Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje za Linuxase

[es] :: Advocacy :: Pitanje za Linuxase

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20402 | Odgovora: 162 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 14:15 - pre 167 meseci
Citat:
Za mene softver koji se ne odrzava, kao da ne postoji...


Takodje.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

vlada_vlada
Uber
Beograd

Član broj: 259596
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 14:29 - pre 167 meseci
Citat:


znam da ima neki util koji ti omogucava da vrtis i kocku pod windows-om ali i ovde pricamo o tome da li je nesto ili nije ukljuceno kao default. Ja od ta 3 desktopa koja pominjes nemam neke realne koristi - iako windows nisam nesto ozbiljnije vrteo poodavno nesto ne mogu da se setim da sam mogao lako i jednostavno da prebacim browser na jednu povrsinu, terminal na drugu a chat window na trecu. Ja mislim da je ovo izuzetan feature i zao mi je sto ja makar nisam pronasao da to moze i na Windowsima.


Evo, direktno od MS-a: http://www.microsoft.com/windo...ads/powertoys/xppowertoys.mspx

Utility se zove "Virtual Desktop Manager" i nije losh.

Ja licno koristim VirtuaWin: http://virtuawin.sourceforge.net/

U principu svejedno je koji ces odabradi, jer i jedan i drugi predstavljaju samo frontend za funkcionalnost koja je u windows-u "by design".
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
*.uns.ac.rs.



+25 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 14:33 - pre 167 meseci
@Horvat
Hehe, nisam ja linuxas, niti me interesuje sta je ispod haube, samo sam nasao da je linux Mint Xfce, jedan vrlo KOMPLETAN distro, da mi cuci na 1 flesicu za nedajbozestamesnadje.
Mada posle par godina rada u Solarisu 9, bilo koji linux je super user-friendly
Na laptopu mi cuci Win 7 Embedded, minimalista sam
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 14:37 - pre 167 meseci
@vlada_vlada

Ok znaci imamo situaciju

Virtualni desktopovi by Microsoft - nisu implementirani na nacin koji bi out of the box bio dostupan korisniku

Clipboard API by GNOME - nisu implementirali samu aplikaciju koja bi to radila i bila ukljucena u gnome grupu aplikacija

Eto, ista situacija :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 14:42 - pre 167 meseci
Ma je*es OLE, nek radi bar za plain text sadrzaje.
 
Odgovor na temu

vlada_vlada
Uber
Beograd

Član broj: 259596
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 14:54 - pre 167 meseci
Citat:

@vlada_vlada

Ok znaci imamo situaciju

Virtualni desktopovi by Microsoft - nisu implementirani na nacin koji bi out of the box bio dostupan korisniku

Clipboard API by GNOME - nisu implementirali samu aplikaciju koja bi to radila i bila ukljucena u gnome grupu aplikacija

Eto, ista situacija :)


Huu.. pa nije, to sve vreme pokusavam da kazem.

U MS-ovom slucaju oni nisu isporucili samo sitnu aplikacijcu koja barata postojecim apijem i daje minimalni UI.

Dok kod linux-a, uopste ne postoji infrastruktura koja bi bila uporediva sa windows-ovim Clipboardom.

Razmena podatka kroz Clipboard predstavlja zapravo IPC, slozices se. Jedan proces salje podatke (manje vise u arbitrarnom obliku), a drugi proces treba da ih primi i pritom sacuva sto je moguce vise strukture u prenesenim informacijama. Korisniku je npr. potpuno beskorisan binarni blob koji bi srucio u svoj writer program, on zeli da npr. nakon copy paste-a sa neke web strane sacuva tekst, slike, informacije o formatiraju i jos kojesta.. jos bi mu bilo draze kada bi kasnije npr. nakon sto se ti podaci izmene u osnovnoj aplikaciji (odakle se kopira), automatski update-uju na destinaciji. I to je koristan usecase.

Dakle, kad pricamo o Clipboardu - govorimo o IPC standardu. E sad koliko detaljan i obiman taj standard moze da postane, mozes da vidis na primeru MS-ovog OLE-a. I zaista toplo preporucujem da bar prelistas knjigu "Inside OLE", cisto kako bi okvirno stekao osecaj o tome sta ta tehnologija stvarno jeste. E sad pitanje je ko pod linux-om moze zaista i da isforsira upotrebu ovog system wide standarda.

Osnovna c/p funkcionalnost je nesto sto vec sam X nudi. Moguce da GNOME desktop env. dodaje nesto semantike povrh toga.. nisam gledao, ali ne verujem da je uporedivo sa MS-ovim overdesign-eom.

OLE je kasnije prerastao u OLE2, tj. COM (pravi OO binarni interface izmedju aplikacija). MS se nadao da je moci da ponovi uspeh koji je imao implementacijom ABI-ja, sa OO binarnim interfejsima.. i to je prihvaceno donekle, dok se nije shvatilo da ce .NET sa svojim radikalnim redizajnom resiti taj i jos dosta drugih problema...

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 15:16 - pre 167 meseci
Pazi ovo je as simple as it gets:

http://library.gnome.org/devel...sec-clipboard-examples.html.en

Dakle ja mogu da napisem aplikaciju koja bi bila neka vrsta table na koju bi mogao da lepim iskopirani tekst. Oznacis koji unos ti je aktivan na samoj tabli a naravno mozes da biras izmedju nekoliko njih (tako je valjda i klipper odradjen). Za ovo ne da nije potrebna knjiga od 1100 strana vec je na par html stranica.

Dakle API je tu - samo ne postoji aplikacija unutar gnome-a koja ce ovo da iskoristi na nacin na koji recimo Dimkovic hoce, vec je na programerima aplikacija da iskoriste ove funkcije.

Uopste ne zelim da poredim gabaritet OLE-a i gtkmm-a :)

http://library.gnome.org/devel...ble/classGtk_1_1Clipboard.html

Mada nisam siguran da je OLE samo clipboard ;-) Naravno nije ni gtkmm xD
make love - !war
 
Odgovor na temu

vlada_vlada
Uber
Beograd

Član broj: 259596
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 15:39 - pre 167 meseci
Pda, ali ovde se kopiraju samo UTF8 stringovi.

Inace u kodu je i interesantna ideja autora kako se nositi sa slozenijim podacima ;)

Code:

void ExampleWindow::on_button_copy()
{
  //Build a string representation of the stuff to be copied:
  //Ideally you would use XML, with an XML parser here:


Pa posle kad ispadne XML u Writeru, korisnik nek se cese...

[Ovu poruku je menjao vlada_vlada dana 05.08.2010. u 17:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:04 - pre 167 meseci
Ono su samo par primera. Imamo celu Clipboard klasu koja moze lepo da posluzi za programce koje ce da cuci aktivno u notification area i da kupi markirani kopiran tekst/url whatever i da pamti zadnje markiran a da klikom mozes da odaberes po history-ju koji mozes da nasetujes na koliko hoces, 10/50/100 i milina. Proces ne mora da ostaje aktivan sa kojeg se kupi tekst (jer je sam clipapp non stop aktivan) + ne moras da menjas API ni za dlaku. Cak sta vise mislim da bi ovo relativno jednostavno bilo uraditi (kad budem hteo da vezbam probacu). Tu je uvek i source od glipper-a i parcelite-a.

Nisam siguran, moguce da sam umislio, ali cini mi se da je na matorijim verzijama Fedore dolazio neki od gnome clipboard programcica po default-u, sve je nesto g pa ne mogu da se setim kako se zvao.

Na kraju krajeva opet se malo udaljismo od teme, dakle kao sto i po prvi put rekoh - ja ovo nisam ni primecivao nikada pre, tj primetio sam jednom i to mi je bilo dovoljno xD Cak sta vise, secam se da me je klipper iritirao mnogo zadnji put kad sam ga cackao. Ali to ne govori da je ideja losa vec da je lose implementirana (moguce da su bili trenutni neki tripovi i da je kasnije ispravljeno).
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:10 - pre 167 meseci
srdjan@Desktop ~ $ sudo apt-cache showpkg glipper
[sudo] password for srdjan:
Package: glipper
Versions:
1.0-1.1ubuntu1 (/var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_lucid_universe_binary-amd64_Packages)
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_lucid_universe_binary-amd64_Packages
MD5: 38db13f4f33a3b8019867f573d2413f8


Reverse Depends:
brdesktop-gnome,glipper
Dependencies:
1.0-1.1ubuntu1 - python (3 2.7) python (2 2.6) python-support (2 0.90.0) libatk1.0-0 (2 1.20.0) libc6 (2 2.2.5) libcairo2 (2 1.2.4) libfontconfig1 (2 2.4.0) libfreetype6 (2 2.2.1) libglib2.0-0 (2 2.16.0) libgtk2.0-0 (2 2.18.0) libpango1.0-0 (2 1.14.0) gconf2 (2 2.10.1-2) python-gnome2 (0 (null)) python-gnomeapplet (0 (null)) python-gobject (0 (null)) gnome-panel (0 (null)) yelp (0 (null)) python-crypto (0 (null))
Provides:
1.0-1.1ubuntu1 -
Reverse Provides:
srdjan@Desktop ~ $

sacu ga probam :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:14 - pre 167 meseci
Aha :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:14 - pre 167 meseci




Dimke, da glava vise ne boli ;)

sudo apt-get install glipper
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:20 - pre 167 meseci
E al pazi foru sta JESU ubacili po default-u (gnome 2.30 btw)



Dakle da ti neko ne smrce clipboard sadrzaj :) A to sto se gubi posle ubijanja procesa to nikom nista a ?
make love - !war
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:25 - pre 167 meseci
Ahahaha, pa znas sta je fora, sad gledam (joj).

Ako ti je terminal otvoren PRE nego sto ubijes browser - to sljaka i posle ubijanja istog. Ako ne - ure screwed. A pricaju da u Firefox-u to iz nekog razloga ne sljaka jer je to feature firefoxa (moguce i ostalih browser-a) ali na epiphany-ju koji je Gnome-ov radi.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:35 - pre 167 meseci
Poenta je da ne moras uopste da mislis na pre / posle problematiku

Ej, ovaj glipper sasvim fino radi posao. Mogao bih da dodam tamo
u brainstorm da bi mogao da se ubaci on po default-u u Ubuntu...

Dobijes i lepu zutu ikonicu u panelu za njega

A sto se tice ovog da je "feature FF-a", jedino ako su oni namerno ubacili
deo koda da po zatvaranju FF-a prazni clipboard iz nekih... sta znam - sigurnosnih razloga
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:41 - pre 167 meseci
Citat:

sta znam - sigurnosnih razloga


Aha, to su i oni rekli :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:46 - pre 167 meseci
Eto vidis, bolje je onda tako, u protivnom je neko mogao da vidi Dimketovu kobasicu i kompromituje mu sigurnost
 
Odgovor na temu

vlada_vlada
Uber
Beograd

Član broj: 259596
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:48 - pre 167 meseci
Code:

void     store ()
     Stores the current clipboard data somewhere so that it will stay around after the application has quit. 


Izgleda da gtk ima podrsku za cuvanje cb podataka posle gasenja app-a. Samo sto to verovatno retko ko koristi ;)

Btw, sta je sa primarnim selekcijama, hoce li glipper i to da cuva posle gasenja app-a ili ce to da preskoci, jer nema pod win-om..

http://www.jwz.org/doc/x-cut-and-paste.html
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 16:50 - pre 167 meseci
vlada_vlada

Samo ti korisniku objasni šta je to IPC, ali on zna da klipbord na vindouzu radi!

Operacija kopiranja ili isecanja treba da bude IPC u kome aplikacija šalje objekat, a klipbord ih prima, a operacija nalepljivanja treba da bude IPC u kome klipbord šalje objekat a aplikacija ga prima. To na vindouzu jednostavno RADI!

Dokle god linuksaši budu imali odnos kao combuster da nema šta da se titra tamo nekim idimi-dođimi korisnicima, linuks će biti tu gde je i sad.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vlada_vlada
Uber
Beograd

Član broj: 259596
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Pitanje za Linuxase05.08.2010. u 17:00 - pre 167 meseci
Citat:

vlada_vlada

Samo ti korisniku objasni šta je to IPC, ali on zna da klipbord na vindouzu radi!

Operacija kopiranja ili isecanja treba da bude IPC u kome aplikacija šalje objekat, a klipbord ih prima, a operacija nalepljivanja treba da bude IPC u kome klipbord šalje objekat a aplikacija ga prima. To na vindouzu jednostavno RADI!

Dokle god linuksaši budu imali odnos kao combuster da nema šta da se titra tamo nekim idimi-dođimi korisnicima, linuks će biti tu gde je i sad.


Radi clipboard i pod X-om (za vecinu svakodnevnih potreba).

Cak imas i usecase koji je jos jednostavniji: nema operacije kopiranja. Samo primarna (poslednja izvrsena) selekcija i paste.

Tako da se korisnici jos manje muche.. samo treba da nauce da koriste ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Pitanje za Linuxase

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20402 | Odgovora: 162 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.