Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguce?

[es] :: Advocacy :: Da li je moguce?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12450 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 10:55 - pre 159 meseci
Pa Nedeljko, kako ne shvatas, kod nas sve mora da bude mnogo kompolikovano, sto bi akcionarska drustva bila izuzeta. Samo hardcore, prava akcionarska drustva su samo ona koja su na berzi
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 11:08 - pre 159 meseci
Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Kakve to ima veze sa emisijom akcija?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 11:27 - pre 159 meseci
Nedeljko, nedeljko, ni cinizam vise ne prepoznajes ;) Naravno da si u pravu, ja aludiram vise na njegovo preterivanje i komplikovanje necega sto nije komplikovano.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 11:43 - pre 159 meseci
Pa, sad, komplikovanje bi bilo da istu stvar kaže na komplikovaniji način. Međutim, ovde je reč o nečemu drugom. On iznosi netačnost - da emisija novih akcija nije stvar slobodne volje firme, tj. akcionara. Da, to mora da prođe kroz neke papire da se evidentira ta nova emisija, ali niko firmi ne određuje koliko će akcija da emituje i kada.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 11:48 - pre 159 meseci
Slazem se sa Nedeljkom jer samim ubacivanjem novca u firmu ona je spremna za nove projekte za koje se planira da donesu profit pa samim tim profitom firma ce vrededi jos vise ... npr. firma vredi 4 000 000 i od novo prodatih akcija se dobije jos 500 000. Tih 500 000 kada se uloze u poslovne projekte koji donose profit firma vredi jos vise, pa je njena vrednost npr. 5 000 000. Banalan primer: Bolje je imati 1% necega sto vredi 5 000 000 nego 100% necega sto nevredi nista. Ovo sto sam ja mislio da uradim najverovatnije cu promeniti naziv pa umesto akcija da se zove npr. poeni sa kojim ce clanovi dobijati usluge na sajtu ili tako nesto... ali sve to je jos u pripremi
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
195.78.86.*



+73 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 11:52 - pre 159 meseci
Za autora teme, kako je zamislio tesko da ce moci kod nas. Ta oblast je regulisana propisima i ne verujem da bi tako radio.

A ono sto zeli je da bude investitor. A to je neko ko se potrudio da druge ubedi da ce nesto napraviti i zaraditi ako dobije pare. Prakticno ima ideju ali nema pare, i onda se potrudi da skupi pare. Kasnije uzme sebi neku zaradu i preda projekt onome ko je najvise ulozio, ili nastavi da vodi ako neko ima interes da ga placa.

Uostalom i ta pivara ima ideju da nesto napravi samo joj trebaju pare, pa je na takav nacin resila da ih sakupi.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:02 - pre 159 meseci
Kao prvo, udaljili smo se od teme. Tema je bila: "emitovanje i prodaja akcija sajta" i "emitovanje akcija u samoposluzi na ćošku, uz gajbu piva". Mislim da sam vam objasnio koliko je to nerealno. Ko je shvatio - shvatio, ko nije - neka čita moje postove od početka.


Zatim, diskusija je prešla na tematiku emitovanja novih akcija, uz prihvatanje činjenice da se to može isključivo na berzi, kroz zvanične institucije za trgovanje hartijama od vrednosti. Nedeljko je opisao jedan hipotetički tok emisije novih akcija, a sad ću ja Nedeljko da ti objasnim gde grešiš.

Nedeljko: Firma je vredela 4,000,000 evra i imala je 200,000 akcija. Svaka akcija je vredela 20 evra.Ja sam imao 100 akcija, odnosno 0,05% kompanije, koje su dakle vredele 2.000
OK, sasvim realno i moguće. Uglavnom je tako nekako. Ali sad počinješ da grešiš u svom hipotetičkom toku događaja

Nedeljko: Firma odluči da emituje 25,000 novih akcija. Proda ih po 20 evra (mada zavisi kako će potez biti procenjen), dakle za ukupno pola miliona evra. Sada firma vredi 4500,000 evra (jer je stigao nov kapital) i ima 225,000 akcija.
Ovde grešiš, a radi se o sledećem: firma vredi onoliko koliko ima aktive. Aktiva, to su zgrade, mašine, automobili, novac, patenti, rečju: sva pokretna i nepokretna imovina. U momentu IPO, dakle kad su vlasnici firme rešili da prvi put izađu na berzu, investiciona (konsalting) banka je procenila vrednost i sračunala da ona iznosi 4.000.000. Sva ta vrednost je pokrivena akcijama, na primer onakko kako si ti naveo. Činjenica je da se prostom emisijom novih akcija se ne povećava vrednost firme. Ona ostaje 4 miliona, kolika je ukupna aktiva. Zašto bi dakle neko kupio dodatnih 25.000 akcija po ceni od 20 EUR ? Po tvojoj logici, firma može da odluči da emituje novih ne 25.000 već nvih 200.000 akcija ! I onda, kao, vredi 8.000.000 ! E pa nije.

Najbitniji momenat, koji si opisao samo jednom rečju: "... proda ih po 20 evra ..." se nikad neće desiti. Investitori uglavnim nisu ludi i ne razbacuju svoje pare. Jer, ukoliko je vrednost firme ostala ista tj. 4 miliona uz 225.000 akcija svaka će vredeti 17.8 ! Dakle, emisija novih akcija može - ali samo dokapitalizacijom firme. Na primer jedan od vlasnika u firmu unese svoje vlasništvo (pokretna ili nepokretna vrednost ili keš) u vrednosti od 500.000, čime povećava ukupnu vrednost firme na 4.500.000, e onda može novih 25.000 akcija po 20 EUR.

Još jednom ponavljam da emitovanje (bilo IPO bilo naknadno) akcija nije trivijalan posao, već relativno skup i složen proces koji se isključivo radi na berzi ali preko investicionih banaka. Ako vlasnik firme, iz svoje čiste gluposti i pohlepe dođe u investicionu banku i kaže da bi da emituje još 100.000 akcija, banka bi prosto rekla - ne može.



Žao mi je mmix ako ne kapiraš ove mehanizme jer oni jesu komplikovani.
Na kraju krajeva, ko ne veruje, neka proba da registruje svoju firmu "GG Komerc" (to košta tek par stotina EUR) i neka emituje 1.000.000 akcija svaku po 20 EUR i neka ih proda na berzi, a posle neka emituje još 1.000.000 akcija i eto - brzo će da se obogati. Samo da nađe nekog da kupi te akcije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:07 - pre 159 meseci
TO znaci da je ovaj tekst ne tacan: http://www.poslovneidejemagazi...iva-i-deset-besplatnih-akcija/ ???
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:14 - pre 159 meseci
Citat:
Naravno da nije tačan. Novinarčić (piskaralo) je nešto negde načuo, pročitao i onda to nevešto, uz nepoznavanje suštine trgpovine hartijama od vrednosti napisao "novinarski" članak.

Mogao bih red po red članka da komentarišem, ali nemam živaca. Uostalom, objasni mi koliko će se novca prikupiti podelom 1.000.000 besplatnih akcija ! I za koliko novca će vlasnik besplate akcije istu moći da proda na berzi ?!
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:18 - pre 159 meseci
Pa ako karton piva kosta 56$ prikupice se 56 000 000 $ Racunica je jasna! Ali samim tim oni ce steci nove kupce, marketing efekat, i sl. Nije sve u tome da ih daju dzabe... nije bas dzabe ako svakog dana imaju dzaba marketing, vecu prodaju ...
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:21 - pre 159 meseci
http://www.good.is/post/new-be...-case-get-free-company-stock1/
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:26 - pre 159 meseci
http://forums.whirlpool.net.au/archive/1453768


@Vlada

OK. Ja znam pravila svetskih berzi, i suštinu trgovine hartijama od vrednosti (akcije), pravila i suštinu u trgovini dužničkim hartijama (obveznice - bonds) , kao i suštinu finansijskih derivata (options, futures i slično). Naravno, i produktne berze imaju svoja drugačija pravila.
Probao sam cenjenom auditorijumu, a tebi Vlado, da ponešto stručno objasnim. Na vama je da prihvatite ono šta sam napisao ili ne. Ali nemam ni živaca ni namere da se preganjam i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva.

Uostalom, iskreno ti želim uspeh u tvom poslu. Kad prodaš 5% akcija sajta, cimni me na PP, otkupiću ti ostatak od 95% !


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:31 - pre 159 meseci
Hvala na odgovoru. Naravno da cenim Vase misljenje,znanje i iskustvo u ovakvim poslovima. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:32 - pre 159 meseci
Citat:
Java Beograd: Uostalom, objasni mi koliko će se novca prikupiti podelom 1.000.000 besplatnih akcija ! I za koliko novca će vlasnik besplate akcije istu moći da proda na berzi ?!


Članak nisam čitao, ali besplatne akcije svakako nemaju veze sa ekonomijom, već eventualno sa kupovinom socijalnog mira. Akcionari nemaju nikakav interes da ih dele, jer će vrednost akcija koje poseduju biti manja, a neće dobiti nikakvu kompenzaciju. No, ako bi meni neko poklonio akcije firme koja vredi, te bi akcije vredele na berzi, bez obzira što je neko bio budala da ih podeli. To što ja tebi dam kuću džabe, ne znači da ona neće vredeti ništa, tj. da nećeš moći da je prodaš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:33 - pre 159 meseci
Citat:
Činjenica je da se prostom emisijom novih akcija se ne povećava vrednost firme.


A gde ide realan novac od prodaje nove emisije akcija?


Citat:
"GG Komerc" (to košta tek par stotina EUR) i neka emituje 1.000.000 akcija svaku po 20 EUR


Pretpostavka u prethodnoj diskusiji je da emisija bude uspešna.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:34 - pre 159 meseci
Citat:
Java Beograd: Ali nemam ni živaca ni namere da se preganjam i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva.


A ko je tvrdio da može?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:36 - pre 159 meseci
Citat:
Java Beograd:OK. Ja znam pravila svetskih berzi, i suštinu trgovine hartijama od vrednosti (akcije), pravila i suštinu u trgovini dužničkim hartijama (obveznice - bonds) , kao i suštinu finansijskih derivata (options, futures i slično). Naravno, i produktne berze imaju svoja drugačija pravila.
Probao sam cenjenom auditorijumu, a tebi Vlado, da ponešto stručno objasnim. Na vama je da prihvatite ono šta sam napisao ili ne. Ali nemam ni živaca ni namere da se preganjam i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva.

Pa mozda je tako i bolje, za nekog ko se izdaje za strucnjaka imas debele rupe u svojoj strucnosti. Ne zameram ti, inace, nasi prostori su prepuni strucnjaka kao sto si ti pa se fino uklapas. Zato su i najjednostavnije stvari u ovoj zemlji komplikovane do zla boga, ne zato sto jesu vec zato sto ljudi kao sto si ti stoje na kapijama i onemogucavaju stvari iako o njima veoma malo znaju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:36 - pre 159 meseci
GG komerc vrednosti nekoliko stotina evra može da emituje 1000,000 akcija ako hoće, ali njihova vrednost neće biti ono što su oni zacrtali, već se određuje na tržištu.

Emisijom novih akcija se zaista ne povećava vrednost firme, ali prilivom para od prodaje istih da.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:37 - pre 159 meseci
Citat:
i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva


Može, ako će neko da to kupi. Zapravo od okolnosti zavisi i da li bi to bila loša poslovna odluka. Banke i menjačnice to svaki dan rade. Probaj da kupiš evre i potom ih prodaš, pa izbroji koliko dinara ti ostaje u džepu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 12:46 - pre 159 meseci
Citat:
mmix:... Zato su i najjednostavnije stvari u ovoj zemlji komplikovane do zla boga, ne zato sto jesu vec zato sto ljudi kao sto si ti stoje na kapijama i onemogucavaju stvari iako o njima veoma malo znaju.
E baš mi je žao što sam te samom svojom egzistencijom onemogućio u tvojim ranim berzanskim aktivnostima na Beogradskoj Berzi.

Ali, odaću ti jednu tajnu: nikad nisam bio u USA, i nikako nisam mogao da "stojim na kapiji NYSE i nisam uspeo da onemogućavam stvari iako o njima veoma malo znam." Stoga, zemljače, pravac -> Amerika, emituj 1.000.000 akcija, ili još bolje, prosto podeli 10.000.000 besplatnih akcija ! Tvoj put ka besnoslovnom bogatstvu neće biti sprečen !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je moguce?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12450 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.