Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalizacija softvera

[es] :: Advocacy :: Legalizacija softvera

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 18997 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Legalizacija softvera03.01.2004. u 13:54 - pre 248 meseci
Imam osecaj, da kad se govori o legalizaciji softvera, ljudi iskljucivo ili prvenstveno misle na sam Windows 98 ili XP ili slicno. Nekako se zaboravlja da vecina programa treba takodje da se plati. Tako dolazimo do iznosa koji su za mene - a sumnjam da sam jedini - jednostavno nezamislivi. Racunar koristim u najobicnije, kucne namene, nikakav profit, zarada ili slicno.

Od par ljudi sam cuo da se na Zapadu moze kupiti PC i uz njega dobiti Windows OS i neki programi po zelji, bez povecanja cene. Pa zar to takodje nije piraterija, samo sto programe ne krade kupac racunara, nego onaj sto mu ga prodaje?

Prakticno, za mene MS Windows kao da ne postoji. Ja nemam nikakvu dilemu - jednostavno sam prinudjen da koristim alternativne, besplatne OS-e. Cini mi se, da se u nekim diskusijama ova cinjenica svesno ili nesvesno potpuno ignorise. A ne bi trebalo tako da bude, ako nam je stalo do racunarske pismenosti, reda, zakonitosti i slicnih 'gluposti'. Dodjes do zakljucka da je teorija jedno a u praksi se radi kao sto peva ona pevacica: "Ko jebe iluzije!". Sta vi mislite? Mozda vam je svejedno? Neko rece ovde: Bas me briga da li ce biti kurseva za Linux, ovakvih ili onakvih. Ma, bas me briga da li ce ih uopste biti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera03.01.2004. u 17:49 - pre 248 meseci
O kojim programima za Windows se radi konkretno? Na Windows-u takođe mogu da se koriste besplatni programi tipa Open Office i slično. Veći deo besplatnih alata dolazi i u verziji za Windows. Ventura je već predložio da se pogleda download.com uz biranje opcije Free. Nije da nema.
Osim ako ne želiš da pričaš nešto što niko nije rekao ili se nisi dobro razumeo sa nekim, što je izgleda slučaj ;)

Iskreno, ja da koristim računar samo za kućne potrebe, stavio bih i piratski Windows (osim ako ne bi išao uz računar) i piratske programe koji bi mi trebali. Da se ne lažemo, niko neće da ti kuca na vrata zbog kućne upotrebe, bar ne za sada. I ovde se to masovno radi, a i kod nas verovatno. Nije da je to lepo, ali Bože moj, nije lepo ni skidati filmove, muziku sa Interneta pa to svi rade, bez obzira na OS.

Onog trenutka kad počneš da zarađuješ od rada sa računarima tad možeš i sam (nisi lud) ili preko firme (sasvim OK) gde radiš da verovatno nabaviš i legalne verzije programa koje koristiš ako se dogovorite da deo posla radiš i kod kuće.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
62.193.130.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Legalizacija softvera04.01.2004. u 18:25 - pre 247 meseci
Iskreno receno ja jedva cekam da pocne kod nas da se sprovodi taj zakon u praksi oko legalizacije softvera :)) Jer ce na taj nacin mnogo vise raje preci sa windowsa na nesto drugo :) pa ce i tu biti nekih para ekstra :), a opet i kao programer u ovoj zemlji imacu neku pravnu sigurnost za neki program koji ne zelim da izdam pod GPL licencom :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera04.01.2004. u 18:33 - pre 247 meseci
Mislim da ti mnogo očekuješ od toga zakona. Videćeš da to ne ide baš tako kako se ti nadaš - Windows raja ne mari baš toliko za zakon, kao što ni ti ne mariš mnogo zbog raznih mp3 koje imaš na disku.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Legalizacija softvera04.01.2004. u 18:46 - pre 247 meseci
Nedavno sam dobio mail koji je BSA SCG širila među većim distributerima. Imali su do sada na osnovu člana onog dodatog člana krivičnog zakona preko 50 inspekcija gde su zaplenili preko 300 kompjutera u 5 gradova. Vodi se oko 30 krivičnih prijava, a za prvi kvartal ove godine najvaljuju povećanje aktivnosti. Naravno da su cifre zanemarljive u odnosu na broj onih koji koriste nelegalni softver, ali nije tačno da se ništa ne radi. Na ovo treba dodati i mnoge koji su završili karijeru po prijavama distributera filmova, onda mnoge kojima se sudi zbog muzičke piraterije...

Od zamerki da nedovoljno reklamiraju svoje aktivnosti pa se kupci legalnog softvera osećaju kao crne ovce, BSA se brani time da po KZ RS ne smeju da daju informacije o sporu bez saglasnosti suda i optuženog što ne mogu dobiti.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera04.01.2004. u 18:59 - pre 247 meseci
Ne, ne - ne kažem ja da neće ništa da urade. Pa naravno, nećeš baš moći na ulici da kupiš sve te piratske CD-ove, biće malo teže da se nabavi i slično tome - možeš za primer da uzmeš Hrvatsku koja je upravo nekoliko godina ispred Srbije što se toga tiče. Ali, veruj mi, ako ne budeš hteo da platiš programe (Windows, AutoCAD..), nećeš ih ni platiti, a imaćeš ih na računaru. Samo neće biti kao pre da odeš na pijacu i kupiš ih na kilo.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Legalizacija softvera05.01.2004. u 01:34 - pre 247 meseci
Mislim da je u kucnim uslovima uglavnom legalizacija programa moralna dilema cije razresenje je, nazalost, uglavnom unapred poznato zbog previsokih cena. Tu prvenstveno mislim na igre (koje kostaju po nekoliko desetina evra), jer ostali programi koje koristim pod Windows-om kuci su besplatni (OpenOffice) ili dolaze uz opremu (Nero). Licno bih koristio legalane kopije kada bih to sebi mogao da priustim.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-4.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Legalizacija softvera05.01.2004. u 02:25 - pre 247 meseci
Na kućnim mašinama, piraterije će uvek biti. I u Americi, gde ljudi stvarno smatraju da je poštovanje zakona moralna obaveza ima dosta piraterije na kućnim mašinama, a u zemljama npr. južne i istočne Evrope gde ljudi imaju mnogo "labaviji" odnos prema zakonu kladim se da je legalan software na kućnim mašinama prava retkost. Mene su recimo pirati "ojadili" dok sam radio u Srbiji, ali moram da priznam da su i razvojni alati koje sam koristio bili "iz CD kluba" pa ne znam baš koliko imam prava da se žalim :)
 
Odgovor na temu

Safet Beriša
Malo N. Sad, malo SAD.

Član broj: 17338
Poruke: 929
*.telekom.yu



+4 Profil

icon Re: Legalizacija softvera05.01.2004. u 02:48 - pre 247 meseci
Lično iskustvo sa prošlogodišnje posete Grčkoj:

Ulazim u prodavnicu originalnog softvera (medju kojim i igre) i tražm neke nove Simse za sestru, pitam prodavca da li ima, a on mi odgovara:

"No original, only copy - 6 euro. You want buy?"

Da li neko iskreno misli da će kod nas biti drugačije? Pirati će poskupeti i neće ih više biti na svakom ćošku a ljudi će ih masovno kupovati dok se ne popravi standard, a skupština može da donosi kakve god hoće zakone. Takođe nijedna vlast neće upadati ljudima u kuće i konfiskovati im kompjutere zbog nelegalnog softvera, zašto? Pa zato što su to GLASAČI a njihovi glasovi su im potrebni da bi ostali na vlasti.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.vdial.verat.net

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Legalizacija softvera07.01.2004. u 01:42 - pre 247 meseci
U Poljskoj počeli da upadaju u privatne stanove i u firme. Policiji ne trebaju nalozi, smao legitimacija. A neki pričaju kako SiCg trenutno teži Poljskoj po pitanju razvijenosti.
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera07.01.2004. u 05:18 - pre 247 meseci
U privatne stanove (ljudima koji se ne bave "štancovanjem" diskova u privatnim stanovima)?

Ja ne znam šta bi ovde bilo da počnu da upadaju u stanove tako - od softvera do "razbijenih" satelitskih sistema. Pogotovo što dobar deo ljudi ima brzu konekciju pa se tako sa popularnih p2p mreža za 15-20 minuta skida čitav CD, filmovi malo duže, a muziku da i ne pominjem.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Legalizacija softvera07.01.2004. u 16:33 - pre 247 meseci
Citat:
momsab:
U Poljskoj počeli da upadaju u privatne stanove i u firme. Policiji ne trebaju nalozi, smao legitimacija.


Ovo zvuči potpuno neverovatno. Odakle ti ta informacija?
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.vdial.verat.net

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Legalizacija softvera07.01.2004. u 20:18 - pre 247 meseci
http://www.politika.co.yu , dvobroj 6. i 7. januar 2004.

Dodvoravaju se EU, navodno. Krelci!
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

euripyd

Član broj: 10884
Poruke: 1069
193.11.18.*



+7 Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 11:43 - pre 247 meseci
Citat:
momsab:
U Poljskoj počeli da upadaju u privatne stanove i u firme. Policiji ne trebaju nalozi, smao legitimacija


E molim te nemoj da lupas ovakve nebuloze...
Iako si citao u Politici.... Koliko sam ja procitao gluposti po Politici i ostalim novinama.

Upadanje u privatne stanove zbog softvera... hahahaaaaaaaaaa
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 13:09 - pre 247 meseci
U Hrvatskoj je policija upravo zavrsila akciju "Autor 3".
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.vdial.verat.net

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 15:43 - pre 247 meseci
Politika to sigurno ne bi objavila d anije provereno. Pisala je o tome posle događaja. Znači, piše šta su radili, a ne šta se planira da se uradi.

Stvari ovako stoje: upadne ti murija u ajbu, ne treba im nalog samo legitimacija. Ako nemaš originalni CD, račun ili nalepnicu za originalni softver, zaplenjuju ti mašinu. BSA može da koristi te mašine ili rezultate akcija da podigne optužnicu.
Ne piše ništa vezano za audio video fajlove.
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 17:55 - pre 247 meseci
Ma kakva bre Politika? Ona što je do pre par godina objavljivala tekstove Mire Marković ili televizija koja je za vreme Gorana Kozića puštala filmske maratone za koje nije imala autorska prava?! Da, sigurno se svi sećaju "premijere" Matrixa, užasnog piratskog snimka snimljenog kamerom u bioskopu koji je bio pušten, gle čuda, baš na dan mitinga ondašnje opozicije! Toliko o kredibilitetu Politike.

Uopšte me ne bi iznenadilo da su izmislili kompletan članak ili prepravili neke njegove delove - kao, omaklo im se u prevodu...

Mislim da su ovo objavili da plaše narod. Možda im je BSA (čitaj: M$) platila tako nešto.

Uglavnom, ne može policija da ti upada u stan bez naloga - end of story.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.markom.info

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 18:16 - pre 247 meseci
Policija u stan može da ti uđe samo ukoliko ih ti pustiš ili ako imaju sudski nalog za pretres. Ukoliko ih ti ne pustiš, a oni "provale", imaš svako pravo na ovom svetu da pucaš na njih u samoodbrani.

Marko.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 18:34 - pre 247 meseci
Citat:

Stvari ovako stoje: upadne ti murija u ajbu, ne treba im nalog samo legitimacija


Definitivno jedan od boljih bisera :) Organi prisile su Ustavom ograniceni na upadanje na privatan posed (stan) samo uz validan sudski nalog. BSA i softver tu nista nece promeniti jer se radi o pravilima bez kojih nema pravne drzave.

Izuzetak od ovoga mozda postoji ukoliko se radi o pitanjima od nacionalne bezbednosti, a to piratovan WinXP sigurno nije :)

Kao sto Markom rece - ako ti provale, imas pravo i da ih upucas :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Legalizacija softvera21.01.2004. u 19:18 - pre 247 meseci
Pa sad racunaj... da legalizujes softver treba ti u najboljoj varijanti 200-300 eur (bez nekih egzibicija tipa bilo sta sem os-a ).

Za te pare mozes da kupis neku pucaljku i municije za par dana opsade. Zenu i decu u zbegove, pa kad se panduri u prvom krugu povuku - u ajduke !

A oni koji su legalizovali softver preuzimaju funkciju jataka.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalizacija softvera

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 18997 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.