Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Antene za CB radio stanicu 27Mhz?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2879 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 10:44 - pre 7 meseci
Citat:
baresi:
Ne razumem kako može antena znati na šta je priključena. Ako je antena prilagodjena na 27 MHz, ona će primati i odašiljati bila to ručna ili stacionarna stanica. Nema tu nikakvo spaljivanje, pogotovo što te stanice imaju izlaznu snagu 0,5 W.



Antena ne zna ništa. Zna stanica šta joj treba.

Ručne stanice znaju da će na njih da bude priključena pendrek antena koja nije prilagođena pa imaju urađeno kakvo-takvo prilagođenje u izlaznom stepenu, koje je više zaštita izlaznog stepena da ne izgori.

Stacionarne stanice zahtevaju potpunu antenu, rezonantnu i prilagođenu. Ako to ne dobiju, velika je verovatnoća da crkne izlazni stepen.

Auto-antene se konstruišu sa uslovom da će biti montirane na šasiju automobila pa šasija postaje deo antene. Ako se koriste u drugačijem scenariju šasija auta mora biti zamenjena nečim drugim da bi antena radila kako treba - i da ne bi crkao izlazni stepen.
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.dynamic.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 11:24 - pre 7 meseci
Sve je to ok što si napisao ali ne znam, kako znaš da antena koju sam preporučio nije prilagodjena. Valjda je prilagodjena ako piše da je za 27 MHz. To što je pendrek ne znači automatski da nije prilagodjena. Moja firma je izmedju ostalog, radila i pendrek antene za više područja za firmu Hirschmann i baš su bile lepo prilagodjene. Pouzdano znam jer sam ih lično merio.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 13:50 - pre 7 meseci
Citat:
baresi: Sve je to ok što si napisao ali ne znam, kako znaš da antena koju sam preporučio nije prilagodjena. Valjda je prilagodjena ako piše da je za 27 MHz. To što je pendrek ne znači automatski da nije prilagodjena. Moja firma je izmedju ostalog, radila i pendrek antene za više područja za firmu Hirschmann i baš su bile lepo prilagodjene. Pouzdano znam jer sam ih lično merio.


Pendrek antena je pola GP antene. Nema radijale. Umesto njih služi kućište voki-tokija.

Ako bi joj napravio radijale ili je pričvrstio na neko parče lima koje bi služilo umesto radijala onda bi ta antena radila kako treba.


To se lako proveri. Prikačiš antenu direktno an antenski analzator i vidiš kakve su joj karakteristike, a onda ponoviš merenje sa sa dodatim radijalima.

Slično je i sa magnetnim antenama. Staviš takvu jednu na sto i meriš i vidiš da joj karakteristika ne liči ni na šta. Ali ako je zalepiš na kućite računara ili neku drugu veću metalnu površinu, karakteristike su joj odlične.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 20:39 - pre 7 meseci
Na 27MHz nema nikog tj ništa u 99.9% vremena u toku dana!

Uglavnom tokci sa početka teme za 27MHz, a i stanice su "obsolite", "isčezli" iz upotrebe, to je bilo zanimljivo pre cca pola veka.

Ostali samo "dugmići" i prazan frekvetni opseg! :)

Da se ja pitam ja bi tu "proterao" SDR I/Q de-modulator kao prijemnik i dodatni I/Q modulator kao predajnik i to će da radi sa bilo kakvom "žicom", neće modulatoru da smeta nikakav SWR ili ne-prilagodjena antena (a svakako treba da bude prilagodjena, doćicemo do toga) jer se radi sa 5V ili 3.3V signalima tj vrlo su male snage u pitanju ali na sreću SDR de-modulator može da bude toliko osetljiv (tj zvučna kartica) da možde da "uhvati" to na 50+ metara, to je RF izlaz i modulatora bez PA (QRP).

Poenta je da se iskoristi prazan frekvetni opseg ali sa novom digitalnom tehnikom i da se "zaobidju" problemi koji su nekad postojali u analognoj RF tehnici oko modulatora i demodulatora, sada je to sve prebačeno na nivo SDR programa i drastično je sve fleksibilnije za eksperimentisanje i probe pa i konkretne rezultate jer se sve "vidi i čuje" kako uredjaj pa i sama antena radi.

SDR prijemnik sa prosečno dobrom zvučnom karticom može da prima odprilike 10 CB kanala istovremeno i isto može da šalje/emituje praktično različitih 10 CB kanala istovremeno!
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 22:05 - pre 7 meseci
@Miki, rado bi da ispratim i tvoj predlog ali ako mozes da se malo spustis na moj nivo... Nesto me google ne slusa. Zalepi neki video. Ako mislis na zvucne kartice za PCI slot imam gomilu nekih starijih Sound Blastera i ko zna jos cega? Ovo je valjda lakse za na dva mesta, sa antenama. Mada mislim da razumem na sta ciljas. Interesuju me sve opcije kad to vec imam u kuci. Samo sto i jedno i drugo i nesto trece moram ispocetka. Ili, okvirno 100e da resim dva uredjaja koja imam, najnizi cenovni rang i maltene jedino sto se nudi od antenama i SWR metar. Ne bih da se nesto zalicem i pucam bilo kakve pare... Planiram ali ne jos... :)

 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?07.09.2023. u 23:14 - pre 7 meseci
Hajde da uprostim, pogledaj još jednom ovu dopisanu fotku pa pitaj šta ti tu nije jasno?


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?08.09.2023. u 07:26 - pre 7 meseci
Ovo je 5x skuplja varijanta. Nemam cime da pustim 14Mhz, nemam ADC koji bi mogao da iskoristim u ove svrhe. Ako to rade kartice na PCI slotu uz neku prepravku onda to moze. Ne znam gde se kod nas ima kupiti Freqvency Mixer TUF-3+. LPF 30Mhz se treba opet napraviti ili kupiti.

Dobra je zamisao i treba se misliti na taj nacin...

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 08.09.2023. u 08:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?08.09.2023. u 21:28 - pre 7 meseci
U sustini bi ovo trebalo da moze i sa obicnom zvucnom kartom jel da? A i ova frekvencija koja kod tebe izlazi iz generatora bi mogla da se napravi imam i neki kristal na 14.800 Mhz. Moj generator izbaci do 18Khz, a da signal ostane isti, posle toga mu amplituda pada ali moguce je koristiti i preko 50Khz...

Koliki bi domet bio sa nekim antenama od 30-40e koje ima na KP-u? Mozda su to sve auto antene? I koliki bi domet bio sa dobro izvedenom dipol antenom od 102"?

@Miki jedina nejasnoca su frekvencije... Da li je tvoja slika random pa zato 14.3Mhz? Da li bi kod mene trebalo da bude 27Mhz? Da li je moguce napraviti Frequency Mixer (Iskoristiti semu iz datasheet-a) i LPF (Low Pass Filter pretpostavljam). Sa kojim frekvencijama ja treba da radim sa CB stanicom na 27Mhz?

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 08.09.2023. u 23:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?08.09.2023. u 23:25 - pre 7 meseci
Ove TUF-3 teško ćeš da nadješ, to samo polovno ako iskoče neki primerci po oglasima ali generalno nema, tj skoro ništa od Mini-Circuits firme, mada online kod njih direktno može sve da se poruči ali je papreno skupo.

Zato u radio-amaterskim krugovima obično prave te frekvetne miksere, tj "duplo balansirajući diodni mixer - DBM" koji se sastoji od dva mala transformatora na mini torusnom jezgru i dodatnih 4 x 1N4148 ili BAT41 didoda.
Spominjali smo to u drugoj temi, pravi se to bez problema i radi lepo u vrlo širokom frekvetnom opsegu reda 0.1MHz do 50+MHz, može i preko 100MHz ako se odradi sa BAV99 didodama i "minijaturnom gradjom".

Dakle taj DBM pokriva i tvojih "željenih" 27MHz i sve dakle zavisi od LO frekvencije i odakle da to dobiješ.

Treba ti dakle oscilator (bilo kakav) za 27MHz, diskretan oscilaor sa kristalom ili aktivan oscilator "kockica" ili SMD-TCXO ili da nabrajam do prekosutra.
Ono što ljudi rade je da tu stave SI5351 mali modul koji to sve rešava tako što može da generiše BILO KOJU frekvenciju u opsegu 0.1MHz do 220MHz na čak tri izlaza tj može i 27.000MHz ili 27.125MHz, BILO KOJU samo mora iz kontrolera/MCU da mu se kaže koju ćeš tačno!

Ceo signal generator sa dva kanala (0* i 90*) sa moje fotke može da zameni jedan SI5351+MCU.

Zvučna kartica BILO KOJA, levi i desni kanal, od 48ksps/16bit do 192ksps/24bit, sve rade samo je "širina FFT slike" veća sa većim sampling-rate zvučne kartice.

LPF je svakako potreban, to je isto prosta stvar da se napravi, ja sam izaobrao 30MHz i tako napravio da bi imao lepo ceo KT opseg na raspolaganju i da "odseče" VHF/UHF da ne uleću smetnje posebo iz radio-difuznog FM.

----

To je generalno HW za širokopojasni SDR prijemni, sve što je vezano za "antene", "cene antena", "domete" i slično, o tome možemo da diskutujemo tek kad ovo gore napraviš da radi sa "žicom"!
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
109.106.238.*

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?09.09.2023. u 02:39 - pre 7 meseci
Ovo je otišlo na šestu stranu... Sad će se pojaviti neko da propagira kako je za napušteni CB opseg spasonosno rešenje VarAC, JS8Call, HSMM, ili neka druga tehnološka novotarija. A tebi treba jedan ispravljač za 12 V i dve priručne antene, tj. dva parčeta koaksijalca i 12m žice. E, da. antenski utikač ćeš ipak morati da kupiš. Komad košta 180 dinara.

Da skratimo. Redovna druženja u radio-klubu u tvome gradu su utorkom i četvrtkom od 19h. Svrati, ponesi te dve CB-jke, da vidimo da li posle 50 godina ima još života u njima. Ništa drugo ti ne treba. Dobićeš i papir i olovku da hvataš beleške :)

pp0z, Alek.
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?09.09.2023. u 10:47 - pre 7 meseci
Alek, hvala na pozivu! Potrudicu se da svratim u toku nedelje. Prvo da ih proverimo da li rade, a sto se izrade antena tice, kupicu sve sto je potrebno. Ponecu i parce papira za beleske! :)

Miki, aj' da vidim sta se dogadja sa stanicama... Probacu da se organizujem i za tvoje vrlo primamnjivo resenje.

Hvala svima na savetima i predlozima! ;)
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2133



+60 Profil

icon Re: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?16.09.2023. u 15:59 - pre 7 meseci
Silno su me ispostovali u radio-klubu u mome gradu! Popricali smo po jednu, uputili me u neke stvari koje su me interesovale i sada je na meni da resim problem antena. Stanice rade na prvu, iako je proslo pola veka od kako su proizvedene, sto me je dodatno odusevilo. Mislio sam da ce to sve da krci, susti i tandrce. Odusevljen sam!

Alek, hvala na podrsci i nesebicnoj pomoci! Zivo i zdravo! :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Antene za CB radio stanicu 27Mhz?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2879 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.