Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Antene za CB radio stanicu 27Mhz?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2880 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 11:33 - pre 7 meseci
Doso sam do dve CB radio stanice na 27Mhz... Bukvalno mi ih poklonio covek. Jedna stanica je na 12V, a druga na 230V. Fale im antene i jedna nema mikrofon (slusalicu), ne znam kako da to nazovem, "taster"?

Kada budem nabavio antene i sve sto treba planiram da se pojavim u Radio Klub i zavrsim sve sto je potrebno kako ne bi bio ilegalan.

Sad me interesuje da li mogu da nesto improvizujem ili sam napravim antenu? Ili ako neko ima nesto da proda? Primam i poklone! :) Treba mi neka najjednostavnija antena za pocetak da vidim kako to radi, a da mogu i da se malo prinaucim sa njom. Kasnije cu ulagati vise! Jedna stanica je na 12V, a druga na 230V.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 14:23 - pre 7 meseci
Za CB stanicu ti ne treba licenca, pogotovo ne radio-amaterska jer CB opseg nije radio-amaterski opseg. Terba damo da je registrujes u RATEL-u kao CB stnaicu, ako se ne varam (mada ne pratim CB propise).

Što se antene tice, jedina antena koja je dozvoljena je GP antena.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=qwGN48Tr3CY

https://www.youtube.com/watch?v=senQ5_fc5WU

https://www.youtube.com/watch?v=lwbT4ZX6514

https://www.youtube.com/watch?v=tcRHxhCOWmA

https://www.youtube.com/watch?v=Fl6j5EO19UY



 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 14:52 - pre 7 meseci
Čisto sumnjam da će @aca_punk odmah montirati GP na krovu. Ako sam dobro razumio njegov post, njemu treba nešto slično za što manje para.
https://www.ebay.com/itm/15567...g%3D%3D%7Ctkp%3ABk9SR6jTxdjMYg
lp
baresi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 15:26 - pre 7 meseci
Ova antena koju si ti pokazao je za ručnu stanicu. Koliko sam razumeo, on ima stacionarne stanice kojima trebaju drugačije antene.

Poslao sam mu više primera antena, neke su vrlo jednostavne konstrukcije.


 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 16:14 - pre 7 meseci
Znam da je za ručnu stanicu, ali uz neki kabel BNC na šta već ima,(verovatno UHF konektor), može je metnuti na prozor da uopšte vidi da li se išta događa na City Bandu. Verovatno ga još koriste samo kamiondžije, ne znam.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 19:00 - pre 7 meseci
Lehnert HS-120 na 220V i Braun SE-211 na 12V.

@Baresi u pravu si, nesto jeftino i lako za montiranje i izradu ako resim da ne kupujem ali videcu da kupim. Nego do tad da se malo poigram. @Pedja, stavljacu ja i na krovu samo da ih prvo proverim jesu li ispravne i da mi se malo to sve uvuce pod kozu! :)

Receno mi je da ih uopste i ne ukljucujem jer nista ne mogu da uradim bez antene, a ako pritisnem prijem bez antene izgorecu nesto? E sad, ako je to tacno onda ako napravim lose antenu, moze li i tad nesto da izgori? Realno, tesko da ce mi iz prve to upaliti. Kao sam nesto malo citao i vidim da nemam neke potrebne instrumente za namestanje antene, SWR metar ili merac polja. Treba li mi i to?

Fora je da se te dve stanice cuju izmedju sebe! Ako uhvatim jos nesto pride jos bolje... ;)

 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 20:34 - pre 7 meseci
Prijem nije problem, problem je predaja(odašiljanje). Kad pritisneš taster odlaziš u predaju a ne na prijem. Lako može izgoreti izlaz bez antene, možda ima neku zaštitu ali ne možeš se na to pouzdati. Za izradu antene obavezan je SWR metar, bolje je imati oboje, a treba ti i poprilično znanja iz VF tehnike. Za početak, ja bi ti preporučio nešto slično,
https://www.temu.com/si/27mhz-...cft&_x_sessn_id=9t0j0ugnp1
Onda odeš u neki radioklub da ti naprave kabel sa konektorima BNC female na SO239 male.
Kako ćeš dalje videćeš.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 21:00 - pre 7 meseci
Onda izrada trenutno nije izvodljiva...

Ima li takvih antena u Srbiji, nasao sam na Ali-ju za 500 dinara i manje?

Kaze mi jedan drug koji ima neke radio ostanice, ali mi kaze za CB, da moze sa starim antenama iz automobila. Da izgleda kao one sto se izvlace ali da se ne izvlaci. Bas stare antene koje mozda ima jos ucek na otpadu? Ili da iscupam od nekog old-tajmera? :)

Na KP-u ima antena koje izgledaju bas kao te stare i cene su im od 3.500 dinara. Ove su bas za CB stanice.

Citam i jednu stranicu sa foruma gde je neko pravio ovaj merac polja i koliko shvatam sa time bih mogao da napravim stanicu. Deluje jednostavno za napraviti:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?05.09.2023. u 21:27 - pre 7 meseci
Pitaj nekog kamiondžiju ako znaš nekoga, oni su puni informacija. Vidjam ih ćesto, mnogo njih ima ispisani pozivni znak na prednje staklo.
Bila je i neka tema na ES.
https://www.elitesecurity.org/...0-Samogradnja-antene-za-CB-MHz
lp
baresi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?06.09.2023. u 09:45 - pre 7 meseci
Iz te teme sam i izvuko ovu semu.

Mozda je najbolje da jednu kupim, a posle da se igram sa pravljenjem druge. Moram da imam nesto za reper, da znam da li radi i kako radi. Ipak se prvi put susrecem sa tim, a po mom misljenju je to nauka koja se treba duboko izuciti. Sve do sada kada sam probao sa nekim radio signalima nije mi radilo.

Da li je to isto kao igracke, autici i ostalo koji rade na 27Mhz... Da li bi autic sa nekom CB antenom radio na vecoj udaljenosti ili ne? Da li bi sa meracem polja mogao da podesim i antenu na tim igrackama? Nisu bitne igracke nego mogucnost da merac polja koji napravim prvo probam na necemu sto mi ne bi bilo zao da eventualno pokvarim?

Slabo mi pada neki kamiondzija na pamet ali videcu da se organizujem za nesto. Prvo sam poceo da pisem ovde jer sam se ponadao da ovde ima vise ljudi koji bi mogli da ponude nesto staro, nesto sto ne koriste vise.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?06.09.2023. u 13:17 - pre 7 meseci
Da pitam i za elemente i kabl... Da li moze da se koristi obican konektor za TV antenu ili BNC od kamera? To je jedino sto sam mogao da nadjem odmah u gradu, a sve ostalo moram da narucim. I da li moze obican koaksialni kabl, ista prica oko nabavke?

Cak i da napravim Merac polja, opet ce mi trebati antena... U sustini ove dipol antene koje sam gledao i ostale koje je @Pedja zalepio, mogu lako da se naprave. Samo me strah ako nesto pogresim da mi ne izgori stanica...

I treba naci, dok ne kupim, germanijumske diode. Siguran sam da ih imam ali ne staklene nego gvozdene, velike i teske. Mogu li njih da koristim... Kada ih pronadjem napisacu koje su tacno...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?06.09.2023. u 13:30 - pre 7 meseci
Uh, antenski kablovi za TV su 75 omski. Koliko se sećam, davno je bilo, ove amaterske stanice treba da koriste 50 omski kabl.
Mada treba pogledati u dokumentaciju kakava je izlazna impedansa na toj stanici.

Možda grešim, nisam u radioamaterskim vodama poslednjih 30 godina.

Osim toga, kada smo u radio klubu najzad dobil stanicu koja je tranzistorska, umesto starog yeasu ft 200 lampaša, obavezno smo koristili tuner i swr metar da ne bismo spalili izlazni stepen zbog neprilagođene antene.
A da, naravno, koristili smo dipol antenu za 3.5 MHz i 7 MHz, a 3 elementni yagi za 14 i 21 MHz

Ovaj CB zahteva četvrttalasnu štap antenu, u najmanju ruku, što je nešto preko 2.5 metra antene, mada može da se skrati dodavanjem trapa
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?06.09.2023. u 19:28 - pre 7 meseci
Ovi koaksialci na 50 Oma ima da se kupe u Nisu... Razne cene, od 60 po metru do 280 dinara. BNC imam muske pa cu da kupim i zenske jer sam gledao kako se pravi na jednom videu i treba ih imam. Nekako cu vec da se organizujem...

Da li antena za Merac Polja moze da bude isto dipol antena kao za stanicu? Kapiram da cu moci prvo da vidim signal na nekim drugim uredjajima po kuci, a pre svega na igrackama sa daljinskim na 27Mhz. Ispravite me ako gresim! Ima li to smisla?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?06.09.2023. u 20:15 - pre 7 meseci
Pazi i da je BNC za 50 omski, a ne za 75 omski kabl.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 01:32 - pre 7 meseci
Citat:
baresi:
Znam da je za ručnu stanicu, ali uz neki kabel BNC na šta već ima,(verovatno UHF konektor), može je metnuti na prozor da uopšte vidi da li se išta događa na City Bandu. Verovatno ga još koriste samo kamiondžije, ne znam.


Za prijem je dovljno i da ubode parže žice od jedno 5.5 metara u konektor za antenu.

Problem je što na CB manej vieš mrtav i da bi neš čuo mora da emituej sa druge stanice a to značid amu terba korektna primopredajna antena. Pentdrek koji si preporuičio radi korektno na priedaji na ručnim stanicama a na stacionarnim može i da spali izlazni stepen.




 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 01:35 - pre 7 meseci
Citat:
aca_punk:
Kaze mi jedan drug koji ima neke radio ostanice, ali mi kaze za CB, da moze sa starim antenama iz automobila. Da izgleda kao one sto se izvlace ali da se ne izvlaci. Bas stare antene koje mozda ima jos ucek na otpadu? Ili da iscupam od nekog old-tajmera? :)


Možeš da iskorsitiš neku CB antenu za automobil, ali moraš da joj napraviš masu. To znači da je pričvrstiš na nešto veliko limeno, ili da napraviš nekoliko radijala od žice koje ćeš da spojiš na masu antene.


 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 08:19 - pre 7 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
baresi:
Znam da je za ručnu stanicu, ali uz neki kabel BNC na šta već ima,(verovatno UHF konektor), može je metnuti na prozor da uopšte vidi da li se išta događa na City Bandu. Verovatno ga još koriste samo kamiondžije, ne znam.


Za prijem je dovljno i da ubode parže žice od jedno 5.5 metara u konektor za antenu.

Problem je što na CB manej vieš mrtav i da bi neš čuo mora da emituej sa druge stanice a to značid amu terba korektna primopredajna antena. Pentdrek koji si preporuičio radi korektno na priedaji na ručnim stanicama a na stacionarnim može i da spali izlazni stepen.




Ne razumem kako može antena znati na šta je priključena. Ako je antena prilagodjena na 27 MHz, ona će primati i odašiljati bila to ručna ili stacionarna stanica. Nema tu nikakvo spaljivanje, pogotovo što te stanice imaju izlaznu snagu 0,5 W.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 09:14 - pre 7 meseci
Antena ne zna ništa, ali neprilagođena antena ima veliku refleksiju nazad na izlazni stepen radio predajnika, koji može pod tim uslovima da se pregreje i otkaže.
Doduše, ja sam radio sa uređajima koji imaju izlazni snagu od 20 - 100 W, a to zna i te kako da greje.
Idealni prenos snage je kada je impedansa antene jednak izlaznoj impedansi radio uređaja. Zato se i koristi stepen za prilagođenje i swr da bi se sprečili udari reaktivne snage na izlaz predajnika.

Uzgred ja sam imao veze ostvarene na preko 3000 km sa ljudima koji su koristili uređaje sa 1W izlazne snage, uz malo sreće sa jonosferom. To ne radi komad žice bačen iza stola nego jako dobra antena.
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 10:13 - pre 7 meseci
Ja sam napisao "ako je antena prilagodjena", ako nije onda to nije antena. Što se tiče reflekdije i svega ostaloga, ja sam radio na puno jačim uredjajima i jako dobro znam kako gori flanša od cola i pet osmina, kada recimo udje voda u antenu.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 10:26 - pre 7 meseci
Izvinjavam se ako sam napisao post kao da ne znaš o čemu govoriš. Što se mene tiče, ja sam uređaje od 400W i više video samo sa bezbedne udaljenosti od 2 metra
Upozorenje je bilo više za acu koji se baca u radio vode.

Znam šta može da uradi loša antena, pa čak i ispravna, kada se nagomila statički elektricitet.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2880 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.