Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguce?

[es] :: Advocacy :: Da li je moguce?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12447 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 13:01 - pre 159 meseci
Odacu i ja tebi jednu tajnu, ima gomila ljudi koji su uradili upravo to sto ti kazes da je nemoguce. Otvorili su greenfield poslove tako sto su sa aktivom od celih 0$ i dobrom idejom i biznis planom emitovali (wow, BEX investicione banke) i prodali 25-50% deonica angel investorima, koji su, vidi CUDA, kupili nepostojecu aktivu za realne pare preuzimajuci rizik uz ocekivanja da ce posle 5, 6 godina cela firma vredeti toliko da njihovih 25-50% tada vredi inicijalno ulaganje plus profit. Ima cak i specijalizovanih inkubatora koji rade microfinancing iskljucivo na osnovu planova i ideja, a podrzan inicijalno bezvrednim stockom. A niko od njih nije ni prismrdeo berzi, SHOCKING!
Bajni si ti strucnjak kad ne znas ni da akcionarsko drustvo moze da postoji van berze. To, pa onda sve ostalo. ALi moram da ti zahvalim, ti si moj glas razuma ovde, ponovo sam poceo da radim market research za otvaranje firme u Srbiji, moram dobro da se pripazim sta cu da preporucim kao vlasnicki koncept, ako je ova drzava i dalje puna disablera bogami bice pametnije oformiti firmu napolje a ovde drzati samo subsidiary.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 13:31 - pre 159 meseci
Citat:
mmix: ALi moram da ti zahvalim, ti si moj glas razuma ovde
Nema frke, i drugi put.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
212.178.238.*

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 13:40 - pre 159 meseci
Hvala svima na pomoci

[Ovu poruku je menjao Vlada A dana 18.03.2011. u 15:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 20:41 - pre 159 meseci
Citat:
mmix: ... ima gomila ljudi koji su uradili upravo to sto ti kazes da je nemoguce. Otvorili su greenfield poslove tako sto su sa aktivom od celih 0$ i dobrom idejom i biznis planom emitovali (wow, BEX investicione banke) i prodali 25-50% deonica angel investorima, koji su, vidi CUDA, kupili nepostojecu aktivu za realne pare preuzimajuci rizik uz ocekivanja da ce posle 5, 6 godina cela firma vredeti toliko da njihovih 25-50% tada vredi inicijalno ulaganje plus profit. Ima cak i specijalizovanih inkubatora koji rade microfinancing iskljucivo na osnovu planova i ideja, a podrzan inicijalno bezvrednim stockom. A niko od njih nije ni prismrdeo berzi, SHOCKING!

Wow ! Mirakul ! Pa kad je to ako prosto što se i dalje gušiš u smrdljivom Pančevu, umesto da odeš i pokupiš milione dolara koji ti se tako lako nude ! Pardon, "da emituješ 1.000.000 akcija" i to van investicionih banaka, a svaka akcija po 20 $ ! A potrebno ti je svega 0$ inicijalnog ulaganja ! Mislim, ako se tako obogatila "gomila ljudi", što ne bi i ti ? Ustvari, zašto bi emitovao 1.000.000 akcija po 20$ ? Bolje emituj 20.000.000 akcija po 50 $ svaka. Pa kad to prodap na berzi, ups, pardon, prodaš van berze - obogatićeš se !
I to tamo na zapadu gde je sve prosto i jednostavno i nema ovakvih kao što sam ja koji "stoje na kapiji" i koče progres !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 21:04 - pre 159 meseci
Ja stvarno ne kontam oko cega se vas dvojica prepirete.

Ova konkretna ideja nema puno smisla jer jednostavno niko ne bi bio zainteresovan za to, ali principijelno je savrseno moguce napraviti konstrukciju da se vlasnicki udeo u firmi koja nije na berzi "ustupa" ljudima ako postoji neki interes da se to uradi. Sve stvar ugovornih obaveza akcionara i pazljive konstrukcije pri osnivanju firme.

Naravno, da bi cela ta stvar imala bilo kakvog smisla, to mora imati ekonomske logike - to niko ne spori. Ali da je moguca u principu - moguca je.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
212.178.238.*

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 21:50 - pre 159 meseci
Hvala Ivane na odgovoru... potrudicu se da pronadjem zaineresovane i da ovo sto uradim pre svega bude zabavnog karaktera preko drustvene mreze koju ce obrazovati tzv. ''virtuelni akcionari'' (ipak je 1 vir.akcija= 1e) POZDRAV!
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 21:52 - pre 159 meseci
Ma kad je onaj lik rasprodao piksele, sve je moguće.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 22:15 - pre 159 meseci
Citat:
Java Beograd: Mislim, ako se tako obogatila "gomila ljudi", što ne bi i ti ?


Pa, nisu se tako lako obogatili, kako ti misliš. To ti misliš da takav proces vodi lakom bogaćenju, ali nije tako.

Mogu ja da otvorim firmu za 0$, emitujem 1000,000 akcija koje ću prodavati po 20$. Pare od prodaje akcija idu firmi, a ne meni, a ja sam vlasnik 0% akcija, tako da ja sa tim parama nemam ništa.

No, neki to ne mogu da shvate.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 23:48 - pre 159 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ja stvarno ne kontam oko cega se vas dvojica prepirete.


Pa vise oko zivota u Srbiji, razlike izmedju enablera i disablera i o tome kako mi poluinformisani "strucnjaci" autoritativno objasnjavaju sta mogu i sta ne mogu cak i kad znam da moze, oprobanim argumentima da je zaboga to tako i nikako drugacije jer se kosi sa zemljoradnickoim rezonovanjem o pravdi i podeli bogatstva. Morao sam da pazuiram dve nedelje zbog detetovih boginja ali sam zapoceo novi biznis plan za starog poslodavca (drugi pokusaj one stare price) i vec sam naleteo na dve disablerke, jednu bas u opstini, drugu u poreskom. Pored toga sto sam se namlatio sa njima oko toga da zaista mogu da uradim nesto sto mi zakon garantuje uprkos njihovom negodovanju saznao sam i da u Srbiji mozes da registrujes "zatvoreno" akcionarsko drustvo sa osnivackim kapitalom od minimum 10k evara sa do 100 deonicara, i da cak osnivackim aktom moze biti regulisano i poklanjanje deonica na osnovu buduceg rada/usluga, ali hej, ON zna bolje, isto kao i ona glorifikovana salterusa za koju sad treba da razmisljam dal ce namerno da odugovlaci sa mojim zahtevima u inat, pa makar crkla. Mnogo smo zaje*an narod, ni sebi nismo dobri a kamoli drugima.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-253-26.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li je moguce?19.03.2011. u 22:33 - pre 159 meseci
koji k se svadjate?:D

java je dobro rekao, ne mozes prvo emitovati 100 akcija u osnivanju, pa posle jos 1000, bez da se umanji vrednost ovih 100

ono, debilan primer (kad pominjete usu), al eto, u fiktivnoj prici o facebook-u u onom novom filmu, racunovodja je ispusio jer su NJEGOVE akcije usitnili (od x napravili x^y) i pustili ih na berzu a njemu ostavili samo mizeran deo...

ili gledajte to drugacije
imas preduzece (dionicarsko ili sa ogranicenom odg. ili kakvo vec,forma nije bitna), 100 % udela je tvoje
zelis da privuces neke ulagace (popularno, investitore), ti ces njima za lovu morati dati deo svog udela, recimo 40%, i nakon toga ces ti imati samo 60%, a nikako i dalje istih onih 100%

pa tako i s ovim akcijama, dionice ne rastu na drvetu pa da ih uberes, one predstavljaju vlasnicki udeo u preduzecu, a dodatna izdavanje, tj emisija (bila ona u otvorenom ili zatvorenom drustvu) pada na teret postojecih

java je pogresio jedino u stavci da mozes za par stotina da otvoris ad i da se igras, za ad se lova meri u hiljadama

@miljan, ja tebi zelim uspeh da nadjes OVDE nekog ko ce ti na lepe oci dati lovu, pocetni kapital, samo na osnovu ideje
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?19.03.2011. u 23:41 - pre 159 meseci
Citat:
Horvat: java je dobro rekao, ne mozes prvo emitovati 100 akcija u osnivanju, pa posle jos 1000, bez da se umanji vrednost ovih 100

...

imas preduzece (dionicarsko ili sa ogranicenom odg. ili kakvo vec,forma nije bitna), 100 % udela je tvoje
zelis da privuces neke ulagace (popularno, investitore), ti ces njima za lovu morati dati deo svog udela, recimo 40%, i nakon toga ces ti imati samo 60%, a nikako i dalje istih onih 100%


Naravno da može. Imaš preduzeće koje ima 8000 akcija i vredi 80,000 evra. Emituješ novih 2000 akcija i prodaš ih po 10 evra. Preduzeće je na taj način dokapitalizovano sa 20,000 evra i sada vredi 100,000 evra (novac od prodaje novoemitovanih akcija ide u aktivu), a novi investitori poseduju 2000 od 10,000 akcija, odnosno 20%. Naravno da samim tim stari investitori više ne drže 100% akcija, nego 80%.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
212.178.246.*

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 02:09 - pre 159 meseci
U pravu si Nedeljkjo i 80% njihovih je ponovo 80 000e kao i pre :) Prosto i logicno! Samo sto sa novim kapitalom mogu da uloze u nove projekte koji ce doneti profit i samim tim povecati vrednost firme...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-182-34.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 10:18 - pre 159 meseci
na sta si rekao da moze??
ti vise neces imati 100% i to je cinjenica, koliko ce tvoja dionica vrediti zavisi od mnogo cega, a ponajvise od toga koliko je neko spreman da plati

kao sto rekoh, (i java je rekao), ti ne mozes milion dionica bez pokrica pustiti u opticaj, svaka akcija predstavlja odredjen udeo u vlasnistvu (postoje i posebne koje imaju veci/manji prioritet u glasanju,no to nije bitno sada) i time ti smanjujes SVOJ UDEO u vlasnistvu
da li ces ti imati isto ili vise ili manje love, zavisi od mnogo cega, ali u pocetku reemisije ces imati manje


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 11:39 - pre 159 meseci
Po prethodnom primeru:

Imaćeš manji udeo nego što si imao (za 20%), ali će tvoj udeo vredeti koliko i ranije, jer je vrednost firme porasla (za 25%) dokapitalizacijom od prodaje akcija. Na početku emisije imaš isti udeo koji si imao, jer još ne postoje vlasnici emitovanih akcija. Zato ti za emisiju ne treba nikakvo pokriće.

Slažem se da vrednost akcija zavisi od mnogo faktora, odnosno da emisijom novih akcija vrednost pojedinačne akcije može da poraste ili padne, ali uzeo sam prosek radi jednostavnosti.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 20.03.2011. u 13:02 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 12:13 - pre 159 meseci
Ovde izgleda većina misli da novac od prodaje novih akcija ide vlasnicima, dok zapravo novac ostaje firmi povećavajući njenu vrednost. Šta će dalje da se dešava, hoće li firma da novac dobro investira pa uveća još više vrednost ili će da ga izgubi okolo, to se sve dešava kasnije.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 13:32 - pre 159 meseci
Tačno tako.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 18:31 - pre 159 meseci
Citat:
Nedeljko: Naravno da može. Imaš preduzeće koje ima 8000 akcija i vredi 80,000 evra. Emituješ novih 2000 akcija i prodaš ih po 10 evra. Preduzeće je na taj način dokapitalizovano sa 20,000 evra i sada vredi 100,000 evra

Opet ti Nedeljko upadaš u logičku grešku. I opet jednom rečju preskačeš glavni proces: prodaja akcija na berzi ! Zapravo, niko to neće da kupi !Investitor će prvo da se zapita kakva nova vrednost stoji iza tih novoemitovanih 2.000 akcija. Ako ne stoji nikakva nova vrednost, zašto bi neko kupio te novoemitovane akcije ?!

Prema tvom logičkom toku dešavanja, to isto preduzeće može da emituje (u tvom primeru) i još 8.000 akcija. Zašto samo 2.000 ? I onda proda na berzi i odjednom vredi 160.000 EUR.

Dakle, ako se u preduzeće unese nova vrednost (dokapitalizacija), onda se emituju nove akcije, iza kojih stoji realna vrednost, i koje će se zaista prodati na berzi. Ako se akcije emituju "u prazno" - to niko neće da kupi.

Na kraju krajeva, probaj da zamisliš sebe u ulozi investitora. Da li bi ti kupio akcije iza kojih ne stoji nova vrednost. Šta si kupio za svoje pare ? Vazduh ?




OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 18:59 - pre 159 meseci
O hesus. Jedini koji je ovde u logickoj gresci si ti. Da citiram Gorana " Šta će dalje da se dešava, hoće li firma da novac dobro investira pa uveća još više vrednost ili će da ga izgubi okolo, to se sve dešava kasnije.", sve nove emisije u ili van berze se po tvojoj definicij zaista desavaju "u prazno". I ako je rezon iza dokapitalizacije ispravan i ako menadzment firme ne planira da iskoristi te pare za sluzbene porshee naci ce se investtiora koji ce kupiti.

Sta je zapravo po tvojoj definiciji "nova vrednost"?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 19:17 - pre 159 meseci
@Java Beograd, zar se emitovanjem akcija ne događa upravo dokapitalizacija?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?20.03.2011. u 22:18 - pre 159 meseci
POJAM AKCIJE
Akcija je HoV koju izdaje akcionarsko drustvo (ili komanditno drustvo na akcije) sa odredjenom nominalnom vrednoscu koja predstavlja deo njegovog osnovnog kapitala. To je vlasnicki instrument, kojim vlasnik postaje suvlasnik preduzeca, I stice pravo na neki udeo u eventualnim prihodima. Prodajom akcija preduzece stice sopstveni kapital, koji predstavlja trajni izvor finansiranja. Pri emitovanju akcija, u slucaju da je nominalna vrednost akcija manja od prodajne cene pri emitovanju, ta premija se naziva azija ili kapitalni dobitak.



VRSTE AKCIJA I PRAVA IZ AKCIJA
Vrste (prema Zakonu o preduzecima):
1. prema redosledu emitovanja (osnivacke i akcije sledecih emisija)
2. prema sadrzini prava ucesca u dobiti (obicne ili redovne, i priotitente ili povlascene)
3. prema pravu glasa (ona sa, one bez)
Najvaznija je podela na obicne i prioritetne.
Obicne akcije su osnovno vlasnistvo drustva, i one se prvo izdaju prilikom formiranja drustva. One direktno snose rizik poslovanja drustva; cena varira na trzistu, u odnosu na uspeh poslovanja. One nemaju pravo prvenstva – to pripada povlascenim akcijama. Emisijom ovih akcja se dolazi do sredstava za finansiranje poslovanja, a kupci sticu udeo u vlasnistvu preduzeca.
Obicne akcije se dele po klasama (A, B, itd), a postoje i garantovane akcije (kada su garantovane od strane neke druge institucije).
Prava obicnih akcija:
1. Pravo kontrole (izbor uprave)
2. Pravo na deo dobiti (dividenda)
3. Pravo prece kupovine akcija (prioritet pri novim emisijama)
4. Pravo na pregled poslovnih knjiga (uvid u poslovanje)
5. Pravo na aktivu u slucaju likvidacije (isplata u stecaju)
6. Pravo na transfer akcija (pravo na prodaju i prenos vlasnistva)
Prioritetne akcije se izdaju nakon izdavanja obicnih akcija, a vlasnici nemaju prao upravljanja u drustvu. Ona nosi pravo prvestva na isplatu dividende i sredstava u likvidaciji. One su hibrid izmedju instrumenata duga I kapitala. Kreiraju se da bi se povecala sigurnost u pogledu placanja.
Vrste:
1. Kumulativna (isplata pre obicnih akcija)
2. Participativna (pravo na isplatu dodatnih dividendi koje ne sleduju obicnim akcijama)
3. Participativno-kumulativna (mesavina)



CENA AKCIJA
Nominalna vrednost akcija (cena po kojo drustvo vodi emitovane akcije u svome knjigovodsvtu)
Knjigovodstvena cena (dobija se deljenjem ukupne vrednosti akcionarskog kapitala brojem emitovanih akcija).
Trzisna cena (cena po kojoj se akcija prodaje na sekundarnom trzistu)
Novcana davanja – kupovina akcija
Novcana primanja – dividende (eventualno, prodaja akcija po visoj trzisnoj ceni)
Procenu trzisne vrednosti:
1. Model promenljive dividende
2. Model stalnog rasta dividende po konstantnoj stopi
3. Model visefaznog rasta dividendi
4. Model nepormenljive dividende



Cak i da firma kupi sluzbeni porse za neke pare koje vrede npr.10% taj koji je dao novac ce imati 10% od svega ... 10% porsea, 10% imovine, 10% itd. a ne samo ono za sta su njegove pare ulozene.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je moguce?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12447 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.