam popio pivo sa svim Rusima, i svakako je uzorak koji ja imam ogranicen na uzak spektar ljudi koji su se prvo odlucili da emigriraju van svoje zemlje, i drugo pripadaju nekoj malo obrazovanijoj skupini od prosecnog stanovnika Rusije i ajde da obrnemo - svakako da postoje razlike izmedju nas i Rusa. Ali razlike izmedju nas i Holandjana su daleko vece. Da ne pominjem narode Balkana, ali svakako su nam oni slicniji od recimo Belgijanaca. Opet to ne znaci da smo mi i Rumuni potpuno isti narod sa 100% kulturoliskim preklapanjem, razlika ima i neke su znacajne, ali preklapanje je jednostavno vece nego sa Belgijancima.

Isto vazi za Italijane i Spance, svakako da su to dva razlicita naroda sa svojom kulturom i specificnostima gledano unutar samih zemalja, pa onda ako poredimo jednu sa drugom svakako da postoji mnogo razlika. Ali veruj mi da ce kulturoloska preklapanja izmedju Italijana i Spanca biti mnogo veca nego njihovo preklapanje sa recimo Nemcima...


 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 12:18 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone
Prvo ja nigde ne izjednacavam nas, Ruse i Beloruse. Govorim o kulturoloskim preklapanjima i slicnostima. Sad ako hoces da zauzmes stav da se sve kulture otprilike jednako razlikuju, ili da smo mi toliki marsovci, pa su nam svi podjednako daleki, ja ne mogu sa tim da se slozim.

Moj jedini stav je taj da nema nikakve slicnosti izmedju nas i Rusa, suprotno od toga sto mnogi pokusavaju da proture da smo mi nekakav bratski narod slicnih karakteristika, i siguran sam da mnogo vise slicnosti imamo sa Albancima ili Italijanima nego Rusima i Belorusima. Ne znam da li mogu jasniji da budem od toga.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.ip.telfort.nl.



+7181 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 13:24 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone:
Al dobro nije to ni tema, Darko je rekao da treba da se ugledamo na nama slicne narode kad biramo drzavno uredjenje, DaliborP kaze da nam Rusi/Belorusi kulturoloski nisu slicni, ja kazem da su iz mog iskustva mnogo slicniji nego narodi zapadne EU - recimo Holandjani, ali to nema nikakve veze sa tim cemu bi trebali da tezimo vezano za uredjenje nase drzave i drustva ;)...


Iz mog licnog iskustva (N=50-tak), najvece slicnosti su geografske prirode, tipa Srbin i Grk, Italijan i sl. Po mentalitetu i kulturi nisam primetio da su "daleki" Sloveni tipa iz Ukrajine ili Rusije ista slicniji ljudima sa Balkana (koji upadaju u nekakav kulturni "pojas") od nekih Holandjana i sl. Cak i Izraelci i sl. mi deluju slicniji.

Opet, kao sto rekoh N=50-tak, mozda na vecim brojevima to ne stoji.

Sa druge strane, ugledanje na "nama slicne narode" sto se drzavnog uredjenja tice nije uopste precizna stvar. Severna i Juzna Koreja su >isti< narod pa opet imaju komplet drugacije drzavno uredjenje. Drzavno uredjenje i kultura nisu bas preterano povezane - drzavna uredjenja mogu da se kratkotrocno menjaju, dok je kultura nesto sto se gradi mnogo duze vremena.

Eto, recimo, Sloveni su sticajem okolnosti bili u komunizmu pa su presli na neki tip parlamentarne demokratije sa slobodnim trzistem (sa manjim ili vecim nivoom demokratije ili slobodnog trzista).

Samo je sticaj okolnosti da je komunizam totalno kolabirao pa su svi "djuture" morali da predju.

Moglo je, takodje, da se desi da neki ostanu u komunizmu a neki predju na nesto drugo, iako su neki od tih naroda "slicni" (Cesi i Slovaci npr.). Da li je nesto optimalno za neke od njih je funkcija koja zavisi od gomile faktora, od kojih neki nisu pod kontrolom konkretne drzave i prilicno je uopstavajuce zakljuciti da bi neki narod trebao da iskopira drzavno uredjenje drugog naroda samo zato sto su "slicni" po nekom proizvoljnom kriterijumu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 737
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+594 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 13:25 - pre 92 meseci
Legija stranaca je savršeno mesto za uočavanje kolturoloških razlika i sličnosti među narodima.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 13:26 - pre 92 meseci
"Bratski narod" je izmisljeno kod nas, i samo kod nas se upotrebljava u tom smislu. Isto kao i, u isto vreme, sto je proklamovano i ponavljano do iznemoglosti "Bratstvo i jedinstvo svih republika i pokrajina". Iz iste kuhinje a sa istim ciljem koji je doneo i "samoupravljanje" i jos gomilu besmislica kojima smo se povinovali (tacan izraz) generacijama. Sa "upozorenjem" da je to imalo plodnu prodju iskljucivo u Srbiji (bez pokajina!), Crnoj Gori i Makedoniji. Svi ostali, ukljucujuci i pokrajine, su to isto formalno izjavljivali u skladu sa trenutkom, potrebom... a mislili i ponasali se potpuno drugacije. "Bratimljenje" sa Rusima je u istom fazonu. Pocelo je tako sto se bukvalno glorifikovalo sve sto se ticalo Rusije, sve sto je dolazilo sa te strane i sve sto se desavalo tamo (samo kad se setim prvog ruskog video rekordera, sa koliko ushicenja je pisano o tome... ja sam imao priliku da licno vidim to "cudo tehnike" koje je kasnilo dobrano za ostatkom sveta a izgledalo kao neki omanji orman... sa predimenzionisanim komandama, plej si mogao da sakom pritisnes koliki je bio..., smesno a nebitno) - ali i to je isto prolazilo samo u Srbiji (bez pokrajina!), Crnoj Gori i Makedoniji, ostali su se bez pardona svemu tome smejali.

Ali to je sve, nadam se, proslost. Ono sto ja licno znam je sledece, kad se vec iznose licna iskustva. Radi posla sam upoznao daleko vise ljudi sa Zapada nego sa Istoka. Daleko vise ljudi iz Amerike nego iz Rusije. Ono sto sam ja primetio, kao i skoro svo moje drustvo, je sledece. Jedino Rusi nisu bili u cudu u vezi nase opustenosti u medjuljudskim odnosima i ponasali se tako ili blisko tome bez ikakvog prilagodjavanja. Niko dugi tako spontano nije postajao deo "ekipe" kao Rusi. Bavim se Muzikom, kao sto se zna, pa je to mozda malo drugacije, muzicari su nekako svud u svetu dosta bliski samom sustinom zivotnog bivstvovanja ali ima razlike, mnogo!, u medjuljudskim odnosima ma kako je to inace kod muzicara dosta prisnije u odnosu na ostale. Svi se "raskrave" kod nas i prilicno oslobode stega ponetih sa svojih prostora ali ni blizu Rusa koji su na keca spremni na intimizovanje i iznenadne spontane trenutke tipa - u sred termina neko kaze "'ocemo na krilca u Dubocicu, nesto sam kao gladan" (ili na kafu ili...), Rusi odmah krecu zajedno sa nama dok Amerikanci zacudjeno uvek, ali bas uvek, prvo pitaju "Kako kad imamo termin u Studiju?. Ili, kad se zavrsi termin u neko "zlo doba jutarnje" Amerikanci su skloni da bez reci popakuju instrumente i krenu u hotel cudeci se sto uopste pitamo da idu sa nama negde... dok Rusi to podrazumevaju i ne zapitku nista nego se pridruzuju bez negodovanja. Na primer.

Sto se tice desavanja u nekim tim trenucima provoda isto ima razlike. Nema sanse da se ikada desilo da neko od Rusa zove konobara da bi samo sebi nesto porucio, uvek (kad im se dopusti, stara dobra nasa fora da gost ne placa nikada! ) porucuju za sve, u vidu "jos jedna tura". Dok su Amerikanci prilicno drugaciji, zovu konobara i "jos jedno pivo, molim" i uvek se iznenade na nasu intervenciju po pitanju dobronamernog zezanja u vezi toga. Placanje je isto razlicito, skroz. Rusi se svadjaju "do krvi" insistirajuci da bar jednu turu plate a neretko nece da izadju sa nama uopste ako im unapred ne obecamo da ce se na smenu placati. Amerikanci su uvek u cudu sto mi placamo sve. I nikada to ne kapiraju kao sto vecina ne kapira zasto bi placao celu turu, ne svi ali je dosta takvih.

Znaci, samo neka svoja opazanja iznosim. Bez "presudjuvanja" i bilo cega takvog. I nikako ne tvrdim da sam iz navedenog izvukao zakljucak bilo koje vrste u smislu "Rusi su nam slicniji" ili "Rusi su nam ko braca".

I da naglasim, ja nisam za Ruse, ja sam za Ameriku i Zapad u svakom pogledu i na razne nacine.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 13:38 - pre 92 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Sa druge strane, ugledanje na "nama slicne narode" sto se drzavnog uredjenja tice nije uopste precizna stvar. Severna i Juzna Koreja su >isti< narod pa opet imaju komplet drugacije drzavno uredjenje. Drzavno uredjenje i kultura nisu bas preterano povezane - drzavna uredjenja mogu da se kratkotrocno menjaju, dok je kultura nesto sto se gradi mnogo duze vremena.




To mi je i bila sustina price oko slicnosti i razlicitosti, nego je prica divergirala.
Kakve veze ima da li smo slicni sa Rusima i razlikujemo se od Holandjana, ako pricamo o drzavnom uredjenju i sistemu kakav bi voleli da vidimo implementiran u Srbiji? Po meni nikakve...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 13:46 - pre 92 meseci
Prica je krenula od toga da je Darko tvrdio da ne postoje dve drzave toliko slicne kao Belorusija i Srbija u Evropi, ja sam rekao da nema nikakve slicnosti, onda si ti uleteo i rekao meni da gresim, da smo poprilicno slicni. Nemoj onda sad da se pravis kao kakve veze ima....
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 14:04 - pre 92 meseci
Citat:
DaliborP: Prica je krenula od toga da je Darko tvrdio da ne postoje dve drzave toliko slicne kao Belorusija i Srbija u Evropi, ja sam rekao da nema nikakve slicnosti, onda si ti uleteo i rekao meni da gresim, da smo poprilicno slicni. Nemoj onda sad da se pravis kao kakve veze ima....


Drzave - nigdje veze, prica je bila o narodu, i narod - kultoroloski - ja mislim da DA - licimo, al ajde to je moj subjektivni utisak.

Ako si me razumeo da nase drzave lice - jbg - greska, ne lice i fala bogu da ne lice, da lice tema ne bi bila "Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju" nego "Belorusija - drzava kakvu i Srbi imaju".

Ako si me razumeo da sam rekao da treba da lice - ne nisam - boze sacuvaj, ja upravo kazem da to sto licimo kulturoloski na neki narod, NE znaci nista pri izboru drzavnog uredjenja. Da li mozemo da ih poredimo - da svakako da mozemo.

Jos bolje - evo ti tacno sta sam rekao:

Citat:
bananaphone:
Citat:
DaliborP:
Nikad mi nije bila jasna ta "slicnost". Kad sam bio sa nekim Rusima nisam video ama bas nista slicno nama.



... bla bla bla ...

Opet ponavljam - moje licno iskustvo, i opet ponavljam, zivim u Holandiji a ne Rusiji. Odnosno drzavno uredjenje je jedna stvar, a nacija, mentalitet i ostalo su druga stvar, odnosno to sto smo slicni mentalitetom Makedoncima - ne znaci da treba od njih da preuzimamo drzavno uredjenje, nego treba da konvergiramo prema uspesnim i uredjenim drzavama bez obzira na mentalitet samog naroda tih drzava...


[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 18.10.2016. u 15:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 15:07 - pre 92 meseci
Koji si ti lik, stavio si "bla bla bla" upravo umesto tvog odgovora na ono sta sam ja napisao. Bas ti je zapelo da budes u pravu?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 15:27 - pre 92 meseci
Citat:
DaliborP: Koji si ti lik, stavio si "bla bla bla" upravo umesto tvog odgovora na ono sta sam ja napisao. Bas ti je zapelo da budes u pravu?


Iskuliraj covece, prvo pogresno si me razumeo.
Drugo stavio sam bla bla bla jel pricam o kulturolosim slicnostima izmedju nas i RUSA kao naroda, a na kraju dodajem i ovaj deo koji je poenta cele price, da bi ti istakao sta je ustvari moj stav.
Trece, u kom pravu? Kako covek ovde moze biti u pravu? Ja tvrdim jedno, ti drugo, Darko trece, Ivan ima svoju viziju, nije to matematika, nema tu u pravo ili krivu, svako ima svoje subjektivno vidjenje, samo si ti moje vidjenje pogresno razumeo i ja pokusavam da ti objasnim sta sam hteo da kazem.

Pricam o NARODU i kulturi NARODA, NE o Rusiji (Belorusiji) kao DRZAVI koja treba da nam bude uzor, vec upravo obrnuto, kazem za sebe da ne zivim u Rusiji nego u Holandiji (eat your own dog food - odnosno po mom sopstvenom odabiru, mozes da vidis sta preferiram sto se tice drzavnog uredjenja) - odnosno to sto smo mi slicni kao narod Rusima (po mom subjektivnom misljenju i iskustvu) - ne znaci da bi ja licno hteo - da se preselim i zivim u Rusiji i da to sto smo slicni Makedoncima - ne treba da uredjujemo Srbiju po uzoru na Makedoniju.


Evo ti ceo post, pa ti citaj uzduz i popreko da li sam igde rekao da mi kao drzava licimo ili treba da licimo na Rusiju ili Belorusiju:


Citat:
bananaphone:
Citat:
DaliborP:
Nikad mi nije bila jasna ta "slicnost". Kad sam bio sa nekim Rusima nisam video ama bas nista slicno nama.


Znas kako, recimo kad pricas o porodici, sad svaka porodica u Srbiji je za sebe, pa onda svatko ima svoje vidjenje odgajanja deteta i unutar porodice, recimo mama i tata moraju da uskladjuju svoje stavove koji nisu uvek isti, pa onda dodju baba i deda koji imaju potpuno drugu ideju itd...

Ali onda shvatis da bez obzira na tu raznolikost, recimo vecina Srba gaji neke stereotipe vezane za porodicu i odgajanje dece, odnos prema skoli, i ulozi babe i dede.
I to je deo mentaliteta koji se vezuje za jednu naciju. Sad dodjes i pricas o porodici sa Holandjanima - i oni imaju svoje stereotipove i logiku iza njih, koji se negde preklapaju a negde nemaju veze sa nasim idejama.

Kad pricas sa Rusima, preklapanje je veliko, kad pricas sa Holandjanima preklapanje je mnogo manje. <<< provali - Rusi i Holandjani, nije Rusija i Holandija

To je to, nema tu sta sad neke mudrolije.

Opet ponavljam - moje licno iskustvo, i opet ponavljam, zivim u Holandiji a ne Rusiji. Odnosno drzavno uredjenje je jedna stvar, a nacija, mentalitet i ostalo su druga stvar, odnosno to sto smo slicni mentalitetom Makedoncima - ne znaci da treba od njih da preuzimamo drzavno uredjenje, nego treba da konvergiramo prema uspesnim i uredjenim drzavama bez obzira na mentalitet samog naroda tih drzava...


Na kraju krajeva - ako si me razumeo pogresno - ja ti dajem dodatno pojasnjenje sta sam hteo da kazem...
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 18:55 - pre 92 meseci
Vezano za pricu o slicnosti Srba i Rusa, evo utiska jednog stranca iz Beograda.

Uglavnom rece lik da je ocekivao da vidi malu Rusiju a otkrio je mali Tajland u Evropi.



 
Odgovor na temu

Radgosta.6

Član broj: 334276
Poruke: 11



+52 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 19:52 - pre 92 meseci
Mali Tajland. Jeftin provod i mnogo kurvi?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 20:15 - pre 92 meseci
@Sceka - sto se kafane tice, Holandjani su sampioni EU po skrtosti, cak imas izraz u engleskom jeziku "going Dutch" - sto znaci da svako placa svoj racun, u NL lepo kazes konobaru sta si jeo i pio, on izvadi kalkulator, preda ti tvoj racun - 15.28e i to platis 15.28e i to je to...
Englezi ce platiti turu pica bez problema + ne vole da cekaju konobara za pivo, nego pitaju ljude sta ce da piju, i onda odu do sanka, plate i donesu svima pice i kad se deli racun od vecere, ako nas je 5 jelo i pilo i dodje racun od 200e, svatko izvadi po 40 + sica za baksis i vozi...

Recimo jedan od obicaja u NL je (nije vic) - ako pozoves devojku na date, ako ti se bas bas svidja - platis pola njenog racuna ;)))))

P.S.
Citat:
Sceka:
Za razliku od mnogih koji dodju pa po svaku cenu pokusavaju da svoju okolinu prilagode sebi, pri tom iz sve snage i na vrlo ruzan nacin kritikuju sve zivo u okruzenju u kome su se nasli.


Zaboravih da ti odgovorim na ovo:

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw

;))))

Apsolutno sam protiv kuknjave i pljuvanja, pogotovo kod ljudi koji imaju izbor (sedis u NL, kukas, pljujes, ali neces da se selis iz NL), ali da sam se 100% prilagodio ili integrisao - daleko od toga. Da cu se ikad potpuno integrisati i zaista ispod spoljnjeg interfejsa sa svetom prihvatiti neke stvari - nema sanse, ne sto necu, nego vec sam formiran kao covek, moze to da se brusi, doradjuje, pomera levo desno, prefarba, ali mislim da bi trebalo nesto sustinski da me slomi - tipa Goli Otok da bi zaista unutar sebe prihvatio neke stvari koje su ovde u NL normalne...


[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 18.10.2016. u 21:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 21:18 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone: @Sceka - sto se kafane tice, Holandjani su sampioni EU po skrtosti, cak imas izraz u engleskom jeziku "going Dutch" - sto znaci da svako placa svoj racun, u NL lepo kazes konobaru sta si jeo i pio, on izvadi kalkulator, preda ti tvoj racun - 15.28e i to platis 15.28e i to je to...

Ti mislis da je neko "skrt" ako placa samo svoj racun? Svasta. Pa i svi ostali rade potpuno isto, samo eto sto se zovu "ture", ali na kraju uvek dodje na isto jer svako plati po jednu. Nisu englezi nikakvi dzekovi sto idu do sanka, vec je to samo navika, u pabu nema konobara :-)
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 21:45 - pre 92 meseci
Citat:
Mali Tajland. Jeftin provod i mnogo kurvi?

Ne znam gde su te kurve, ali znam da mi ovako zatucani i moralno posrnuli jos uvek nemamo distrikt crvenih fenjera za razliku od picnutog zapada gde je to normalna pojava vec decenijama.
Kao sto nemamo ni javne kuce za polno opstenje sa zivotinjama. I jos mnoge druge divote koje krase razvijeni svet.
 
Odgovor na temu

Radgosta.6

Član broj: 334276
Poruke: 11



+52 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 22:02 - pre 92 meseci
Pa tom standardu i tezimo. Bicemo uredjeni, sa fenjerima u kojima ce biti stedljive LED lampe, gde ce stranci moci uzivati u nasem visoko-obrazovanom i kvalifikovanom radu za male pare (kako rece reklama sa CNN-a).
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 22:15 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone
Recimo jedan od obicaja u NL je (nije vic) - ako pozoves devojku na date, ako ti se bas bas svidja - platis pola njenog racuna ))))

Da, to (slicne stvari, u braku je sa holandjankom pa te neke stvari a u braku...) mi je pricao proslog leta ortak koji vec dugo zivi tamo. Mislim, ok je to i sasvim se slazem da se to tamo upraznjava kao normalno jer za njih i jeste normalno. Nenormalno bi bilo kazati nesto protiv toga. Za mene je to glupo da gluplje ne moze biti. Svako svoj racun - ok. Da platis i njen racun - ok. Da platis pola njegog racuna - nidje veze. Pa to je toliko glupo da nema dalje. Pazi, zivo me interesuje kako se doslo do toga? Kako izracunati procente? Osmeh - 2%, ruke - 1,3%, grudi - 2,6% ...?! Kazem za mene je to glupo a vec sam rekao sta o tome mislim u vezi njih.

Citat:
Zaboravih da ti odgovorim na ovo:

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw

)))

Apsolutno sam protiv kuknjave i pljuvanja, pogotovo kod ljudi koji imaju izbor (sedis u NL, kukas, pljujes, ali neces da se selis iz NL), ali da sam se 100% prilagodio ili integrisao - daleko od toga. Da cu se ikad potpuno integrisati i zaista ispod spoljnjeg interfejsa sa svetom prihvatiti neke stvari - nema sanse, ne sto necu, nego vec sam formiran kao covek, moze to da se brusi, doradjuje, pomera levo desno, prefarba, ali mislim da bi trebalo nesto sustinski da me slomi - tipa Goli Otok da bi zaista unutar sebe prihvatio neke stvari koje su ovde u NL normalne...

Nisam ni mislio da prihvatis bilo sta unutar sebe i/ili da promenis svoju licnost. Zato sam i rekao adaptirao si se, prihvatio njihov nacin zivota i narocito poslovanja, medjuljudski odnosi i na ulici i inace... a kad si kod svoje kuce radi sta hoces i kako hoces. I ne kazem da je lako, nesumnjivo je jako tesko ali neko to prebrodi lagano, neko teze. Ja nisam hteo da zivim sa ljudima koji su toliko razliciti u odnosu na mene. Prosto.

A to pljuvanje a zivljenje u onome sto se pljuje, i to intenzivno pljuje! Pa dovoljno je na ES-u otvoriti i letimicno preleteti skoro bilo koju temu, nema sanse da se ne nadje nekolicina postova u tom fazonu. Ali, to je neka druga prica...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 22:41 - pre 92 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
bananaphone: @Sceka - sto se kafane tice, Holandjani su sampioni EU po skrtosti, cak imas izraz u engleskom jeziku "going Dutch" - sto znaci da svako placa svoj racun, u NL lepo kazes konobaru sta si jeo i pio, on izvadi kalkulator, preda ti tvoj racun - 15.28e i to platis 15.28e i to je to...

Ti mislis da je neko "skrt" ako placa samo svoj racun? Svasta. Pa i svi ostali rade potpuno isto, samo eto sto se zovu "ture", ali na kraju uvek dodje na isto jer svako plati po jednu. Nisu englezi nikakvi dzekovi sto idu do sanka, vec je to samo navika, u pabu nema konobara :-)


Kazem ti da iskuliras, nema potrebe za ogorcenosti, nadam se da si bar prihvatio moj prethodni post.

Prica je o kulturoloskim razlikama, i stereotipovima.

Holandjani su EU Pirocanci ili Skoti ako ti je draze, Englezi i Nemci se spridaju sa njima po tom osnovu (i Belgijanci se sprdaju a skoro pa isti po tom pitanju) - siguran sam da to znas. Sa druge strane Holandjani ne da se ne brane od te reputacije - oni to smatraju vrlinom, ono u fazonu tri-put-meri-jednom-seci, pazi svaku paru, cist racun - duga ljubav i sl...

Da se vratim na tvoja pitanja - nisu Englezi dzekovi ili sta ja znam, zato sto hodaju do sanka, nego pricamo o kulturoloskim stereotipovima i placanju racuna u baru, ljudi izvuku novac iz svog dzepa i plate turu pica celom drustvu, Sceka je ispricao pricu o tome kad konobar dodje - ma procitaj njegov post, ja sam samo pomenuo da covek uzme porudzbinu od celog stola, ode - donese pice i plati ga iz svog dzepa... Odlazak do bara nije tu presudan faktor ili razlog zbog cega je netko Dzek ili sta god vec, nego opis situacije koja je bliza nasem mentalitetu ili kulturi, nego sto je da u grupi ljudi narucis i platis pivo za sebe.

Rekao sam ranije, nema to veze sa dobrim ili losim, pametnim ili glupim, najbolje je shvatiti to kao drugacije, ako si ziveo u Srbiji, znas sta je u nasoj kulturi i jasno ti je da nam je blize to sto rade Englezi nego Holandjani.
 
Odgovor na temu

Hltman

Član broj: 128433
Poruke: 59



+73 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju18.10.2016. u 22:55 - pre 92 meseci
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 342632 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.